ÇOCUKLAR İÇİN KİTAP ÖNERİLERİ - 7

Anne … Nelerden Oluşur?


Çocuklar büyümeye başladıkça cam, yün, sabun, pamuk, kauçuk… gibi gördükleri her şeyin nasıl yapıldığını merak etmeye başlıyorlar. Kızıma, Tübitak Popüler Bilim Kitapları Geçmişten Bugüne Serisi’ni aldığımdan beri çevreye merakı iyice arttı. Geçen yıl anaokulunda öğretmenine camın nasıl yapıldığınısormuş, öğretmeni de eğer isterse mini bir sunum yapabileceğini söylemiş. Eve heyecanla gelip ‘Cam Kitabı’nı okumamı istemiş ve cam hakkında belgesel seyretmek istediğini söylemişti. Ertesi gün okulda sunumunu yaptığında çok mutlu olmuştu. Araştırmayı seven, kendine güvenli çocuklar yetiştirmek için bu türde kitapların oldukça yararlı olduğunu düşünüyorum. Sekiz yaş üzeri çocuklar için uygun uyarsı olan bu seride sadece çocuklarıdeğil yetişkinleri de birbirinden ilginç bilgiler bekliyor.Geçmişten Günümüze ‘Sabun’

Christin Ditchfield’ın kaleme alıp, Barış Cezar’ın çevirmenliğini üstlendiği kitap 2017 yılında Tübitak Popüler Bilim Kitapları’ndan okurlarla buluştu. Keltlerin temizlik için kullandığı temizlik maddesi ‘saipo’dan adının gelmesi; İngilizcede televizyon dizilerine ‘soap opera’ denilmesinin nedeninin gündüz yayınlanan radyo ve televizyon programlarında sabun üreticilerinin program aralarında sabun reklamı yapmaları olduğu bilgisi beni oldukça şaşırttı. Sabun Nedir?/ Sabun Bilimi/Sabun Ne İşe Yarar?/Sabunun Tarihi/Sabun Yapımı/Sabun ve Sanat/Sabunun Geleceği/Zaman Tüneli/Sözlük/Dizin konu başlıklarını içeren kitabın içinde ‘Kendi Sabununuzu Yapın’ deney sayfasından yola çıkarak kızımla ev yapımı sabunlar üretip sevdiklerimize yılbaşı hediyesi olarak vermiştik. Kitapta yer alan ‘Gökkuşağı Köpük Deneyi’ni çocuğunuzla beraber yaparken eğlenebilirsiniz. Bilim eğlencelidir! Asit ve baz tepkimelerini bu deneyler sayesinde çocuğunuz deneyimleyerek kimya bilimine ilgi duymaya başlayabilir.


Geçmişten Günümüze ‘Yün’

Christin Ditchfield’ın kaleme alıp, Barış Cezar’ın çevirmenliğini üstlendiği kitap 2017 yılında Tübitak Popüler Bilim Kitapları’ndan okurlarla buluştu. Yün liflerinin havadaki nemi emip, yanmaya karşı duyarlı olmasından ötürü; itfaiyecilerin, askerlerin ve tehlikeli ortamlarda çalışan diğer kişilerin üniformalarının yapımından kullanıldığını bu kitap sayesinde öğrendik. Yün Nedir?/Yünün Tarihi/Yün Çeşitleri/Yünün İşlenmesi/Yün Giymek/Yün İşi/Yünün Geleceği/Zaman Tüneli/Sözlük/Dizin konu başlıklarını içeren kitapta yün ipliği elde etme yönteminin MÖ. 5000 yılına kadar uzandığını öğrenince çok şaşıracaksınız. Sürprizini kaçırmak istemem ama bu ve bunun gibi pek çok bilgi; İngilizce deyimlerin –örneğin: yünün gözlerini kapaması- anlamı ve nereden geldikleri hakkında eğlenceli bilgileri de içeriyor. Kış yaklaşırken çocuğunuza örmekte olduğunuz kazağa ait yün çilesini gösterip ‘sence yün nasıl üretiliyor?’ diye sorarak sohbet başlatmak için harika bir kitap olduğunu düşünüyorum.


Geçmişten Günümüze ‘Kağıt’

Barbara Somervill’in kaleme alıp,Barış Cezar’ın çevirmenliğini üstlendiği kitap 2017 yılında Tübitak Popüler Bilim Kitapları’ndan okurlarla buluştu. Kağıt Her Yerde/Kağıdın Tarihi/Kağıt Yapımı/ Kağıdın Özellikleri/Kağıt ve Sanat/Kağıdı Geri Dönüştürmek/Kağıdın Geleceği/Zaman Tüneli/Sözlük/Dizin konu başlıklarını içeren kitabı çocuğunuzla okuduktan sonra defter israfına son verdiğini gözlemleyebilirsiniz. Çinlilerin MÖ 960’larda kağıt para kullanmaya başladıklarını biliyor muydunuz? Bu bilgiye çok da şaşırmamak lazım çünkü günümüzde kullandığımıza benzer kağıtları ilk Çinliler üretmiş.


Geçmişten Günümüze ‘Cam’

Barbara Somervill’in kaleme alıp,Barış Cezar’ın çevirmenliğini üstlendiği kitap 2017 yılında Tübitak Popüler Bilim Kitapları’ndan okurlarla buluştu. Cam Her Yerde/Camın Tarihi/Camın Yapılışı/Camın Kullanımı/Geri Dönüştür!/Cam Sanatları/Zaman Tüneli/Sözlük/Dizin konu başlıklarını içerenkitabı kızıma kaç kere okudum saymadım. Sahile gittiğimizde kumlara müstakbel cam olarak bakması ve cam şişeleri geri dönüşüme atmam gerektiği konusunda uyarıda bulunması çok hoşuma gidiyor.


Geçmişten Günümüze ‘Kauçuk’

Barbara Somervill’in kaleme alıp,Barış Cezar’ın çevirmenliğini üstlendiği kitap 2017 yılında Tübitak Popüler Bilim Kitapları’ndan okurlarla buluştu. Kauçuğun Hayatımızdaki Yeri/Kauçuğun Tarihi/Kauçuğun Yetiştirilmesi ve Yapımı/Kauçuğun Kullanım Alanları/Kauçuk ve Çevre/Zaman Tüneli/Sözlük/Dizin konu başlıklarını içeren kitap sayesinde kauçuğun hayatımızda geniş yer kapladığını görebiliyorsunuz. Virüs ve bakterilerin kauçuktan geçemediği, hastalıkların yayılmasını önlediği için eldivenlerde kullanıldığını; bovling toplarının kauçuktan yapıldığını bilmiyordum. İtiraf etmeliyim bu kitap kızımdan daha çok benim ilgimi çekti. Deprem ülkesi Japonya’nın binalarının sağlamlığını korunma ve yalıtımdakullanılan ‘kauçuktan’ yapılan rumanlara borçlu olduğunu biliyor muydunuz?


Geçmişten Günümüze ‘Tuz’

Heidi Moore’un kaleme alıp, Evra Günhal Şenol’un çevirmenliğini üstlendiği kitap 2017 yılında Tübitak Popüler Bilim Kitapları’ndan okurlarla buluştu. Kitap, Dünyadan Tuz/Tuz Nedir?/Deniz Tuzu/Kaya Tuzu/Tuz ve İnsan Vücudu/Tuz Ritüelleri/Tarih Boyunca Tuz/Tuzun Geleceği/Zaman Tüneli/Sözlük/Dizin konu başlıklarını içeriyor. Japon sumo güreşçilerinin maça çıkmadan önce şans getirsin diye havaya tuz saçtığını biliyor muydunuz? Tuzun hayati öneme sahip olmasının yanı sıra 14. Yüzyılda tuza ‘beyaz altın’ denilmesi günümüzde oldukça ilginç geliyor değil mi?

Geçmişten Günümüze ‘Pamuk’

Heidi Moore’un kaleme alıp, Evra Günhal Şenol’un çevirmenliğini üstlendiği kitap 2017 yılında Tübitak Popüler Bilim Kitapları’ndan okurlarla buluştu. Kitap, Pamuğun Öyküsü/Tohumun Ekilmesi/Pamuğun Tarihi/Yeni Dünya’da Pamuk/Kot Çılgınlığı/Günümüzde Pamuk/Zaman Tüneli/Sözlük/Dizin konu başlıklarını içeriyor. Yeryüzünde 5000 yıldan daha uzun zamandır yetişen pamuk sayesinde bilinen en eski pamuk ipliği ve pamuklu kumaş parçaları MÖ3000 yılından kalma olup Indus Vadisi (Günümüzde Pakistan ve Hindistan toprakları) üzerinde yer aldığını; İngilizcedeki ‘cotton’ kelimesi Arapçadaki ‘dokuma’ anlamına gelen ‘qutun’ ya da ‘kutun’kelimelerinden türediğini bu kitap sayesinde öğrendim. Kızım gömleklerin ve nevresimlerin neyden yapıldığını sorduğu zaman okuduğum bu kitap sayesinde keşfettikleri listesine bir yenisini daha ekledi.


Geçmişten Günümüze ‘Elektrik’

Sean Stewart Price’ın kaleme alıp,Günhal Şenol’un çevirmenliğini üstlendiği kitap 2017 yılında Tübitak Popüler Bilim Kitapları’ndan okurlarla buluştu.Kitap, Ellerinizdeki Sihir/Küçük Başlangıçlar/Elektrik Akımına Kapılmak/Devreler/Elektriğin Tarihi/Elektrik Dünyası/Vücut Elektriği/Enerji Tasarrufu/Elektriğin Geleceği/Zaman Tüneli/Sözlük/Dizin konu başlıklarını içeriyor.

İlk filozof kim diye sorsam herkesin cevabı ezbere ‘Thales’ olur. Peki, elektrik üzerine çalışan ilk kişinin Thales olduğunu biliyor muydunuz? 1600 yılında İngiliz bilim insanı William Gilbert’in ürettiği elektrik kelimesi, Yunanca ‘kehribar’ anlamına geliyor! Benjamin Franklin’in paratoneri icat ettiğini; Nikola Tesla’nın ilk alternatif akım motorunu icat ettiğini ve gramofonun mucidinin Thomas Edison olduğu bilgilerini bu kitap sayesinde öğrendim. Kızımın anneannesinde bulunan gramofona baktığında ya da ampulü gösterdiğinde ‘Thomas Edison’ bulmuş demesi bana bu kitabın en güzel hediyesi…


Geçmişten Günümüze ‘İpek’

Ann Weil’ın kaleme alıp, Barış Cezar’ın çevirmenliğini üstlendiği kitap 2017 yılında Tübitak Popüler Bilim Kitapları’ndan okurlarlabuluştu. Kitap, İpek Haritası/İpek Tanrıçası/İpeğin Sırrı/İpek Böceğinin Yaşam Döngüsü/Dünyada İpek/İpek ve Moda/Tuhaf İpekler/Zaman Tüneli/ Sözlük/Dizin konu başlıklarını içeriyor. İpeğin ilk Çinliler tarafından keşfedildiğini biliriz fakat MÖ 1070 yılından kalma bir Mısır mumyasının saçında Çin’den gelmiş ipeğe rastlanmasının; ipek ticaretinin en eski tarihli kanıtının olduğu bilgisini bu kitap sayesinde öğrendim. Kızımın, dut ağacını gösterip ‘ipek böceği’ ile bağlantı kurması yine bu kitabın hediyesi…


Bonus İki Kitap Önerisi: Çiçekler ve Kuş Gözlem


Çiçekler Çıkartma Kitabı

Tübitak Popüler Bilim Kitapları serisinden 2011 yılında basılan, Lisa Miles’ın kaleminden, Burcu Meltem Arık’ın çevirisiyle; Joyce Bee, Hilary Burn, William Giles, Christine Howes ve Jan Jackson’ın çizgileriyle okurlarla buluştu. İçinde 100’den fazla çiçek ve çiçeklerin çıkartmaları bulunan kitap sayesinde kızımla bahçemizde ya da sokaklarda kendiliğinden yetişen çiçek türlerini beraber keşfetmenin mutluluğunu yaşadık.


Doğa Kuş Gözlem

Tübitak Popüler Bilim Kitapları serisinden 2010 yılında basılan, Susanna Davidson, Sarah Courtauld ile Kate Davies’in kaleminden, Bahtiyar Kurt’un çevirisiyle okurlarla buluştu.Nasıl Kuş Gözlemcisi Olunur/Kuşların Davranışları/Bahçe Kuşları/Dışarıda Gezerken/Yaşam Alanları ana başlıkları altında kuşlarla ilgili bilgilerin toplandığı kitapta kuşların çizimleri ve özelliklerinin yanı sıra 40 kuşun sesini içeren cd de bulunuyor. Çevresi ile doğaya duyarlı, meraklı ve farkındalığı yüksek çocuklar yetiştirmek için ilgi çekici bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kampa ya da pikniğe gittiğinizde yanınıza dürbünün yanı sıra bu kitabı da almanızı öneririm!


  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember