top of page

Ağır Protesto: 1,5 Tonluk Heykelle Çevre Protestosu

Endüstriyel balıkçılığın çevreye verdiği zararı protesto eden İngiliz sanatçı Fiona Banner ve Greenpeace aktivistleri, Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı’nın (DEFRA) önüne bıraktıkları 1.5 tonluk granit heykel “Full Stop Klang” ile farkındalık yaratan bir protestoya imza attılar.


İngiltere’ de yapılan yasadışı endüstriyel balıkçılık, okyanus yataklarını yok ediyor, çevreye büyük zarar veriyor. Kuzey Denizi çevresinde yaşanan yasadışı balıkçılık faaliyetlerini İngiliz parlamentosuna bıraktıkları 1.5 tonluk granit heykelle protesto eden Greenpeace aktivistleri, binanın güvenliğine “Çevre Bakanı George Eustice’e bir eser gönderildiğine” dair ironik bir bilgilendirme yapmışlar. Granit heykelin üstünde iletilen mesaj ise hükümetin okyanusları koruma konusundaki başarısızlıklarının, korunmayan ‘Deniz Koruma Alanları’nın daha fazla görmezden gelinmemesi gerektiği.

Banner’ın üçüncü granit heykeli olan eser, polisler tarafından kaldırılsa da tamamlayıcı iki eser Dogger Bank MPA’ya götürülmek ve suya bırakılmak üzere Tower Bridge’e bağlı olan Greenpeace gemisi Esperanza’ya yüklendi. Batırılmasıyla 130 metrekarelik alanın dip trol balıkçılığının tahribinden kurtaracak şekilde tasarlanan eser, polisler binanın önündeki heykeli kaldırırken çoktan çoktan yola çıkmıştı.

Sanatçı Banner ve Greenpeace, hükümetin “endüstriyel balıkçılığı yasaklamak için inandırıcı bir taahhütte bulunması” halinde kayaların ve eserlerin kaldırılacağını belirtti.

Kaynak: ArtDog İstanbul