top of page

AYAKKABI TABANINDA SANAT

Sanatın karşımıza alışık olmadığımız biçimde çıkmasına aşinayız. Fakat spor ayakkabı kültürüne tutkuyla bağlı Clémence Chasselon gündelik hayatta hepimizin kullandığı ikonik spor ayakkabılara özel bir açıdan yaklaşmayı seçmiş: taban!


Yerle temas eden her ayakkabının nadiren görülen alt tarafını karakterize eden Nike bağımlısı Clémence Chasselon, esas olarak Amerikan markasının en ikonik tasarımlarıyla çalışmış: Air Max 1, Air Force 1 ve Air Jordan.


Chasselon, reçine içinde bir taban kalıbı oluşturduktan sonra kişiselleştirme işleminde benzersiz bir tasarım oluşturmak için çiçekler, pudra, pigment ve payetlerden faydalanıyor. Marsilya'lı genç sanatçı, “Bir spor ayakkabı tabanının tipik kaderi, sokaklarda yürürken yıpranmaktır. Onu sonsuza kadar sağlam tutmayı, duvara asmayı seçmek, spor ayakkabı severlerin savunduğu 'Sallayın, stoklamayın' prensibine hakaret gibidir." ifadeleriyle klasik ayakkabı kullanımdan aykırı bir uzaklaşmanın da ayak seslerini sözlerinin aralarını serpiştiriyor. Kendini spor ayakkabı bağımlısı değil de bir "spor ayakkabı tutkunu" olarak gören Chasselon, çocukluğundan beri kıyafetlerine sihirli dokunuşlar yapmayı seven bir sanatçıydı. Bu yönüyle sanatı hayatının her noktasına taşımayı başarmıştır.


Kaynak: numero.com / yard.media

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör