"E"

Alfabeden harf seçin! Sizin hayatınızın dönüm noktası hangisi?

Hayatımızda gerçekleşen birçok şey aslında bizim elimizde olmadan gerçekleşiyor. Elbette okuyacağımız okulu seçiyoruz, arkadaş olacağımız insanları seçiyoruz ya da alacağımız ayakkabıyı seçiyoruz… Ancak yine de bir şeyler bizim elimizde değil.


Bu yazının konusu elimizde olmadan hayatımızda yer alan acısıyla tatlısıyla hayatımızı bir şekilde inşa eden ve anlam ifade eden kelimeler ve bununla bağlantılı olarak harfler.

Öncelikle sizin için önemli ya da anlam ifade eden hangisi onu sormakla başlayayım. Alfabeden harf seçin! Sonra üzerine düşünün hayatınızda ne gibi büyük değişiklikler oldu ve seçtiğiniz harf ile bağlantısı nedir?

Ben kendi deneyimlerimden biraz bahsetmek istiyorum.

Benim hayatımı ifade eden harf:’’e’’

En azından yakın geçmişte….

Biraz önce de söylemiştim ya acısıyla tatlısıyla bir şekilde hayatımız ilerliyor. Yaşıyoruz. Bazen çok zorlu, kötü günler geçiriyor, bazense ‘’iyi ki’’ diyoruz. Bu bir denge ve bu denge olayı sayesinde hayata tutunuyoruz aslında.

Yaşamak için bir ‘’e’’ harfine ihtiyaç duyarken ölmek için de ‘’e’’ harfine ihtiyaç duyabiliyor insan. Yine de bu zıtlık içinde yeni anlam arayışlarının da kapısı aralanıyor. İnsan gerçekten de çok ilginç duyguları içinde barındıran anlam sızıntısı ile yaşayan, bir şekilde sürekli bitip tükenmek bilmeyen bir haz peşinde.

Hayatıma aldığım, bir şekilde var ettiğim insanlar da hep ‘’e’’ harfi ile bağlantılı. En mutlu anılarım ‘’e’’ ile geçmişken, en korkunç unutmayacağım kabus anıları da yine ‘’e’’ ile bağlantılı.

Bu bir insan olabilirken; kavram, aylar ya da bir nesne bile olabiliyor. ‘’E’’ harfiyle bağlantılı olan şeyler bir şekilde hayatımı kontrol ediyor, bir şekilde beni etkilemeyi başarıyor.

Ego savaşları yaşadığım günler olduğu gibi, eğlendiğim, espri yaptığım günler oldu ya da bu süreçte vereceğim evlilik gibi kararlar karşıma çıktı. Bu kavramlar ise hep ‘’e’’ ile bağlantılı. Benim için bir süredir anlam ifade etmeyen bu harf geriye dönüp baktığımda anlam kazanmaya başladı.

Hayatıma aldığım insanlarda da hep ‘’e’’ harfiyle bir bağlantı var.

‘’E’’ harfi beni hem bitiren hem de yeniden hayata döndüren insanları da ifade ediyor. Ne olursa olsun hayatımdan çıkarttığım ‘’e’’ ler yeni ‘’e’’leri almamı sağlıyor. Yeni harflerle tanışmamı yeni harflere fırsat vermemi yeni anılar oluşturmamı sağlıyor.

Her renkten harften, kavramdan hayatınızı şekillendiren kavşaklara umarım kendi ışığınızı bulur bir şekilde bu ışığı çoğaltabilirsiniz.

Peki sizin ‘’e’’ harfiniz hangisi?

Resim: Wolfgang Lettl

  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember