BİPOLAR İSTİHDAMI

Bipocos, eski adıyla Bipolar Projects Sivil Düşün Avrupa Birliği Programı desteğiyle bipolarların istihdamına yönelik zoom programı gerçekleştirdi. Son dönemde Covid-19 etkisiyle bir çok fon kaynağının etkilendiği bir dönemden geçen sanat camiasına yönelik çalışmalarını hızlandıran inisiyatif, yeni projelerin yeni normalde devam edebilmesi için hızla çalışmalar yürütüyor. Youtube kanalında psikiyatri alanından uzmanlarla bir araya gelirken, bir yandan da sanatçılara yönelik interdisipliner çalışmalarına devam ediyor.


Zoom programının ardından sanatçıların istihdamına yönelik ihtiyaçların arttığı bu dönemde yurtiçindeki ihtiyaçlara cevap verebilmek için Avrupa’daki fon programlarını içeren ‘‘Covid Sonrası İstihdam‘‘ adlı bir rehber yayınladı.

‘‘Live Peacefully In The: Transmission‘‘ adlı 10 Temmuz 2021’de açılacak Barcelona’daki sanat festival programında Bipolar Notes’un ‘‘Humidity of Souls‘‘ adlı kısa film çalışması fellowship programına seçilen kısa film oldu. Ayrıca kısa film, Romanya’da mental sağlık kongresinde yayınlanması için gönderildi. Ulusal ve uluslararası bir çok çalışmaya imza atan Bipocos, sanatçılara yönelik çalışmalar yapmaya ve Avrupa’dan yeni süpriz haberler sunmaya devam edeceğimiz inisiyatif Redbull Amaphiko Connect Programı’nda da yer aldı.

Geçtiğimiz yıl Van Gogh’un da doğum günü olan 30 Mart Dünya Bipolar Günü’nde bir sanat hareketi başlatan Bipocos; Fransız Performans Sanatçısı Plume De Pacotille’yi İstanbul’da Sanat Rezidans Programı’nda ağırladı. Ukrayna’dan Tania Bohuslavska ve Ankara’dan Stille Skygger’ın çalışmalarının yer aldığı etkinlik global anlamda büyük ilgi topladı.


Ayrıca; multidisipliner organizasyonlar, aktivist sanatçılar ve sanatçılar tarafından yürütülen küçük ölçekli platformlar için sanat rezidans programlarını düzenli olarak sosyal medya hesaplarından paylaşma kararı aldı. Üretkenliğin ve yaratıcılığın en üst seviyede olduğuna inanılan bu niş alanlara desteğin önemine inanan Bipocos, aynı zamanda Bipolar Notes ile ortak çalışmalar yürütmeye başladı.Bu niş alanda çalışmaların devam etmesinde hem kamunun hem de özel sektörün işbirliği içerisinde olması çok önemli olduğunu belirten Bipocos kurucusu Fatmagül Mutlu şu açıklamada bulundu: ‘‘Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler Programlarında ve bu programların önceliklerinde yer alan mental sağlık alanında çalışmaların desteklenmesi için yoğun mesai harcıyoruz. Küçük bir desteğin bile büyük anlam ifade ettiği bu niş alanda verilen mücadele, kendini etiketlenmemek adına gizleyen milyonlarca insanın sesi ve içerisinde sakladığı cesaret aslında…‘‘www.bipolarprojects.weebly.com

  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember