top of page

BANSKY'NİN MONET YORUMU


Banksy İngiliz asıllı olduğu tahmin edilen gerçek adı bilinmeyen bir sokak sanatçısıdır. Sanatçı hakkında İngiliz asıllı olduğundan başka hiçbir bilgi bilinmemektedir. Kimliğini gizleyen sanatçı yasaların ve sistemin bunu gerektirdiğini söylemektedir.


“Gerilla Artist” olarak anılan ve esas kimliği bilinmeyen ünlü sokak sanatçısı Time Dergisi’nde dünyanın en etkili 100 sanatçısı olarak gösterilmiştir. Sanatçı çalışmalarında savaş karşıtı, çevreci, hayvan haklarını savunan ve tüketim çılgınlığını eleştiren mesajlar vermektedir. Bu eserlerinden biri olan, 2005'te yaptığı "Bana Monet'yi Göster" (Show me the Monet) adlı eserinde, empresyonist ressamın bahçe manzaralı ünlü tablosuna alışveriş arabası ve trafik konisi ekleyerek kendi yorumunu katmıştı.Banksy’nin "Show me the Monet" (Bana Monet'yi Göster) adlı eseri; Londra’daki Sotheby's Müzayede Salonu’nun 21 Ekim akşamı gerçekleştirdiği Modernités/Contemporary” başlıklı müzayedesinde koleksiyonerler ile buluştu.


Monet’in resmine çarpıcı bir anlam katan Banksy’nin tablosu 3,5 ila 5 milyon sterlin arasında satılması beklenirken tahmin edilen rakamları aşarak, 7 milyon 551 bin 600 sterline alıcı buldu.