top of page

BEN İBRAHİM DEĞİLİM BU ATEŞ BENİ YAKAR


iki kere ikinin dört etmediği bir çağa denk geldik. bu iki yüzünü bir insana dönmüş çağın ne olduğunu,hiçbir şair kitabında açıklamadı. zaten ressamların çizmeye fırçası yetmedi. anneme sorsam o bile bilmezdi. babama sormazdım zaten. o bilse bile söylemezdi.

işte ben bu çağda büyüttüm kendimi. insana hiç anlam veremedim. ezip geçtiğim tüm bahçelerden de kinimi esirgemiyorum. adımı sorarsanız bilmiyorum.

kelimeleri doğduğumdan beri seccade olarak gördüm. noktayı Mescid-i Aksa’ya çevirdim. Kudüs’ü virgüllere. İsrail mi? vay o kendini bilmez ülke. adımı sormayın bilmiyorum.

bir bardak su içtim. ve iki paket marlboro. biraz öksürdüm. rüya gördüm, hayrola. adımı sormayın diyorum, sormayın ben de bilmiyorum.

bir baktım ay bölünmüş. Musa asayla denizi açmış. İbrahim kendini ateşe atmış. bir yanda Yusuf diğer yanda Yunus sıkışıp kalmış. dedim hepsinin bir adı var. ben peygamber değilim, adımı sormayın bilmiyorum.

zaten öyle mucizelerim yoktur. ateşe atsanız yanarım. kuyuya düşersem ölürüm. elime kalem verin yazayım. yazmak zaten benim ölümüm.


 

Resim: Zvi Mairovich