top of page

ÇOCUKLAR İÇİN KİTAP ÖNERİLERİ - 5

Çocuklar İçin Vazgeçilmez Bilgi Kaynakları: Atlaslar, Sanat Maceraları, Dünya Gezisi ve Zaman Atlas denildiğinde çoğumuzun gözünde coğrafi atlaslar beliriyor olsa da bunun yanı sıra; sanat, icatlar, ve müzik konuları hakkında atlaslar mevcut. Kızım doğmadan önce, çalıştığım okulda düzenlenen kermesten aldığım, Fransızca aslından Melike Işık Durmaz’ın çevirisiyle 2010 yılında Mandolin Yayınları’ndan okurlarıyla buluşan atlas serisini edinmenizi öneririm. “Sanatçı Burada Ne Anlatmak İstemiş?”, “Sanat Ekinlik Kitabı”, “Paris ve İstanbul Sanat Macerası”, “Resimli Dünya Atlası”, “Dünyayı Keşfe Çıkalım”, “Minik Gezginler Dünya Dillerini Keşfediyor” ile “Zaman Hakkında Sorular ve Yanıtlar” kitaplarını siz Hınç okurlarıyla paylaşmak istiyorum.

İcatlar-Müzik-Sanat Atlası İcatlar Atlası: Philippe Simon ve Marie-Laure Bouet’in kaleme aldığı; Colette Hus-David, Isabelle Missoi, Isabelle Rognoni ile Sophie Beaujard’ın çizimleriyle okurlarıyla buluşan atlas çocuklar kadar yetişkinlerin de okumaktan zevk alacağı bilgiler içeriyor. Taşıtlar, iletişim, gündelik hayat ve tıp alanları hakkında icatlar ile tarihçelerine yer verilen atlasta öğrendiğim ilginç bir bilgiyi sizlerle paylaşmak isterim. Ateşin bulunması kısmında; ‘ilk çakmağın yapımında kuru otların üzerine yerleştirilmiş bir metal parçası ve ona sürtülen bir çakmaktaşının kullanıldığı; ilk kibritlerin ise Romalılar tarafından icat edildiği’ bilgisi. Kitaptan bonus bir bilgi daha: “Bundan 4500 yıl önce Mısırlılar eksik dişlerinin yerine, suaygırının kemiklerinden parçalar koyarlardı.” Müzik Atlası: Emilie Beaumont ve Marie-Renee Pimont’un kaleme aldığı; Colette David, Marie Vincent ile François Ruyer’in çizimleriyle çocuklar kadar ebeveynler ile öğretmenlerin de ilgisini çekebileceğini düşünüyorum. Müzik aletleri yapımıyla ilgili bölümlerde yer alan kağıttan çıngırak, müzikli spatula, yağmur sopası, sesli çiçek dürbünü, bambudan ksilofon gibi bölümler oldukça besleyici. Kim istemez ki çocuğuyla evde müzik aleti yapmayı? Kitap, Seslerle Oyun Oynayalım, Müziği Okumak, Müzik Aletleri ve Ünlü Besteciler bölümlerinden oluşuyor. Akordeon ve kosertinanın üflemeli çalgılar ailesinden olduğunu bu kitaptan öğrendim. Ne demişler, bilmemek değil öğrenmemek ayıp! Sanat Atlası: Marie-Renee Pimont’un kaleme aldığı; Colette Hus-David, Isabelle Missoi, Isabelle Rognoni ile Etienne Butterlin’in çizimlerini üstlendiği kitap: Resim, Heykel, Mimarlık, Fotoğraf-Sinema, Müzik-Dans ile Tiyatro konu başlıklarını içeriyor. Fransa Kralı 14. Louis’nin dans okulu açtığını biliyor muydunuz? Eski Mısır’da Heykeltıraşlar sayfasında Sfenks’in anlamının ‘yaşayan heykel’ anlamına geldiğini öğrendiğimde çok şaşırdım. Peki ya Rönesans zamanında resim fırçalarının sincap tüyünden yapıldığını? Resim ve heykel demişken; aşağıdaki kitabı da atlas kategorisine alabileceğimizi düşünüyorum.


Sanatçı Burada Ne Anlatmak İstemiş? Duygu Dalgakıran’ın yazdığı; Pınar Ulus’un çizimlerini üstlendiği ‘Sanatçı Burada Ne Anlatmak İstemiş?’ kitabı Taze Kitap Yayınları’ndan 2019 yılında okurlarıyla buluştu. Kitap, sanat tarihini çocukların ilgisini çekecek tarzda çizimlerle anlaşılır ve net bir dille anlatmış. ‘Sanat Nedir?’, ‘Türkiye’de Ziyaret Edebileceğin Bazı Sanat Müzeleri’, ‘Tarih Öncesi Sanat’, ‘Sümer Sanatı’, ‘Antik Mısır Sanatı’, ‘Antik Yunan Sanatı’, ‘Çin Sanatı’ ile ‘İslam Sanatı’ konu başlıklarının yanı sıra ressamların özgeçmiş ve eserleriyle kronolojik sıralaması; sanat sözlüğü ve dünya müzelerinin hangi ülkelerde yer aldığına dair bir harita da mevcut. İnci Küpeli Kız’a kuzeyin Mona Lisa’sı denildiğini ve ressamların duygunun ifadesi üzerinde ustalaşmak için çizmesine ‘troine’ denildiğini yine bu kitap sayesinde öğrendim. Kızıma okuduğum ve beraber resimleri incelediğimiz eğlendirici olduğu kadar müze gezmeyi özendirici bir kitap! Sanat Etkinlik Kitabı 1001 Çiçek Kitaplar’dan 2019 yılında çıkan; Sam Baer ile Rosie Hore’in kaleme aldığı, Rıfat Süha Koçoğlu’nun çevirisini üstlendiği kitabı: Fred Blunt, Adam Larkum, Marianna Oklejak, Carles Ballesteros, Ilaria Falorsi, Andy Peters ve yirmi sekiz ünlü sanatçı resimlemiş. National Gallery’nin katkılarıyla yayımlanan kitabın alt yaş sınırı 5 olsa da kızıma 5 yaşında okuduğumda keyif almış ama etkinliklerde zorlanmıştı. Kızım yakında yedi yaşına basacak ve etkinlikleri artık eğlenerek yapıyoruz. Bu kitaptan verdiğim yaratıcı drama eğitimlerde de yararlandığımı belirtmeliyim. Eğlenceli, öğretici, eserlere farklı bir perspektiften bakmayı sağlamasının yanı sıra yaratıcılığı oldukça körükleyen bir kitap! Kitaptan ilginç bir bilgi: “Binlerce yıl boyunca, sanatçılar Eski Mısır mumyalarından elde edilen ‘mumya kahverengisi’ adında bir boya kullandılar.” Natürmort resimlerde çizilen zambaklar saflığı; kelebek ve arılar umut ve kırılganlığı sembolize ediyor. Çocuklar İçin Sanat ve Gezi Rehberi: Paris ile İstanbul Paris Sanat Macerası: Melek Oral Koray ile Alp Gani Oral’ın kaleme aldığı, 2011 yılında İmge Kitabevi’nden okurlarıyla buluşan kitap; Paris’te önemli kültür, sanat ve bilim merkezlerini ziyaret eden çocuklar ve aileleri şehri fikirleriyle, eserleriyle inşa eden sanatçılarla tanışmaya, onların sevdiği yemeklere, gittikleri yerlere yani o dünyaya davet ediyor. Kitapta müzeler ve önemli kültürel adreslerin yer aldığı bir harita da bulunuyor.