24. İstanbul Tiyatro Festivali

1989 yılından bu yana İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali, 14 Kasım’da başlıyor.


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 24. İstanbul Tiyatro Festivali, 14 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında seyirciyle buluşacak. 29 tiyatro gösterisi başta olmak üzere dans performanslarının da sahne alacağı festivalde, 21 tiyatro gösteriminin prömiyeri yapılacak. Fiziksel gösterimlerin yanı sıra çevrimiçi gösterimler de yapılacak. Kovid-19 tedbirleri kapsamında gerçekleşecek olan gösterimler DasDas, Fişekhane, Moda Sahnesi, Zorlu PSM, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Yapı Kredi Bomontiada, Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Çevrimiçi etkinlikler ise online.iksv.org adresinden takip edilebilir. Biletleri biletix.com üzerinden temin edebilirsiniz.


Festival programında dikkat çeken bir diğer unsur ise kadınları odaklı oyun sayısı.

Franz Kafka ve Milena Jesenská aşkını konu edinen “Sevgili Milena” oyununda Meltem Cumbul’u izlerken, Fransız Devrimi’nin başrollerinden giyotinle idam edilen dört kadının hikayesini anlatan Madam Giyotin, Deniz Kaptan’ın Kadın Hikâyeleri kitabından uyarlanan Tut! Bırak! Başta olmak üzere erkekler tarafından katledilen kadınların sesini öbür dünyadan duyuran Ölü Kadınlar Diyarı performansları hayli ses getireceğe benziyor. Yıldız Kenter anısına öğrencileri Mam’Art Tiyatro, Görkem Yeltan ve Ayça Bingöl tarafından sahneye taşınan, Her Güne Bir Vaka ise yedi Kovid-19 hikayesi anlatıyor.


İlk kez çevrimiçi olarak düzenlenen festivalde dikkat çeken bir diğer performans ise Padacto yapımı bir kulak tiyatrosu. 1940’ların İstanbul’unda üç kişilik yoksul bir ailenin, sırtlarına çöken ağır bir yükle, Varlık Vergisi’yle başa çıkmaya çalışmasının öyküsünü anlatan performans izleyicinin çeşitli araçlarla dahil olacağı interaktif bir deneyim olacak.Kaynak: Sözcü

  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember