Aramızdan Ayrılanlar: Birol Ünel

Rol aldığı birçok film ve tiyatronun yanı sıra Duvara Karşı filmindeki Cahit karakteriyle yalnızca hafızalarda değil, kalplerde de yer edinen başarılı oyuncu Birol Ünel, bir süredir kanser tedavisi görüyordu. Doğum günü olan 18 Ağustos tarihinde durumu ağırlaştığı için hastaneye kaldırılan Ünel, 3 Eylül tarihinde aramızdan ayrıldı. 

Ünel'in ölüm haberi Maxim-Gorki Tiyatrosu yönetmenlerinden Shermin Langhoff tarafından duyuruldu.

Birol Ünel 1961, Mersin Silifke doğumlu. Altı çocuklu bir ailenin üyesi olan Ünel, 1968 yılında ailesiyle Almanya’ya göç etmiş, Hannover’a giderek burada Tiyatro ve Müzik Yüksek Okulu’nda okumuştur. “Önümde bir örnek yoktu. Oyuncu olmaya karar verdim. Okula gittim ve 3 bin 600 başvuru arasından seçildim.” diyor, hayatındaki her başarı gibi bunu da tek başına başardığını vurguluyordu. 

Oyunculuk kariyerine 1987 yılında çekilen Der Passagier filminde aldığı rolle başlayan ve Berlin Tiyatrosu'nda Caligula'da rol alan Ünel, 2000 yılında yönetmen Fatih Akın'ın Temmuz'da filmindeki rolüyle ün kazandı. Ardından, yine Fatih Akın'ın yönetmenlik yaptığı, Altın Ayı sahibi Duvara Karşı filminde Cahit karakterine soluk vermişti. Ünel'in özel hayatındaki sorunlar, filmin kısıtlı bütçesi ve setteki gerginliklere rağmen ortaya çıkan eser, unutulmaz bir iz bıraktı. 

Bir röportajında “Kurt Cobain nihilistti, ben değilim. O ölümünü sahneledi ama ben hayatımı sahneliyorum” diyen oyuncu, Güven Kıraç’la oynadığı bar sahnesinde bardakları eliyle kırışı ve elleri kan içindeyken acı çekerek dans edişiyle karakteri Cahit Tomruk’un gerçek olduğunu hissettirmişti. Yönetmen Fatih Akın'a göre Birol Ünel de tıpkı Jim Morrison ve Kurt Cobain gibi bir "özyıkım" simgesiydi. Kendine zarar veren tavrı yalnızca senaryo gereği değildi. 

Yönetmen Fatih Akın, Ünel için yaptığı paylaşımda, "Huzur içinde uyu arkadaşım. Senin içindeki ışık beni her zaman çok etkilemiştir" ifadelerini kullandı.

Ünel'i izleme fırsatı bulduğumuz diğer projeler ise Soul Kitchen, Transylvania gibi filmlerin yanı sıra Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisi ve Nil Karaibrahimgil'in He Man klibiydi. 

Birol Ünel, son olarak Teresina Moscatiello, Simone Orlandini ikilisinin filmi North Pole: 90° North’ta rol aldı.

Alman gazetesi Bild, beş yıl önce Birol Ünel'in yaşadığı alkol problemi sebebiyle sokakta yaşadığına dair haberlere yer vermiş, "Duvara Karşı" filminde Ünel'in canlandırdığı 'sarhoş, umutsuz adam' karakterinin gerçeğe dönüştüğünü yazmıştı.

Ünel, "Bu bir zavallılık. Hayatımı yeniden organize etmem ve kendime yeni bir kulübe bulmam lazım" diye konuşmuştu.

Belki de yeni bir kulübe değildi aradığı, kendisi olarak kalmayı seçen, sanatını acısıyla besleyen, hayatla savaşabilen bir insan olarak varolmaya devam edebileceği yeni bir dünyaydı. Sıradışı kişiliği, ikonik duruşu ve rollerini oynamak bir yana adeta yaşamasıyla, çok başarılı bir sanatçı kaybettik. Saygıyla anıyoruz. 

Kaynak: BBC Türkçe

  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember