ÜNLÜ TABLOLAR YERLERİNDE DURAMIYOR

Van Gogh’un kafesi ışıklarını açıyor, Grant Wood’un Amerikan Gotiği diskoya gidiyor.

Evet, yanlış duymadınız evinden çıkıp diskoya gidiyor hem de gözlerinizin önünde. "Nasıl hareket eder, ne diskoya gitmesi ya" dediğinizi duyar gibiyim, öyleyse haberi okuyalım.MEKANİK ŞAHESERLER

Mechanical Masterpieces (Mekanik Şaheserler) Neil Mendoza’nın 21. yüzyıl için yeniden tasarladığı bir sanat projesidir. Bu projede ünlü tablolar esprili bir mekanizmaya dönüşüyor. Sanatçı eski eserlere absürt yorumlar getirerek mizah yeteneğini konuşturuyor.


Sanatçı Neil Mendoza; Mechanical Masterpieces serisinde, klasik tabloları 21. yüzyılın ruhuna uygun şekilde yeniden kurgulayan bir dizi yerleştirme tasarlamış. Kısa süreli hareketlerle oluşturulmuş bu tablolarda izleyicinin nesneleri dürtmesi, elmayı şişirebilmesi ve Amerikan Gotiğine disko topu eklemesi gibi absürt hareketler bulunuyor.


Bu interaktif çalışma, Pittsburgh Çocuk Müzesi’ndeki “Tough Art” adlı sanatçı rezidansı kapsamında yaratılmış. Çalışma; Norman Rockwell, Grant Wood gibi Amerikalı sanatçılar ve Hollandalı post-empresyonist ressam Vincent Van Gogh da dâhil beş ünlü sanatçının eserlerini içeriyor.


Neil Mendoza, kinetik ve enstalasyon eserleriyle tanınan yeni bir İngiliz medya sanatçısıdır. Mendoza; bir dizi sanat eseri, sanatsal efektler üretmek için bilgisayar teknolojisi ve mekanizmalardan yararlanıyor. Mizah ve absürtlük katarak farklı eserler ortaya çıkarıyor. Bu proje, bir çocuğa da sanatı sevdirmek için en etkili yöntemlerden biri olabilir.


KAYNAK: Bigumigu  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember