ÇOCUKLAR İÇİN KİTAP ÖNERİLERİ - 3

Mucit, Sanatçı ve Dünyaya Yön Veren İsimleri Çocuklar Keşfetsin

Peki Ama Kim Bu Leonardo Da Vinci? Çocuklar için kitap önerileri yazı serimde sırada başlıkta yazdığım gibi mucit, sanatçı ve dünyaya yön veren özelliklerin tek vücutta birleşimi olan Leonardo Da Vinci’nin hayatının konu edinen “Peki Ama Kim Bu Leonardo Da Vinci?” adlı kitapla başlamak istiyorum. Ayrıntı Yayınları’nın şemsiyesi altında 2020 yılında Dinozor Çocuk etiketinden basılan kitabın yazarı Giulia Calandra Buonaura. Luca Poli’nin resimlediği kitabın çevirmeni ise Aydagül Ferullo. 7 yaş ve üzeri okuyucu için uygun olan kitapta Leonardo Da Vinci’nin hayatının yanı sıra onu ‘özel kılan’ özellikleri, hayvanseverlik yönü, büyüyünce ne olmak istediği, ressamlığı dışında icatları, savaş karşıtı olmasına rağmen askeri mühendis olması, robot tasarımları… gibi bilgiler çocukların anlayabileceği dilde ve onların ilgisini çekecek şekilde çizimlerle anlatılıyor. Kitabın sonlarına doğru yer alan ‘O Sırada Dünyada Neler Yaşanıyordu?’, ‘Ya Ondan Sonra?’, ‘Bir Dâhinin Profili’ ve ‘Bugün Dünyada Leonardo’ başlıkları sayesinde kitap sadece onun hayatı hakkında bilgileri vermekle kalmıyor, zamanın ruhuna doğru yolculuğa da çıkartıyor. Hakkında çok kitap okumama, Venedik’te çizimlerinden tekrar hayata geçirilen icatlarının yer aldığı sergiyi ziyaret etmeme rağmen ilk kez bu kitapta öğrendiğim bir bilgi çok ilgimi çekti. Döneminin ünlü ressamlarından Sandro Botticelli’yle birlikte ‘Sandro ve Leonardo’nun Üç Kurbağası’ isimli bir lokanta işlettikleri bilgisi de hakkındaki rivayetler arasındaymış. Daha bunun gibi beni şaşırtan pek çok bilgiyi buradan öğrendim. Kızım Cansın sayesinde çocuk kitaplarını titizlikle yakından takip eden bir anne olarak şunu söyleyebilirim; çocuk kitaplarında, yetişkin kitaplarında genellikle yer verilmeyen çok özel ayrıntı ve bilgilere rastlayabiliyorsunuz. Kendiniz için araştırma yapacağınız zaman bile aynı konuları işleyen çocuk kitaplarını incelemenizi tavsiye ederim. İnanın sizi şaşırtacak çok bilgiye erişeceksiniz.

Serinin diğer kitapları ise; Marie Curie, Neil Armstrong, Shakespeare, Charles Darwin, Pablo Picasso, Mozart ve Kleopatra’nın hayatlarını konu ediniyor.

Kafası Değişikler Atlası Bu kitabı, sevgili dostum Nur Merve Akdemir sayesinde üç yıl önce keşfettim. Kitaptaki bilgilerden yola çıkarak, tarihi karakterlerden tiyatro oyunu mu yazsam, sen mi oynasan gibi muhabbetler içinde bulduk kendimizi. Kızımı bahane ederek –asıl amacım ilk kendim okuyup bilgilenmekti- iki yıl önce kitabı edindim. İkinci, hatta üçüncü tura dönerken kitaptan hâlâ aynı keyfi alıyoru(m)z. 2018 yılında Taze Kitap’tan çıkan; Dr. Fatih Dikmen ve Zeynep Sevde’nin kaleme aldığı; İrma Zmiric Çetinkaya’nın resimlediği ‘Kafası Değişikler Atlası’, 52 birbirinden özel ismi sayfalarına konuk ediyor. Arka kapak yazısından alıntı yapacak olursam: “Hesap makinesini ilk kim buldu? Mikroskobu icat eden ilkokul mezunu kumaşçı kimdi? Beethoven sağır olmasına rağmen senfonileri nasıl yazdı? Okuldan nefret eden Marconi nasıl Nobel Ödülü’nü aldı? Bundan 850 yıl önce su döküp havlu uzatan robotlar kimin eseriydi? İcatlarının çalınmasını engellemek için notalarını tersten yazan kimdi? Hypatia yaklaşık 1600 yıl önce dünyaya matematiği nasıl sevdirdi?...” gibi soruların cevapları yer alıyor. Bu soruları sormak için önce bilgi edinmek gerekiyor. İlk çocuk doktorunun adının Razî olduğunu biliyor muydunuz? Bu kitabı çocuğunuzla okuduğunuzda onun altına uçan halı sererek beraber yolculuğa çıkabileceğiniz kocaman bir dünya sunuyorsunuz.

Frida Kahlo ve Hayvan Dostları Monica Brown’un yazdığı, John Parra’nin resimlediği ve Rüzgar Rumi’nin dilimize kazandırdığı “Frida Kahlo ve Hayvan Dostları” kitabı ünlü Meksikalı ressamın hayat hikayesi ve sanatçı kişiliğinin yanı sıra hayvanseverlik yönünün de vurgulanması bağlamından hakkında yazılan diğer kitaplardan ayrılıyor ve parlıyor. 2017 yılında New York Halk Kütüphanesi tarafından ‘En İyi Çocuk Kitabı’ seçilen kitap; 2018’de Amerika Kütüphaneler Birliği tarafından ‘En İyi Çocuk Kitabı’ seçilmiş ve yine aynı yıl ‘Pura Belpre’ Onur Ödülü almış. Kitap, ressamın papağını Bonito, ceylanı Granizo, kartalı Gertrudis, maymunları, hindileri, tavuskuşu, kedileri ve köpeklerine de yer veriyor. Bu kitapta yine başka kitaplarda karşıma çıkmayan bir bilgiyi daha öğrenmenin haklı gururunu yaşadım. 2001 yılında, ABD’de Frida’nın adına pul basıldığını biliyor muydunuz? Yaşadığı ev ‘La Casa Azul’ un şu anda müze olarak ziyaretçilere açık olduğunu da yine bu kitap sayesinde öğrendim. Lise çağlarımdan beri Latin Amerika’ya seyahat etmek hayallerimi süslemiştir ve başlı başına La Casa Azul’u görme deneyimi bile buna değer. Her zaman dediğim gibi İyi bir çocuk kitabında olması gereken merak duygusunu körüklemesi, yeni bilgiler öğretirken eğlenceli bir dile sahip olması ve sadece çocukların değil, yetişkinlerin de okurken zevk alması kriterlerine uyuyor. Kitabı biz okurlarıyla buluşturan Aylak Kitap’a kendi adıma ve kızım adına teşekkür ederim.

Küçük İnsanlar & Büyük Hayaller Serisi Maria Isabel Sa’nchez Vegara’nın kaleme aldığı, Martı Çocuk Yayınlarından çıkan ‘Küçük İnsanlar &Büyük Hayaller’ serisini üç yıl önce havaalanında uçağımı beklerken keşfetmiş, iki yıl önce de Migros’ta satılmaya başladığında seriyi tamamlamıştım. Seriyi tamamlamıştım diyorum ama pek çok ilham verici insanın hayat hikayeleri de seriye eklenmiş. Onları da tamamlayacağız. Bu seri, iki yıldır kızımın başucu kitaplarından ve favorisi ise Coco Chanel. Sade anlatımı, yalın ama güçlü çizimleriyle oldukça akılda kalıcı kitaplar, çocukların hayal güçlerini süslerken bir yandan da tarihe yön vermiş önemli isimlerin; sanatçıların, tasarımcıların, bilim insanları ve yazarların yaşamlarına kapı aralamaya davet ediyor. Sadenin şık olabileceği konusunda ön yargıları kıran Coco Chanel; iki Nobel Ödülü sahibi tek insan Marie Curie; bilgisayar sisteminin annesi Ada Lovelace; uçağı ile hayallerinin peşinden uçan ve uçuş rekorları kıran Amelia Earhart; caz müziğinin kraliçesi Ella Fitzgerald; insan hakları aktivisti Rosa Parks;kadınların oy hakları için savaşan Emmeline Pankhurst; ressam Frida Kahlo; aktris ve Unicef İyi Niyet elçisi Audrey Hepburn ve polisiye yazarı Agatha Christie. Christie demişken, 1. Dünya Savaşı sırasında hastanede yaralı askerleri tedavi etmek için hemşirelik yaptığını ve kitaplarında kullandığı zehir bilgilerini buradan edindiği bilgiler ışığında yazdığını biliyor muydunuz? Dilimize çevrilen ve yeni eklenen isimler ise şöyle: David Bowie, Mahatma Gandhi, Jane Austen, Stephen Hawking, Muhammed Ali ve Maria Montessori.

Bazı kitaplarıda Maria Isabel Sa’nchez Vegara’ya: Elisa Munso, Amaia Arrazola,Gee Fan Eng, Marta Antelo, Ana Sanfelippo, Barbara Alca, Frau Isa, Zafouko Yamamoto gibi yazarlar eşlik etmiş. Her kitapta, resimleriyle hikayelere can veren birbirinden önemli illüstratörün imzası yer alıyor. Seride yer alan diğer kitaplarda konu edinilen isimler ise: “Jane Goodall, Vivienne Westwood, Mindy Kaling, Zaha Hadid, Louise Bourgeois, Corazon Aquino, Jesse Owens, Ru Paul, Lucy Maud, Harriet Tubman, Josephine Baker, Astrid Lingren, Evonne Goolagong, Simone de Beauvoir, Georgia O’Keeffe, Ayrton Senna, Ernest Shackleton, Wilma Rudolph, Martin Luther King, Bruce LeeBillie Jean King, Rudolf Nureyev, Captain Tom Moor, Greta Thunberg, David Attenborough ve Jean-Michel Basquiat.” Yakın bir zamanda bu isimleri konu alan kitapların da dilimize kazandırılması temennilerimle.


Puduhepa – Dilan Ege Eryurt ve Gülriz Sururi Demet Kılıç’ın yazdığı ve kendi resimlediği bu üç kitap bizim topraklarımızda doğmuş ve hayat hikayeleriyle ilham verici olan birbirinden şahane ‘kız kardeşleri’ anlatan kitaplar. Puduhepa: Tarihte bilinen ilk barış antlaşması olan Kadeş’e mührünü basan Hitit kraliçesi… Barışı küçük bir prensesken dinlediği masalcının tohumun ağaca dönüşmesinden ilham alan Hitit Barış Kraliçesi Puduhepa! Dilan Ege Eryurt: Güneş’in sırlarını çözerek NASA’da çalışan ilk Türk olarak ülkemizi başarıyla temsil etmiş; Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Astrofizik Anabilim Dalı’nı kurmuş ve bugün hâlâ düzenlenmekte olan ‘Türkiye Ulusal Astronomi Kongresi’ni planlayan kişi. Bilim insanı olmak isteyen kız çocuklarının rehberi! Gülriz Sururi: Hayatını sanat ve kız çocuklarının eğitimine adamış, ilham dolu bir insan! Demet Kılıç’ın, Puduhepa’nın kız kardeşi olarak yazdığı ve çizimlerini üstlendiği son kitabı…

Sevgili Demet Kılıç ile geçtiğimiz yıl tanışma fırsatım olmuştu. Pandemi araya girmeseydi Bodrum Deniz Müzesi’nde Puduhepa, II. Ramses, Dilan Ege Eryurt ve Cevat Şakir’in harmanlayarak yazdığım kısa oyun Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı’ndaki (BESV) öğrencilerimle sahnelenecek; oyun, kitapların ve bu güzel kitapların bebeklerinin satışından elde edilen gelir Bodrum Deniz Müzesi (BDM), Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) ve Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı (BESV) yararına eşit olarak bağışlanacaktı. Pandemi bitince bu güzel projeyi hayata geçirme umuduyla…

Kitapları edinebileceğiniz ve kitaplar hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz adres ise: www.puduhepavekizkardesleri.com


Mustafa Kemal Atatürk Serisi Yılmaz Özdil’in kaleme aldığı, Kırmızı Kedi Yayınları’ndan 2018 yılında çıkan ve on kitaptan oluşan seri pedaojik danışman Psikolog Gülay Yaşar’ın imzasıyla okurlarıyla buluştu. Kitapta çocukların Atatürk’ü örnek alabileceği özellikleri sade bir dille anlatılırken Nalan Alaca’nın çizimleri ile Hanri Benazus’un fotoğraf arşivinden fotoğraflarla okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklara sunuluyor. Kızıma her okuyuşumda duygulanıp gözlerim dolduğu için öncesinde “Anne lütfen bu sefer de duygulanmadan okur musun?” dediği seriyi ailecek çok seviyoruz. Seride yer alan kitapların konu başlıkları ise şöyle: Mustafa Kemal Atatürk ve Annesi Mustafa Kemal Atatürk ve Çocuk Mustafa Kemal Atatürk ve Hayvan Sevgisi Mustafa Kemal Atatürk ve Doğa Mustafa Kemal Atatürk ve Kitap Mustafa Kemal Atatürk ve Spor Mustafa Kemal Atatürk ve Okul Mustafa Kemal Atatürk ve Sanat Mustafa Kemal Atatürk ve Temizlik Mustafa Kemal Atatürk ve Sofra

  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember