ÇİZGİLER DÜNYASINDAKİ BİLİM-KURGU

Bilim-kurgu edebiyattan sinema endüstrisine değin her alanda keyifle takipçisi olduğumuz bir tür olmuştur. Romanda Mary Shelly'in Frankenstein’iyle kendini gösterirken sinema endüstrisinde ‘Aya Seyahat’ ile karşımıza çıkmıştır. Peki ya bilim-kurgunun çizgi romanlardaki yeri? Bilim-kurgu 20. yüzyılın başlarından itibaren varlığını dergilerde de göstermeye başladı. İlk başlarda bilim-kurgunun dergilerdeki varlığı azımsanabilecek ölçüdeydi. Amazing Stories ile bu durumun değişiminde ilk adımlar atıldı. Tamamen bilim-kurgu türüne ait içeriklerin bulunduğu Amazing Stories, 1926'nın Nisan ayında yazar ve mucit Hugo Gernsback editörlüğünde yayınlanmaya başladı.


Bilim-kurgu dergiciliği başta istenilen ölçüde rağbet göremese de 1938 yılı itibariyle doruk noktasına ulaştı. Bunalım döneminin boğuculuğundan uzaklaşmak isteyen halkın en birincil eğlencesi çizgi romanlar oldu.


ABD, bilim-kurgu türünün ve çizgi romanların gelişimi anlamında etkin bir role sahip. Nasıl ki Mısır mitolojisinin önemli figürleri firavunlar ve tanrılar, Yunan mitolojisinin de Olympos Tanrılarıysa ABD'nin mitolojisi de çizgi romanlar ve süper kahramanlardır. Çizgi romanların, özellikle savaş döneminde propaganda ve eğlence aracı olarak kullanımı -tıpkı sinema endüstrisinde olduğu gibi- yaygındı.


ABD'nin Hitler döneminde Almanya ile yaptığı savaş sürecinde Kaptan Amerika çizgi romanların renkli dünyasında önemli bir figürdü. Çizgi romanlarda yaptığı hayali kahramanlıklarla Kaptan Amerika deyim yerindeyse bir halk kahramanına dönüşmüş ve Amerikan askerleri için idol alınan kişi olmuştur.


Bilim-kurgunun varlığı tıpkı dünyanın bir ucundan öbür ucuna süratle ilerleyen tren gibi belli bir doğrultuda ve seri şekilde ilerlemiştir. Bilim-kurgu, edebiyattan sinema endüstrisine ve çizgi romanların karikatürize dünyasına değin pek çok alanda yer bulmuştur.


  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember