Bayram Tatilinde Sanat: İstanbul Modern

Evde kalmaya devam etmeye çalıştığımız bu günlerde müzelerden epey uzak kaldık. Bu kadar hasret yeter diyor ve bayram tatilinize sanat katmak istiyorsanız direksiyonu İstanbul Modern'e çevirmenizi öneririz.

İstanbul Modern'in yeni sergisi 1950 sonrası Türkiye'de gelişen soyut ve figüratif resmin doğa aktarımlı eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Resim, heykel, fotoğraf ve yerleştirme gibi farklı türlerde eserler görebileceğiniz müzede, soyut ve figüratif resimler kronolojik sıralanmış. Böylece ikonik eserlerin değişimine şahit olabilirsiniz. Sergide aynı zamanda ilk defa izleyici karşısına çıkacak eserler de var.

Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkârlar

Türkiye'de ilk kez bir araya gelen farklı coğrafyalardan sanatçılar, İstanbul'daki zanaatkarlarla buluştular. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Destek Programı çerçevesinde desteklediği Uluslararası Misafir Sanatçı Programı kapsamındaki proje, İstanbul'un küresel tanıtımını amaçlıyor.

Ahşap oymadan halı dokumaya, metal sıvamadan yorgancılığa kadar İstanbul’daki zanaatlardan ilham alarak ortaya çıkan üretimlerin sergilendiği “Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkarlar” sergisi 10 uluslararası sanatçının çalışmalarına yer veriyor.

Lütfü Özkök'ten Portreler Sergisi

İstanbul Modern, 1950-1990 yıllarında sanata ve edebiyata yön vermiş kişilerin fotoğraflarını çeken Lütfü Özkök'ün Portreler Sergisi'ni ağırlıyor. Küratörlüğünü Demet Yıldız’ın yaptığı sergide, aralarında Nobel ödüllü yazarların da bulunduğu 89 portre fotoğrafı bulunuyor.


Fotoğraf sanatının en önemli türlerinden olan portre, öznenin iç dünyasını yansıtırken aynı zamanda kültürel, estetik, psikolojik etkileşimi gözler önüne serer. Öznenin herkes tarafından görülen tarafı bir yana, toplumsal rolüne ve gizli kalmış yanlarına da rastlarız. Gizli kalanı açığa çıkartma işlevine seyirci oluruz.

Aynı zamanda şair olan Özkök, edebiyat ve sanat dünyasını yakından takip eder; fotoğrafını çekeceği kişiyle arkadaşlık kurarmış. Fotoğrafların konuşuyor olmasına şaşırmamalı. Sergide yer alan Nâzım Hikmet, Samuel Beckett ve René Char gibi isimlerle uzun yıllar dostluğunu devam ettiren sanatçı aynı zamanda farklı dönemlerde çektiği fotoğraflarla değişimin şahidi olmayı da amaçlamış.


Sol:

Nâzım Hikmet Ran (1902-1963), Stockholm, İsveç, 1959 İstanbul Modern Sanat Müzesi Fotoğraf Koleksiyonu

Orta:

Nadine Gordimer (1923-2014), Stockholm, İsveç, 1973 İstanbul Modern Sanat Müzesi Fotoğraf Koleksiyonu

Sağ:

Samuel Beckett (1906-1989), Paris, Fransa, 1966 İstanbul Modern Sanat Müzesi Fotoğraf Koleksiyonu

İstanbul Modern Kurban Bayramı süresince 1-2 Ağustos günleri ziyarete açıktır.


Kaynak: İstanbul Modern

  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember