ARTER’İN YENİ SEZON SERGİLERİ

ARTER yeni sezona “Dinleyen Gözler İçin”, “Yağmur Ormanı V" (varyasyon 3), “Tekerrür”, “Gökcisimleri üzerine” ve “KP Brehmer: Büyük Resim” başlıklı beş sergi ile başladı.

Bir Vehbi Koç Vakfı kuruluşu olan Arter, ziyarete açılan beş sergiyle birlikte Cevdet Erek’in Bergama Stereotip başlıklı sergisi ve Altan Gürman’ın retrospektif sergisiyle yeniden sanatseverlerle buluştu.
Dinleyen Gözler İçin

Küratörlüğünü Arter Kurucu Direktörü Melih Fereli’nin üstlendiği Dinleyen Gözler İçin başlıklı sergi, yirmi üç yapıtı bir araya getiriyor. Bu yirmi üç eserin çoğu müzikle bağlantılı. John Cage’in sessizlik, belirsizlik ve rastlantısallığı bir arada kullanan deneysel yaklaşımını Fluxus sanatçılarını referans alarak harmanlayan sergide, galeri alanındaki sessizliğin ortasında duran eserlerin ‘seslerini’ duyuyoruz.Yağmur Ormanı

Şamandıra, plastik fıçı, bakır kova, saksı ve raket gibi nesnelerin havaya asılması ve önceden kaydedilmiş ses dosyalarından gelen sinyallerle titreşmesiyle yağmur ormanı efekti yaratan bir ses yerleştirmesi oluşturulmuş. Kendi kendini icra eden bu ses yerleştirmesi, David Tudor tarafından tasarlanmış. “Sesli Dizi”nin dördüncü sergisi olarak yine Melih Fereli’nin küratörlüğüyle Karbon’da deneyimleyebileceğiniz eser aslında Koreograf Merce Cunningham tarafından, besteci David Tudor’a bir dans gösterisi için sipariş edilmiş ve John Driscoll ve Phil Edelstein tarafından dönüştürülmüştür.

Gökcisimleri Üzerine

Küratörlüğünü Kevser Güler’in üstlendiği Gökcisimleri Üzerine başlıklı sergi yirmi sekiz sanatçının yapıtlarını kapsıyor. Var olanların bir araya gelme ve dağılma biçimleri, ilişki kurma yollarını birlikte düşünmeye davet eden eser, yaşamsal biraradalık düzlemini irdeliyor.


KP Brehmer

Alman sanatçı KP Brehmer’in otuz yılı aşkın üretimini birleştiren bir retrospektifine yer veren serginin küratörlüğünü Selen Ansen üstleniyor.Tekerrür

Alev Ebüzziya Siesbye’nin, son dönem yapıtlarını bir araya getiren Arter.Tekerrür başlığıyla sunuluyor. Arter ekibinden Eda Berkmen’in küratörlüğünü üstlendiği sergide seramik sanatçısı Siesbye’nin tek bir malzemeye, yönteme ve biçime odaklanarak ürettiği eserler, yeni bir bağlamda sunuluyor.

Arter’de devam eden diğer sergiler ise 1976 yılında hayatını kaybeden sanatçının tüm üretimini bir araya getiren Altan Gürman retrospektif sergisi ve Cevdet Erek’in galeri mekânına özel tasarladığı sesli bir mimari yerleştirmeden oluşan Bergama Stereotip başlıklı sergisidir.
ARTER’in yeni sezon sergi programı:


“Dinleyen Gözler İçin” / 10.09.2020 – 25.04.2021

David Tudor ve CIE Inc. “Yağmur Ormanı V (Varyasyon 3)” / 10.09.2020 – 07.02.2021

Alev Ebüzziya Siesbye: “Tekürrür” / 10.09.2020 – 24.01.2021

“Gökcisimleri üzerine” / 10.09.2020 – 07.03.2021

“KP Brehmer: Büyük Resim” / 10.09.2020 – 24.01.2021


Kaynak: Habertürk

  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember