top of page

ÇOCUKLAR İÇİN KİTAP ÖNERİLERİ - 2

BEDENSEL FARKINDALIK VE İSTİSMARDAN KORUNMA İLE DUYGUSAL GÜVENLİK

Ebeveynler olarak çocuklarımızı büyütürken onları pamuklara sarıp sarmalamak isteriz. Ev ortamının dışına çıktıklarında yaşayabilecekleri ‘başarısızlık, kayıp, utanç ve mağlubiyet’ hislerini yaşamamaları için elimizden geleni yapmaya gayret etsek de birey olma yolunda bu zor duygularla yollarının elbet bir gün kesişebileceği ihtimali uykularımızı kaçırır. Bu duyguların üstesinden gelebilmelerinin en büyük anahtarı kendilerini ‘duygusal olarak güvende hissetmelerini’ sağlamaya çalışmaktır. Oyun, hayal gücü ve öğrenme yoluyla çocukların kendilerini keşfetmelerinde rehber olmak yine bizlere düşüyor. Duygusal Güvenlik – Sosyal ve Duygusal Gelişim Üzerine Kitap Önerileri

1) Duygusal Güvenlik Serisi Trace Moroney’in kaleme aldığı ve resimlediği ‘Duygusal Güvenlik Serisi: ÖFKE, KISKANÇLIK, MUTLULUK ve NEZAKET’, 2019 yılında Doğan Egmont Yayınları’ndan okuyucularıyla buluştu. Bu dört kitap, küçük bir tavşancığın gözünden ‘ben dili’ni kullanarak çocuklarla bağ kuran; olumlu duygular kadar olumsuz duyguların da normal olduğu, bu duyguların herkes tarafından yaşandığı ve nelerden kaynaklandığı konularına değinip kriz anlarında çocuğun neler yapabileceğine dair öneriler içermektedir. Duygusal güvenlik; sağlıklı bir özgüveni getirir, savunmacılığı ve öfkeyi azaltır. Başkalarının sahip olduğu şeylere bakmaksızın insanları sevmeyi öğrenen çocuklar kıskançlık duygusuyla daha rahat başa çıkabilirler. Kıskançlığın, değersizlik hissinden kaynaklandığını biliyor muydunuz? Bu seri çocuklara yönelik olsa da, ebeveynlerin onlara nasıl yaklaşacağı hakkında büyüklere fikir vermesiyle beraber, duygularını ifade etmeyi yeni yeni öğrenen okul öncesi yaş grubu için ideal. 2) Öfke Kontrolü: Öfkemle Nasıl Başa Çıkabilirim? Yasemin Özbek’in Almanca’dan dilimize kazandırdığı, 2016 yılında Gergedan Yayınları’ndan okuyucusuyla buluşan ‘Öfkemle Nasıl Başa Çıkabilirim?’ adlı kitap, çocukları ve yetişkinleri öfke duygusunu farklı boyutlarıyla irdelemeye davet ediyor. Öfke nasıl ortaya çıkıyor? Kimseye zarar vermeden öfkemizi nasıl ifade edebiliriz? Öfkemizi nasıl yenebilir ve onu kontrol edebiliriz? Soruları ile düşündürüp, basit ama etkili çözüm önerileriyle kütüphanenizde bulunması gereken kitaplardan biri. 5 yaş ve üzeri çocuklar için uygun.

İstismardan Korunma Üzerine:1)‘Bedenim Bana Ait!’ ve ‘Ben Herkesle Gitmem Ki!’ Dagmar Geisler’in resimlediği, Kâzım Özdoğan’ın Almanca’dan dilimize kazandırdığı, 2014 yılında Gergedan Yayınları’ndan okuyucusuyla buluşan ‘Bedenim Bana Ait’ ile yine aynı yayınevinden 2017 yılında yayımlanan, Gültekin Emre’nin Almanca’dan çevirdiği ‘Ben Herkesle Gitmem Ki!’ kitapları ayrı bir ‘birey’ olan çocukların bedenlerinin sadece kendilerine ait olduğunu; sınır koyma konusunda ‘hayır’ diyebilmenin yolunun özgüven, duygu ve beden farkındalığı üzerinden olabileceğini Lu ve Clara karakterleri üzerinden gündelik örnekler ile çözüm önerileri sunarak anlatıyor. Çocukları korumak istiyorsak onları bilinçlendirmemiz gerekiyor. Bunun da yolu, işin profesyonelleri tarafından yazılmış kitaplardan geçiyor. Bu bağlamda bu iki kitap ‘mutlaka okunmalı’ diye düşünüyorum. 2) Pedagog Ayşen Oy’un Kitapları: ‘Kendimi Korurum’, ‘Bu Beden Benim’ ve ‘Süper Sekizler Kendimizi Tanıyoruz HAYIR Demeyi Öğreniyoruz’ Ayrı bir başlık altında Pedagog Ayşen Oy’un tüm kitaplarını önümüzdeki aylarda kitap önerileri köşemde inceleyeceğim. Şimdilik konumuz ile ilintili kitaplarından bahsedeceğim. Mandolin Yayınları’ndan ‘Pedagojik Öyküler Dizisi’ konu başlığı altında çıkan, ‘Kendimi Korurum’ ve ‘Bu Beden Benim’ kitapları ile Martı Çocuk Yayınları’ndan çıkan Süper Sekizler serisi başlığı altında yayımlanan ‘Kendimizi Tanıyoruz HAYIR Demeyi Öğreniyoruz’ kitaplarını bedensel ve duygusal farkındalık konusu çerçevesinde bir arada değerlendirebiliriz. Büyüdükçe bedenini tanıyıp merak etmeye başlayan çocuklar için fiziksel farkındalık ve mahremiyet konusunda ebeveynlerin konuya nasıl giriş yapacağını ve bu konuları onlara nasıl anlatması gerektiği hakkında yol gösteren üç faydalı kitap. Duyguları Oyunla Pekiştirmek İçin Oyun Kartları Önerileri: