top of page

ÇOCUKLAR İÇİN KİTAP ÖNERİLERİ - 3

Mucit, Sanatçı ve Dünyaya Yön Veren İsimleri Çocuklar Keşfetsin

Peki Ama Kim Bu Leonardo Da Vinci? Çocuklar için kitap önerileri yazı serimde sırada başlıkta yazdığım gibi mucit, sanatçı ve dünyaya yön veren özelliklerin tek vücutta birleşimi olan Leonardo Da Vinci’nin hayatının konu edinen “Peki Ama Kim Bu Leonardo Da Vinci?” adlı kitapla başlamak istiyorum. Ayrıntı Yayınları’nın şemsiyesi altında 2020 yılında Dinozor Çocuk etiketinden basılan kitabın yazarı Giulia Calandra Buonaura. Luca Poli’nin resimlediği kitabın çevirmeni ise Aydagül Ferullo. 7 yaş ve üzeri okuyucu için uygun olan kitapta Leonardo Da Vinci’nin hayatının yanı sıra onu ‘özel kılan’ özellikleri, hayvanseverlik yönü, büyüyünce ne olmak istediği, ressamlığı dışında icatları, savaş karşıtı olmasına rağmen askeri mühendis olması, robot tasarımları… gibi bilgiler çocukların anlayabileceği dilde ve onların ilgisini çekecek şekilde çizimlerle anlatılıyor. Kitabın sonlarına doğru yer alan ‘O Sırada Dünyada Neler Yaşanıyordu?’, ‘Ya Ondan Sonra?’, ‘Bir Dâhinin Profili’ ve ‘Bugün Dünyada Leonardo’ başlıkları sayesinde kitap sadece onun hayatı hakkında bilgileri vermekle kalmıyor, zamanın ruhuna doğru yolculuğa da çıkartıyor. Hakkında çok kitap okumama, Venedik’te çizimlerinden tekrar hayata geçirilen icatlarının yer aldığı sergiyi ziyaret etmeme rağmen ilk kez bu kitapta öğrendiğim bir bilgi çok ilgimi çekti. Döneminin ünlü ressamlarından Sandro Botticelli’yle birlikte ‘Sandro ve Leonardo’nun Üç Kurbağası’ isimli bir lokanta işlettikleri bilgisi de hakkındaki rivayetler arasındaymış. Daha bunun gibi beni şaşırtan pek çok bilgiyi buradan öğrendim. Kızım Cansın sayesinde çocuk kitaplarını titizlikle yakından takip eden bir anne olarak şunu söyleyebilirim; çocuk kitaplarında, yetişkin kitaplarında genellikle yer verilmeyen çok özel ayrıntı ve bilgilere rastlayabiliyorsunuz. Kendiniz için araştırma yapacağınız zaman bile aynı konuları işleyen çocuk kitaplarını incelemenizi tavsiye ederim. İnanın sizi şaşırtacak çok bilgiye erişeceksiniz.

Serinin diğer kitapları ise; Marie Curie, Neil Armstrong, Shakespeare, Charles Darwin, Pablo Picasso, Mozart ve Kleopatra’nın hayatlarını konu ediniyor.

Kafası Değişikler Atlası Bu kitabı, sevgili dostum Nur Merve Akdemir sayesinde üç yıl önce keşfettim. Kitaptaki bilgilerden yola çıkarak, tarihi karakterlerden tiyatro oyunu mu yazsam, sen mi oynasan gibi muhabbetler içinde bulduk kendimizi. Kızımı bahane ederek –asıl amacım ilk kendim okuyup bilgilenmekti- iki yıl önce kitabı edindim. İkinci, hatta üçüncü tura dönerken kitaptan hâlâ aynı keyfi alıyoru(m)z. 2018 yılında Taze Kitap’tan çıkan; Dr. Fatih Dikmen ve Zeynep Sevde’nin kaleme aldığı; İrma Zmiric Çetinkaya’nın resimlediği ‘Kafası Değişikler Atlası’, 52 birbirinden özel ismi sayfalarına konuk ediyor. Arka kapak yazısından alıntı yapacak olursam: “Hesap makinesini ilk kim buldu? Mikroskobu icat eden ilkokul mezunu kumaşçı kimdi? Beethoven sağır olmasına rağmen senfonileri nasıl yazdı? Okuldan nefret eden Marconi nasıl Nobel Ödülü’nü aldı? Bundan 850 yıl önce su döküp havlu uzatan robotlar kimin eseriydi? İcatlarının çalınmasını engellemek için notalarını tersten yazan kimdi? Hypatia yaklaşık 1600 yıl önce dünyaya matematiği nasıl sevdirdi?...” gibi soruların cevapları yer alıyor. Bu soruları sormak için önce bilgi edinmek gerekiyor. İlk çocuk doktorunun adının Razî olduğunu biliyor muydunuz? Bu kitabı çocuğunuzla okuduğunuzda onun altına uçan halı sererek beraber yolculuğa çıkabileceğiniz kocaman bir dünya sunuyorsunuz.

Frida Kahlo ve Hayvan Dostları Monica Brown’un yazdığı, John Parra’nin resimlediği ve Rüzgar Rumi’nin dilimize kazandırdığı “Frida Kahlo ve Hayvan Dostları” kitabı ünlü Meksikalı ressamın hayat hikayesi ve sanatçı kişiliğinin yanı sıra hayvanseverlik yönünün de vurgulanması bağlamından hakkında yazılan diğer kitaplardan ayrılıyor ve parlıyor. 2017 yılında New York Halk Kütüphanesi tarafından ‘En İyi Çocuk Kitabı’ seçilen kitap; 2018’de Amerika Kütüphaneler Birliği tarafından ‘En İyi Çocuk Kitabı’ seçilmiş ve yine aynı yıl ‘Pura Belpre’ Onur Ödülü almış. Kitap, ressamın papağını Bonito, ceylanı Granizo, kartalı Gertrudis, maymunları, hindileri, tavuskuşu, kedileri ve köpeklerine de yer veriyor. Bu kitapta yine başka kitaplarda karşıma çıkmayan bir bilgiyi daha öğrenmenin haklı gururunu yaşadım. 2001 yılında, ABD’de Frida’nın adına pul basıldığını biliyor muydunuz? Yaşadığı ev ‘La Casa Azul’ un şu anda müze olarak ziyaretçilere açık olduğunu da yine bu kitap sayesinde öğrendim. Lise çağlarımdan beri Latin Amerika’ya seyahat etmek hayallerimi süslemiştir ve başlı başına La Casa Azul’u görme deneyimi bile buna değer. Her zaman dediğim gibi İyi bir çocuk kitabında olması gereken merak duygusunu körüklemesi, yeni bilgiler öğretirken eğlenceli bir dile sahip olması ve sadece çocukların değil, yetişkinlerin de okurken zevk alması kriterlerine uyuyor. Kitabı biz okurlarıyla buluşturan Aylak Kitap’a kendi adıma ve kızım adına teşekkür ederim.