Abramovic’in Maria Callas Operası Prömiyer Yaptı

Rhythm 0, Great Wall, The Artist is Present adlı performanslarıyla akıllara kazınan başarılı performans sanatçısı Marina Abromovic'in "7 Deaths of Maria Callas" isimli operası, Münih’teki Bavyera Devlet Operası’nda izleyiciyle buluştu.

Marina Abramovic’in ilk Operası olan Callas, pandemi nedeniyle Nisan ayından bu yana erteleniyordu. Kısıtlamalar sebebiyle salona yalnızca 200 seyirci kabul edildi. Gelecek performanslar için kendini karantinaya alan sanatçı, “Sizi öpemiyorum, size dokunamıyorum, coşkumu sizinle paylaşamıyorum ve bu gerçekten kalbimi kırıyor” ifadelerini kullandı. Performans kayıtları, operanın web sitesi başta olmak üzere, birçok dijital platformda yayınlandı.

Maria Callas'ın hikayesini kendi hayat serüvenine benzeten ve özdeşlik kurduğunu vurgulayan Abromovic operanın konusunu “Kalp kırıklığından ölmek hakkında, sevdiğiniz kişi tarafından öldürülmek…" olarak özetliyor. Bu yorum aklımıza eski eşi Paolo Canevari ile yaşadığı aşkı getiriyor. 

Maria Callas, 1975 yılında büyük aşkı Onassis’in ölümünün ardından Paris’teki dairesinde yalnız yaşamış ve 1977 yılında, henüz 53 yaşındayken kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirmişti.

"Callas’ta kendimden çok şey görüyorum. İkimiz de yay burcuyuz. Çok duygusal ve aynı zamanda kırılganız. Neredeyse ben de aynı kaderi yaşayacaktım. Beni işim kurtardı” diyerek sanatın iyileştirici ve birleştirici gücüne değinen Abramovic, “Bir kadının sahip olduğu gücü ve azmi göstermek istedim” sözleriyle kadının gücüne dikkat çekiyor.

7 Deaths of Maria Callas'ta, Abramovic’in 7 performansı 7 ayrı kısa filmle birlikte izleniyor. Abramovic, her kısa filmde Hollywood’un ünlü aktörlerinden Willem Dafoe tarafından öldürülüyor. Kasım ayında Los Angeles’ta çekilen kısa filmlerde, sanatçının diğer performanslarında sıkça karşılaştığımız yılan, bıçak, ateş ve duman makinesi ile yaratılan 'bulutlar' var. 

Bir buçuk saat süren performansın ilk yarısında bir yatakta gözleri kapalı ve sabit yatan Abromovic'i izlerken, ikinci kısımda Callas’ın Paris’teki dairesinde günleri, saatleri bilmeksizin acı çekerek dolanışına ve iç diyaloglarına şahit oluyoruz. 

"Her kalp kırıklığı trajediyle sonlanmaz. Ben umuda inanıyorum” diyen başarılı performans sanatçısı, tükenmeyen umut ışığını sanatıyla yansıtıyor. Teşekkürler Abramovic! 

Kaynak: ArtDog İstanbul 

  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember