top of page

+8, +10, +12 VE +14 YAŞ İÇİN KİTAP ÖNERİLERİ

Tübitak Popüler Bilim Kitapları serisinde Mucizevi Tıp, Adli Bilimler, Kusursuz Kamuflaj, Büyük Patlamalar, Olay Yeri İnceleme, Sahteciliği Önlemek, Suçluları ve Kurbanları Tespit Etmek ve Geçmiş Vakaların Aydınlatılması kitapları oldukça ilgi çekici. Dedektiflik hikayelerine ve polisiye konulu kitaplara ya da filmlere ilgi duyan gençler için bilimsel ama bir o kadar da ilginç bilgilerin yer aldığı bu kitapları öneririm. 7 yaşındaki kızımın yaşına uygun olmadığı için daha ona okuyamamış olsam da her zamanki gibi hepsini önce kendim okudum.


MUCİZEVİ TIP (+8 Yaş) Helene Boudreau’nun kaleme alıp, Fatma Esin Soğancılar’ın çevirisini üstlendiği kitap; 2014 yılında Tübitak Popüler Bilim Kitapları’ndan okuruyla buluştu. Hangi hastanın öncelikle tedaviye alınması gerektiğine karar veren doktorlarla beraber Acil Servis’te işler nasıl yürür? Doktorlar hastalarını nasıl inceler? Robotlar hangi ameliyatlarda kullanılır? Antibiyotikler vücudumuza nasıl etki eder? Sorularının cevaplarını içeren kitabı okuduktan sonra berber dükkanının önünden geçerken tarihteki ilk cerrahların berberler olduğu bilgisinin aklınıza gelmemesi işten değil… İlk aşının 1796 yılında Edward Jenner tarafından üretildiğini biliyor muydunuz? Organ nakli ameliyatlarının ise yaklaşık beş saat sürdüğü bilgisi de kitapta yer alıyor… KUSURSUZ KAMUFLAJ (+10 Yaş) Hayvanların kendilerini gizlemek için kamuflaj yeteneklerini nasıl kullandığını anlatan, ‘Hayvanlarda Saldırı ve Savunma’ başlığı altında Kimberley Jane Pryor tarafından kaleme alınan kitabın çevirisini Ekrem Emre Sezer üstlenmiş. 2009 yılında Tübitak Popüler Bilim Kitapları’ndan okurla buluşan kitapta birbirinden ilginç pek çok bilgi yer alıyor. Bilim insanlarının, deniz pisi balığını satranç tahtası üzerine koyduğunda, balığın siyah-beyaz karelere uyum sağladığını biliyor muydunuz? Pisi balığı, bu kitabı okuduktan sonra benim için ‘denizlerin iguanası’ oldu… Uyumlu renkler, şeffaflık, çizgi ve benekler, görünüş değiştirme, gölge oyunları, şişlikler ve çıkıntılar, taklitçiler, kışlık ve yazlık renkler ve çifte savunma başlıkları altında birbirinden ilginç hayvanların hayatta kalmak için orijinal taktiklerine şahit olacaksınız. ADLİ BİLİMLER (+10 Yaş) Adli bilimlerin tarihine, adli incelemelerde kullanılan tekniklere ve gizem öykülerine ilgi duyanlar için ideal ‘Adli Bilimler’ kitabı 2009 yılında Adem Uludağ’ın çevirisiyle Tübitak Popüler Bilim Kitapları’ndan raflardaki yerini aldı. Röportajlar, vaka incelemeleri ve gizem öykülerinin eşlik ettiği kitap; yalan makineleri, dedektif kahramanlar, yangın incelemeleri ve böcekbilimcilerin kullandığı teknikleri ilgi çekici anlatıyor. İlk adli bilimler laboratuarının 1910 yılında, Edmond Locard’ın Lyon’da kurduğunu ; ‘Olay yeri inceleme ekiplerinin, patologların, antropologların ve böcekbilim uzmanlarının’ adli bilimlerle ortak çalışan uzmanlar olduğunu; dişlerin, diş minelerinin dayanıklılığı nedeniyle bir cesedin en son yanan ya da çürüyen parçaları olması nedeniyle yangın ya da uzun süre önce ölmüş kişilerin kimliğini saptamakta kullanıldığını; yaşlı insanların kemiklerinin daha hafif ve zayıf olduğunu biliyor muydunuz? Bu ve bunun gibi pek çok bilgi bu kitapta yer alıyor.Adli Bilimler Başlıklı Diğer Kitaplar:

Suçluları ve Kurbanları Tespit Etmek (+14 Yaş), Geçmiş Vakaların Aydınlatılması (+14 Yaş), Olay Yeri İnceleme (+14 Yaş), Sahteciliği Önlemek (+14 Yaş), Adli Araştırmalar (+12 Yaş) ve Kim İster 16. Yüzyılda Hasta Olmayı! (+12 Yaş) kitapları Tübitak Popüler Bilim Kitapları’ndan okurla buluştu.


Suçluları ve Kurbanları Tespit Etmek (+14 Yaş) Carol Ballard’ın kaleme aldığı, Nihal Demirko