+8, +10, +12 VE +14 YAŞ İÇİN KİTAP ÖNERİLERİ

Tübitak Popüler Bilim Kitapları serisinde Mucizevi Tıp, Adli Bilimler, Kusursuz Kamuflaj, Büyük Patlamalar, Olay Yeri İnceleme, Sahteciliği Önlemek, Suçluları ve Kurbanları Tespit Etmek ve Geçmiş Vakaların Aydınlatılması kitapları oldukça ilgi çekici. Dedektiflik hikayelerine ve polisiye konulu kitaplara ya da filmlere ilgi duyan gençler için bilimsel ama bir o kadar da ilginç bilgilerin yer aldığı bu kitapları öneririm. 7 yaşındaki kızımın yaşına uygun olmadığı için daha ona okuyamamış olsam da her zamanki gibi hepsini önce kendim okudum.


MUCİZEVİ TIP (+8 Yaş) Helene Boudreau’nun kaleme alıp, Fatma Esin Soğancılar’ın çevirisini üstlendiği kitap; 2014 yılında Tübitak Popüler Bilim Kitapları’ndan okuruyla buluştu. Hangi hastanın öncelikle tedaviye alınması gerektiğine karar veren doktorlarla beraber Acil Servis’te işler nasıl yürür? Doktorlar hastalarını nasıl inceler? Robotlar hangi ameliyatlarda kullanılır? Antibiyotikler vücudumuza nasıl etki eder? Sorularının cevaplarını içeren kitabı okuduktan sonra berber dükkanının önünden geçerken tarihteki ilk cerrahların berberler olduğu bilgisinin aklınıza gelmemesi işten değil… İlk aşının 1796 yılında Edward Jenner tarafından üretildiğini biliyor muydunuz? Organ nakli ameliyatlarının ise yaklaşık beş saat sürdüğü bilgisi de kitapta yer alıyor… KUSURSUZ KAMUFLAJ (+10 Yaş) Hayvanların kendilerini gizlemek için kamuflaj yeteneklerini nasıl kullandığını anlatan, ‘Hayvanlarda Saldırı ve Savunma’ başlığı altında Kimberley Jane Pryor tarafından kaleme alınan kitabın çevirisini Ekrem Emre Sezer üstlenmiş. 2009 yılında Tübitak Popüler Bilim Kitapları’ndan okurla buluşan kitapta birbirinden ilginç pek çok bilgi yer alıyor. Bilim insanlarının, deniz pisi balığını satranç tahtası üzerine koyduğunda, balığın siyah-beyaz karelere uyum sağladığını biliyor muydunuz? Pisi balığı, bu kitabı okuduktan sonra benim için ‘denizlerin iguanası’ oldu… Uyumlu renkler, şeffaflık, çizgi ve benekler, görünüş değiştirme, gölge oyunları, şişlikler ve çıkıntılar, taklitçiler, kışlık ve yazlık renkler ve çifte savunma başlıkları altında birbirinden ilginç hayvanların hayatta kalmak için orijinal taktiklerine şahit olacaksınız. ADLİ BİLİMLER (+10 Yaş) Adli bilimlerin tarihine, adli incelemelerde kullanılan tekniklere ve gizem öykülerine ilgi duyanlar için ideal ‘Adli Bilimler’ kitabı 2009 yılında Adem Uludağ’ın çevirisiyle Tübitak Popüler Bilim Kitapları’ndan raflardaki yerini aldı. Röportajlar, vaka incelemeleri ve gizem öykülerinin eşlik ettiği kitap; yalan makineleri, dedektif kahramanlar, yangın incelemeleri ve böcekbilimcilerin kullandığı teknikleri ilgi çekici anlatıyor. İlk adli bilimler laboratuarının 1910 yılında, Edmond Locard’ın Lyon’da kurduğunu ; ‘Olay yeri inceleme ekiplerinin, patologların, antropologların ve böcekbilim uzmanlarının’ adli bilimlerle ortak çalışan uzmanlar olduğunu; dişlerin, diş minelerinin dayanıklılığı nedeniyle bir cesedin en son yanan ya da çürüyen parçaları olması nedeniyle yangın ya da uzun süre önce ölmüş kişilerin kimliğini saptamakta kullanıldığını; yaşlı insanların kemiklerinin daha hafif ve zayıf olduğunu biliyor muydunuz? Bu ve bunun gibi pek çok bilgi bu kitapta yer alıyor.Adli Bilimler Başlıklı Diğer Kitaplar:

Suçluları ve Kurbanları Tespit Etmek (+14 Yaş), Geçmiş Vakaların Aydınlatılması (+14 Yaş), Olay Yeri İnceleme (+14 Yaş), Sahteciliği Önlemek (+14 Yaş), Adli Araştırmalar (+12 Yaş) ve Kim İster 16. Yüzyılda Hasta Olmayı! (+12 Yaş) kitapları Tübitak Popüler Bilim Kitapları’ndan okurla buluştu.


Suçluları ve Kurbanları Tespit Etmek (+14 Yaş) Carol Ballard’ın kaleme aldığı, Nihal Demirkol Azak’ın çevirmenliği üstelendiği kitap, 2014 yılında raflardaki yerini aldı. Adli bilimcilerin suç vakalarını araştırırken suçlunun kimliğini nasıl saptadıklarını ve hangi bilgilerden delil olarak yararlandıklarını öğrenebilirsiniz. Adli patoloji uzmanlarının otopsi yapmak için özel eğitim alan doktorlar olduğunu biliyor muydunuz? Bir suça ilişkin olarak bir kişinin sesini inceleyen ‘sesbilim’de ayrıntılı ses analizi için ‘ses spektrografı’ olarak bilinen cihazın kullanıldığını duymuş muydunuz? Geçmiş Vakaların Aydınlatılması (+14 Yaş) Richard Spilsbury’nin kaleme aldığı, Nihal Demirkol Azak’ın çevirmenliği üstelendiği kitap, 2014 yılında okurla buluştu. ‘Bir yerde insan cesetleri ortaya çıktığında ne olur?’ Sorusunu sorarak kalıntılardan, böceklerden ve sineklerden araştırmalarda nasıl yararlanıldığını anlatan kitapta Tutankamon’un nasıl ölmüş olabileceğine dair başlık yer alırken; adli bilimlerde kariyer yapmak isteyenler gençler için tavsiyeler de içeriyor.


Olay Yeri İnceleme (+14 Yaş) Carol Ballard’ın kaleme aldığı, Nihal Demirkol Azak’ın çevirmenliği üstelendiği kitap, 2014 yılında okurla buluştu. Bir suçla ilgili araştırma yapılırken olay yeri inceleme uzmanlarının delilleri nasıl topladıklarını anlatan kitap oldukça merak uyandırıcı. Sahteciliği Önlemek (+14 Yaş) Richard Spilsbury’nin kaleme aldığı, Nihal Demirkol Azak’ın çevirmenliği üstelendiği kitap, 2014 yılında okurla buluştu. Elinizde tuttuğunuz bir paranın ya da gördüğünüz bir tablonun sahte olup olmadığını anlama yöntemlerini anlatan kitapta öğrendiğim enteresan bir bilgi de şu: Orta Çağ’a ait olduğu iddia edilen bir yağlı boya tablo Prusya mavisi içeriyorsa sahte olmalıdır. Prusya mavisi 1704 yılında bulunmuş! Sadece mavi diye geçmeyin… Bu kitabı okuduktan sonra sanat eserleri, kağıt paralara, parfümlere, giysilere, ilaçlara ve değerli taşlara bakışınız değişecek ve genişleyecek.

BÜYÜK PATLAMALAR (+12 Yaş) Büyük Patlamalar başlığı altında yayımlanan; patlamalar ve çarpışmaları anlatan kitabın yazarı Leela Burnscott. Zeynep Çanakçı’nın çevirmenliğini üstlendiği Adli Araştırmalar 2014 yılında okurla buluştu. DNA, kemik, kan, diş ve parmak izleri hakkındaki gerçekleri ve bunların adli araştırma sürecinde neler ifade ettiğini öğreneceğiniz kitapta merak uyandırıcı kısa bilgiler; bir suç vakasının çözümünde bilimden nasıl yararlanılabildiği; mikroskop altında başlıklarıyla konuyla ilgili derinlemesine bilgileri ve adli araştırmalarda yer alan uzmanlarının rolleri anlatılıyor.


Bonus Kitap Önerisi: KİM İSTER 16. YÜZYILDA HASTA OLMAYI! (+12 Yaş) Kathryn Senior’un kaleme aldığı, Mine Özyurt Kılıç’ın çevirmenliğini üstlendiği ve David Antram’ın resimlediği ‘Kim İster 16. Yüzyılda Hasta Olmayı! Kitabı 2017 yılında Tübitak Popüler Bilim Kitapları’ndan okurla buluştu. Hasta ziyaretine giderken çiçek götürülme alışkanlığının nereden geldiği konusunda aydınlanmamı sağlayan kitap, ortaçağda hastalıkların nasıl tedavi edildiğini eğlenceli çizimleriyle anlatıyor. Daha küçük yaş grupları için bonus kitap önerisi: (+3 Yaş)

İnceleme yazımda ,+8 yaş ve sonrası için kitapları konu edinmiş olsam da; ‘3 Boyutlu İnsan Vücudu (+3 Yaş)’ ve ,’İnsan Vücudu Tiyatrosu (Yaş belirtilmemiş) kitaplarını önerebilirim. Evrenin en karmaşık makinesi, yani vücudunu keşfet!: 3 Boyutlu İnsan Vücudu

Luann Colombo’nun kaleme aldığı; Mehmet Türe ve Özgür Türe’nin çevirmenliğini üstlendiği, Natur Yayınları’ndan 2007 yılında okurla buluşan kitapta ‘3 yaşından küçük çocuklar için uygun değildir. Yutulabilecek küçük parçalar içermektedir.’ Uyarısı yer almakta. Deri Sistemi, İskelet, Sindirim Sistemi, İdrar Sistemi, Kan Dolaşımı, Solunum, Kas Sistemi ve Sinir Sistemi başlıklarını taşıyan bölümlerde -kitabın içinde yer alan üç boyutlu maketin- ilgili bölümünü inceleyerek öğrenmeye katkı sağlıyor. Bu kitabı kızım ile çok incelemişliğim var. İnsan Vücudu Tiyatrosu Maris Wicks’in kaleme aldığı, Şiirsel Taş’ın çevirmenliğini üstlendiği ‘İnsan Vücudu Tiyatrosu’ Domingo yayınlarından 2016 yılında okurla buluştu. Başrolünde insan vücudunun olduğu kitap -çocuklar kadar yetişkinlerin- vücudumuzun işleyişini derinlemesine ve keyif alarak öğrenebilmesi için tiyatro sahnesine çıkan bir iskeletin yavaş yavaş nasıl insana dönüştüğü çizilerek anlatılmış. İçinde yer alan bilgiler kadar çizimlerinin ilgi çekici olduğunu söyleyebilirim.

  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember