Aracılar Ortadan Kalksaydı Ne Olurdu: Açık Stüdyo Günleri

2015’ten bu yana gerçekleştirilen, ‘Açık Stüdyo Günleri’nin yedincisi 2-3-4 Ekim 2020 tarihlerinde seyircisiyle buluşuyor. Mottoları “Kendin yap, Kendin Sergile!” olan organizasyon, sanatçıya da sanat severe de farklı deneyimler vaadediyor.


Etkinliğin yapısındaki farklılıklar; ziyaret ve deneyimleme olanağı, sanatçıların kendileri ve işlerini diledikleri gibi paylaşıyor olmaları. Galeriye ihtiyaç duymaksızın sadece bir çatı altında toplanan sanatçılar, eserlerini evlerinde veya atölyelerinde sergilemekteler. Resim, heykel, seramik, fotoğraf, enstalasyon, video ve performans sanatlarını içeren organizasyon bu yıl 39 atölye ve 59 sanatçıya ev sahipliği yapıyor.

Gönüllülük ve bağımsız bir “ağ oluşturma” esaslarına dayanan bu yapı, sitesinden duyurduğu bilgilendirme metininde “Sanatı sergilemek ve günümüz sanat piyasasının önemli unsurlardan biri olan ''ağ oluşturma'' için bağımsız bir yapı mantalitesi güden Açık Stüdyo Günleri, aynı zamanda sanatın herkese

erişimine olanak sağlamayı amaçlıyor” cümlesiyle kendini tanımlıyor. Özellikle içinde bulunduğumuz olağanüstü ortamda sanatçıların, bu yapı sayesinde ‘kendi kendilerini’ temsil edecek ve izleyicileriyle buluşacak olması; atölyelerine ve evlerine “misafir edecekleri” fikri organizasyonu bu sene daha da anlamlı kılıyor.

Sanatseverlerin atölye ve ev lokasyonlarını rahatlıkla bulmaları için, her sene olduğu gibi, bir harita oluşturudu. Adreslerin detaylarına, etkinliğin internet

sitesinden ve sosyal medya hesaplarından; GoogleMaps üzerinden QR kodla veya indirilerek rahatlıkla ulaşabilir.

Kadıköy, Taksim, Cihangir, Galata,

Karaköy, Tophane, Kurtuluş, Beşiktaş, Kasımpaşa, Şişli, Burgazada ve

Büyükada’da sergilenecek olan eserler, belirtilen ziyaret saatlerinde izleyicilerini bekliyor.


02/10/2020 (Cuma): 15:00-21:00

03/10/2020(Cumartesi): 14:00-21:00

04/10/2020 (Pazar): 14:00-21:00

Kaynak: https://www.openstudiodays.com

  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember