ÇOCUKLAR İÇİN KİTAP ÖNERİLERİ - 4

Eric Carle Külliyatı, Pippi Uzunçorap ve Kumkurdu Serileri Kızım iki yaşındaydı ve o zamanlar aldığım kitapları kendi eline geçirdiğinde kemirmekle meşgul oluyordu. Hatırlamayacağını bile bile hem ona kitap okumaya devam ettim hem de rol modeli olmak için beni hep kitap okurken ya da yazı yazarken izlemesini sağladım. Kitap okuma alışkanlığını diğer alışkanlıklar gibi çocuklar önce görerek öğreniyor ve rol modeli olarak benimsiyorlar. Eric Carle ile ilk tanışmamız Aç Tırtıl ile olmuştu. Sayfaları üç boyutlu ve hareketli olan Aç Tırtıl’ı ona Orff yöntemiyle günleri öğretmek için kullandım. Hâlâ daha haftanın günlerini ona öğrettiğim ritimle sayıyor. Yazarın tüm kitaplarının eğlendirirken öğretmesinin yanı sıra hayal gücünü geliştirmesini de sağladığını düşünüyorum.

Eric Carle Külliyatı Eric Carle’ın adını bilmeyenler ‘Aç Tırtıl’ı biliyor olabilir. İyi eserler genellikle yaratıcılarının adının önüne geçerler. Aç Tırtıl kitabı da bunun bir örneği. Sevgili ilkokul arkadaşım ve müzik öğretmeni Hanzade Alpay ile kızı Ayşegül’e, Carle’in kitaplarını inceleme yazısı yazma sözüm vardı. Verilen sözler tutulmalıdır. Yazarın tüm çizimlerinin kendine ait olduğu kitapların, her yaş grubuna ayrı keyif sağlaması yönünden çocuk edebiyatının klasiklerinden olduğunu söyleyebiliriz. 36 yaşındayım ve Eric Carle’in kitaplarını okurken en az 6,5 yaşındaki kızım kadar keyif alıyorum. 1929 New York doğumlu yazarın, çoğu kendi kitapları olmak üzere yetmişten fazla kitap resimlediğini biliyor muydunuz? Kitaplarında işlediği temaların; çocukların çevrelerini, doğayı, hayvanları ve en önemlisi de kendilerini tanımalarına yardımcı olduğunu söylemek pek de iddialı bir söylem olmaz.

Aç Tırtıl Mavi Bulut Yayınları’ndan 2011 yılında çıkan, Fatih Erdoğan’ın dilimize kazandırdığı ‘Aç Tırtıl’ kitabı 3 yaş ve üzeri çocuklar için uygun. Çocuğunuza ilk okuyacağınız kitaplardan biri olarak önerebilirim. Haftanın günlerini, tırtılın kelebeğe dönüşüm sürecini ve meyveleri öğretmenin en eğlenceli yolu. Bu kitap yazıldığı 1969 yılından bu yana 62 dile çevrilmiş ve 46 milyonun üzerinde satılmış. Yazarın üçüncü kitabı.

Kafası Karışık Bukalemun Kuraldışı Çocuk Yayınları’ndan 2017 yılında çıkan, Nil Gün’ün dilimize kazandırdığı ‘Kafası Karışık Bukalemun’ kitabı 4 yaş ve üzeri çocuklar için uygun. Sadece kızıma okumak için değil,yaratıcı drama derslerimde de yararlandığım ve en sevdiğim Eric Carle kitabı olduğunu sözlerime eklemeliyim. Konusu, hayatı hiç de heyecanlı olmayan bukalemunun rengini, şeklini ve boyutunu değiştirerek hayvanat bahçesinde gördüğü diğer hayvanlara öykünmesini ve sonunda ‘yine kendi olmanın en iyisi olduğunu anlaması’ üzerine kurulu. Her seferinde okurken kahkahalara boğulduğumuz kitap bitince kağıda kendi hayali hayvanımızı çiziyoruz. Size de çocuğunuzla hayal edip çizmenizi öneririm.

Minik Tohum Kuraldışı Çocuk Yayınları’ndan 2019 yılında çıkan, Coşkun Şenkaya’nın dilimize kazandırdığı ‘Minik Tohum’ kitabı 4 yaş ve üzeri çocuklar için uygun. Çocukluğundan beri doğayla iç içe yaşayan yazar kendi çocuklarını gözlemleyerek ve kendi çocukluk deneyimlerinden yararlanarak; bitkilerin, tohumdan çiçek açma sürecine kadar olan serüvenini anlatıyor. Ben bu yazıyı yazarken kızım bahçeden papatya toplamış ve masanın üzerinde bu kitabı görünce kopardığı çiçek için çok üzüldü. Tohumun geçirdiği yolculuğun aklına geldiğini ve bir daha asla çiçek koparmayacağını söyledi. Doğaya karşı saygılı çocuklar yetiştirmek istiyorsak ‘koparma onun da canı var’ dediğimizde anlayamayabiliyorlar. Bu kitapla tohumun macerasına ortak oldukları için ‘bitkilerin canı var’ kısmını somut bir şekilde anlamlandırabiliyorlar. Huysuz Uğurböceği Kuraldışı Çocuk Yayınları’ndan 2016 yılında çıkan, Nil Gün’ün dilimize kazandırdığı ‘Huysuz Uğurböceği’ 4 yaş ve üzeri çocuklar için uygun. Zorbalık kavramını uğurböceği üzerinden anlatıldığı kitapta ‘lütfen’ ve ‘teşekkür ederim’ demeyen; paylaşmayı bilmeyen ve her daim kavgaya hazır bir karakterin dönüşümü; zaman, büyüklük, şekil ve davranış kalıplarıyla anlatılıyor. Zaman kavramı üzerinden saatleri öğretmesi de cabası. Uğurböceklerinin neyle beslendiğini hiç düşünmemiştim. Bu kitap sayesinde yaprakbitleriyle beslendiklerini öğrendim. Kızımın Aç Tırtıl’dan sonraki favori kitabı diyebilirim.

Dünyayı Gezmek İsteyen Horoz Mavi Bulut Yayınları’ndan 2017 yılında çıkan, Fatih Erdoğan’ın dilimize kazandırdığı ‘Dünyayı Gezmek İsteyen Horoz’, 3 yaş ve üzeri çocuklar için uygun. (Yaş uyarısı bulunmuyor ama gözlemim 3 yaş üzeri çocuklar için uygun olduğu yönünde). İsim bağlamında Bremen Mızıkacılarını andırsa da kitap sayıları hayvanlar ile somut kılıyor. Bir şeyi A-Z’ye kadar düşünüp plan yapmayı da çocuklara aşılamaktan geri kalmıyor. Canı sıkılıp dünyayı gezmeye çıkan horozun karşısına çıkan hayvanların karınları acıkıp uykularının gelmesiyle gidişatı ve sonunu düşünmeden her akla geleni uygulamanın her zaman iyi olmayacağını da daha büyük yaş grubunun anlayacağı şekilde alt metinle veriyor. Canım Annem ve Canım Babam Kitapları Mavi Bulut Yayınları’ndan 2018 yılında çıkan, Fatih Erdoğan’ın dilimize kazandırdığı ‘Canım Annem’ ve ‘Canım Babam’ kitapları 3 yaş ve üzeri çocuklar için uygun. (Yaş uyarısı bulunmuyor ama gözlemim 3 yaş üzeri çocuklar için uygun olduğu yönünde). Çocukların gözünden anne ve babanın nasıl göründüğünü anlatıyor. Çocukların anne ve babaları hakkında düşünüp kelimelere dökemediği duyguları anlamlandırmalarına yardımcı oluyor. Çocuğunuzun annesine ‘anneler günü’; babasına ‘babalar günü’ hediyesi olarak size aldırabileceği bir kitap önerisi olabilir.

Astrid Lindgren: Pippi Uzunçorap Serisi Pippi Uzunçorap ya da orijinal adıyla Pippi Langstrump 76 yaşında! İsveçli yazar Astrid Lindgren’in çocuk edebiyatına kalemi ve çizimleriyle kazandırdığı Pippi Uzunçorap karakteri 1945, 1946 ve 1948 yıllarında sırasıyla Pippi Uzunçorap, Pippi Uzunçorap Denize Açılıyor ve Pippi Uzunçorap Büyük Okyanus’ta kitapları ile çocuklarının yanı sıra ebeveynlerin de gönlünü çaldı. Başta benim gönlümü sanırım… Pegasus Yayınları’ndan 2017 yılında Ali Arda’nın İsveççe’den çevirisiyle yayımlanan üçlü seriyi kızıma 4 yaşındayken okumuştum –ona okuma bahanesiyle kendime okumuştum desem yalan olmaz- hatırlamadığını söyledi ve tekrar okumak için bana gün doğdu. İki yanından örgülü kızıl saçları, uyumsuz renkte çorapları ve ayağına birkaç numara büyük ayakkabılara sahip Pippi, Villa Villekulla’da yaşıyor. Tek başına sayılmaz verandasında atı ve maymunu Bay Nilsson ile yaşıyor. Pek de alışıldık bir çocuk olmayan Pippi ile özgüvenin ne olduğu, güçlü olmanın cinsiyet ve yaşa bakmadığı anlatılıyor. Asa Lind: Kumkurdu Serisi İsveçli yazar Asa Lind’in kaleme aldığı, Kristina Digman’ın resimlediği Kumkurdu Serisi, Pegasus Yayınları’ndan çıkarak okuyucusuyla buluştu. 2002, 2003 ve 2004 yıllarında yayımlanan Kumkurdu, Daha Fazla Kumkurdu ve Daha Da Fazla Kumkurdu üçlemesi 2015 yılında Ali Arda’nın İsveççe’den çevirisiyle yayımlandı. Zackarina adlı kızın oyun arkadaşı Kumkurdu ile maceralarını çocuğunuza okurken en az onun kadar eğleneceğinize garanti verebilirim. Bazı bağlar vardır gözle görülmez ama hissedilebilir. Seriyi bitirdikten sonra sizin de Kumkurdu ve Zackarina arasındaki bağa dahil olacağınızı göreceksiniz.

  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember