ÇOCUKLAR İÇİN KİTAP ÖNERİLERİ - 5

Çocuklar İçin Vazgeçilmez Bilgi Kaynakları: Atlaslar, Sanat Maceraları, Dünya Gezisi ve Zaman Atlas denildiğinde çoğumuzun gözünde coğrafi atlaslar beliriyor olsa da bunun yanı sıra; sanat, icatlar, ve müzik konuları hakkında atlaslar mevcut. Kızım doğmadan önce, çalıştığım okulda düzenlenen kermesten aldığım, Fransızca aslından Melike Işık Durmaz’ın çevirisiyle 2010 yılında Mandolin Yayınları’ndan okurlarıyla buluşan atlas serisini edinmenizi öneririm. “Sanatçı Burada Ne Anlatmak İstemiş?”, “Sanat Ekinlik Kitabı”, “Paris ve İstanbul Sanat Macerası”, “Resimli Dünya Atlası”, “Dünyayı Keşfe Çıkalım”, “Minik Gezginler Dünya Dillerini Keşfediyor” ile “Zaman Hakkında Sorular ve Yanıtlar” kitaplarını siz Hınç okurlarıyla paylaşmak istiyorum.

İcatlar-Müzik-Sanat Atlası İcatlar Atlası: Philippe Simon ve Marie-Laure Bouet’in kaleme aldığı; Colette Hus-David, Isabelle Missoi, Isabelle Rognoni ile Sophie Beaujard’ın çizimleriyle okurlarıyla buluşan atlas çocuklar kadar yetişkinlerin de okumaktan zevk alacağı bilgiler içeriyor. Taşıtlar, iletişim, gündelik hayat ve tıp alanları hakkında icatlar ile tarihçelerine yer verilen atlasta öğrendiğim ilginç bir bilgiyi sizlerle paylaşmak isterim. Ateşin bulunması kısmında; ‘ilk çakmağın yapımında kuru otların üzerine yerleştirilmiş bir metal parçası ve ona sürtülen bir çakmaktaşının kullanıldığı; ilk kibritlerin ise Romalılar tarafından icat edildiği’ bilgisi. Kitaptan bonus bir bilgi daha: “Bundan 4500 yıl önce Mısırlılar eksik dişlerinin yerine, suaygırının kemiklerinden parçalar koyarlardı.” Müzik Atlası: Emilie Beaumont ve Marie-Renee Pimont’un kaleme aldığı; Colette David, Marie Vincent ile François Ruyer’in çizimleriyle çocuklar kadar ebeveynler ile öğretmenlerin de ilgisini çekebileceğini düşünüyorum. Müzik aletleri yapımıyla ilgili bölümlerde yer alan kağıttan çıngırak, müzikli spatula, yağmur sopası, sesli çiçek dürbünü, bambudan ksilofon gibi bölümler oldukça besleyici. Kim istemez ki çocuğuyla evde müzik aleti yapmayı? Kitap, Seslerle Oyun Oynayalım, Müziği Okumak, Müzik Aletleri ve Ünlü Besteciler bölümlerinden oluşuyor. Akordeon ve kosertinanın üflemeli çalgılar ailesinden olduğunu bu kitaptan öğrendim. Ne demişler, bilmemek değil öğrenmemek ayıp! Sanat Atlası: Marie-Renee Pimont’un kaleme aldığı; Colette Hus-David, Isabelle Missoi, Isabelle Rognoni ile Etienne Butterlin’in çizimlerini üstlendiği kitap: Resim, Heykel, Mimarlık, Fotoğraf-Sinema, Müzik-Dans ile Tiyatro konu başlıklarını içeriyor. Fransa Kralı 14. Louis’nin dans okulu açtığını biliyor muydunuz? Eski Mısır’da Heykeltıraşlar sayfasında Sfenks’in anlamının ‘yaşayan heykel’ anlamına geldiğini öğrendiğimde çok şaşırdım. Peki ya Rönesans zamanında resim fırçalarının sincap tüyünden yapıldığını? Resim ve heykel demişken; aşağıdaki kitabı da atlas kategorisine alabileceğimizi düşünüyorum.


Sanatçı Burada Ne Anlatmak İstemiş? Duygu Dalgakıran’ın yazdığı; Pınar Ulus’un çizimlerini üstlendiği ‘Sanatçı Burada Ne Anlatmak İstemiş?’ kitabı Taze Kitap Yayınları’ndan 2019 yılında okurlarıyla buluştu. Kitap, sanat tarihini çocukların ilgisini çekecek tarzda çizimlerle anlaşılır ve net bir dille anlatmış. ‘Sanat Nedir?’, ‘Türkiye’de Ziyaret Edebileceğin Bazı Sanat Müzeleri’, ‘Tarih Öncesi Sanat’, ‘Sümer Sanatı’, ‘Antik Mısır Sanatı’, ‘Antik Yunan Sanatı’, ‘Çin Sanatı’ ile ‘İslam Sanatı’ konu başlıklarının yanı sıra ressamların özgeçmiş ve eserleriyle kronolojik sıralaması; sanat sözlüğü ve dünya müzelerinin hangi ülkelerde yer aldığına dair bir harita da mevcut. İnci Küpeli Kız’a kuzeyin Mona Lisa’sı denildiğini ve ressamların duygunun ifadesi üzerinde ustalaşmak için çizmesine ‘troine’ denildiğini yine bu kitap sayesinde öğrendim. Kızıma okuduğum ve beraber resimleri incelediğimiz eğlendirici olduğu kadar müze gezmeyi özendirici bir kitap! Sanat Etkinlik Kitabı 1001 Çiçek Kitaplar’dan 2019 yılında çıkan; Sam Baer ile Rosie Hore’in kaleme aldığı, Rıfat Süha Koçoğlu’nun çevirisini üstlendiği kitabı: Fred Blunt, Adam Larkum, Marianna Oklejak, Carles Ballesteros, Ilaria Falorsi, Andy Peters ve yirmi sekiz ünlü sanatçı resimlemiş. National Gallery’nin katkılarıyla yayımlanan kitabın alt yaş sınırı 5 olsa da kızıma 5 yaşında okuduğumda keyif almış ama etkinliklerde zorlanmıştı. Kızım yakında yedi yaşına basacak ve etkinlikleri artık eğlenerek yapıyoruz. Bu kitaptan verdiğim yaratıcı drama eğitimlerde de yararlandığımı belirtmeliyim. Eğlenceli, öğretici, eserlere farklı bir perspektiften bakmayı sağlamasının yanı sıra yaratıcılığı oldukça körükleyen bir kitap! Kitaptan ilginç bir bilgi: “Binlerce yıl boyunca, sanatçılar Eski Mısır mumyalarından elde edilen ‘mumya kahverengisi’ adında bir boya kullandılar.” Natürmort resimlerde çizilen zambaklar saflığı; kelebek ve arılar umut ve kırılganlığı sembolize ediyor. Çocuklar İçin Sanat ve Gezi Rehberi: Paris ile İstanbul Paris Sanat Macerası: Melek Oral Koray ile Alp Gani Oral’ın kaleme aldığı, 2011 yılında İmge Kitabevi’nden okurlarıyla buluşan kitap; Paris’te önemli kültür, sanat ve bilim merkezlerini ziyaret eden çocuklar ve aileleri şehri fikirleriyle, eserleriyle inşa eden sanatçılarla tanışmaya, onların sevdiği yemeklere, gittikleri yerlere yani o dünyaya davet ediyor. Kitapta müzeler ve önemli kültürel adreslerin yer aldığı bir harita da bulunuyor. İstanbul Sanat Macerası: Melek Oral Koray ile Alp Gani Oral’ın kaleme aldığı; 2012 yılında İmge Yayınevi’nden, bende mevcut olan genişletilmiş ilk basımı Pötikare Yayıncılık’tan 2019 yılında çıkan kitap; İstanbul’un önemli kültür, sanat ve bilim merkezlerini ziyaret eden çocuklar ve aileleri maceraya davet ediyor. Kitapta müzeler ve önemli kültürel adreslerin yer aldığı bir sayfa da bulunuyor.


Resimli Dünya Atlası, Dünyayı Keşfe Çıkalım ve Minik Gezginler Dünya Dillerini Keşfediyor Resimli Dünya Atlası: Mikado Çocuk Yayınları’ndan 2017 yılında okurlarıyla buluşan; Emily Bone’un yazdığı, Daniel Taylor’un çizimlerini üstlendiği kitap, çocuklara dünyanın kapılarını aralamak ve bakış açılarını genişletmek için harika bir rehber. Eğlenceli çizimlerinin yanı sıra birbirinden ilginç bilgileri içermesinin yanı sıra; kıtaları, ülkeleri, tarihi ve kültürel önemli eserler ile bitki örtüsü ve karakteristik hayvanları da anlatıyor. Kızımla çok eğlenerek oynadığımız bir oyun var. Çocuklarınıza kıtaları neye benzettiklerini sorabilirsiniz. Afrika kıtasını ben dondurmaya benzetirken kızım bir filin kulağına benzetiyor. Her kıta için bu oyunu oynayıp çıkan kelimelerden öykü oluşturabilir ya da hayali bir ülke yaratıp orada maceradan maceraya koşabilir ve kitaptan öğrendiği yeni bilgileri pekiştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Dünyayı Keşfe Çıkalım Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan 2017 yılında çıkan; Susie Rae’nin kaleme aldığı, Gizem Başaran’ın çevirisini üstlendiği kitabı Greg Paprocki resimlemiş. Yiyecek Alışverişi, Açık Havada Oynamak, Okula Giderken, Sağlıklı Beslenme, Ev İşleri, Yeni Yıl, Spor Zamanı, Doğa, Festivaller, Biraz Gezelim ve Pencereden Bakınca konu başlıklarından oluşan kitap, ülke ülke farklı kültürlerin gündelik yaşamlarını ele alıyor.

Minik Gezginler Dünya Dillerini Keşfediyor Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan 2014 yılında çıkan kitabı Mick Webb yazmış, Ali Berktay çevirmenliğini üstlenmiş. Dil Niçin Önemlidir?, Dilin Kısa Tarihi, Dille İlgili Bilgiler, Dil Aileleri (Hami-Sami Dilleri / Ural-Altay Dilleri / Hint-Avrupa Dilleri / Nijer-Kongo Dilleri / Çin-Tibet Dilleri) ve Sözsüz Diller (İşaret Dili / Semafor / Mors Alfabesi ve Hayvan Dilleri) konu başlıklarının yer aldığı kitap; her dil için kısa tarihçe, o dilin konuşulduğu ülkeleri ve dünya haritasındaki yerleri, sayılar, tanışma ve bazı söz kalıplarını da içermekte. Sözlük, kitap ile internet siteleri önerileriyle (kitabın başında ebeveynlere sitelere girerlerken yanlarında olmalarını tavsiye eden yazı var.) ve 40 dilde merhaba ve hoşça kal demeyi öğretmesiyle yararlı bir kitap. Harika Bilim Serisi Zaman Hakkında Sorular ve Yanıtlar Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan 2016 yılında çıkan; Katie Daynes’in yazdığı, Marie-Eve Tremblay tarafından resimlenen kitap, Greenwich Kraliyet Gözlemevi ortaklığıyla yayımlanmış. Bu eğlenceli kitap, çocukların akıllarında zaman hakkında oluşabilecek soruların cevaplarını açılıp kapanan pencereler aracılığıyla veriyor. 60 soru içeren bu kitabı çocuğunuza yedi yaşına kadar kendiniz okuyabilirsiniz. Çocuğunuz okumayı öğrendikten sonra ise kendi okuyabilir. Çocuklara zaman kavramını ve saatleri öğretmek için harika bir kitap! Her okuyuşumda kızımın çok hoşuna gidiyor…

  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember