top of page

“BODRUM ÇOCUKÇA İŞLER”

Zaman çok hızlı geçiyor. Bodrum’a yerleşeli beş yıl oldu… Kızım daha 2,5 yaşındaydı ve okul öncesi yaş grubundaki çocukları götürebilecek atölye sayısı çok ama çok azdı. Pandeminin de etkisiyle nüfus kışın da ‘yaz aylarında olduğu’ kadar kalabalık olunca ‘ihtiyaç’ doğdu; eğitici ve eğlendiriciaktivite arar oldu yavruları için aileler … Oasis Alışveriş Merkezi’nin içinde ‘Bodrum Çocukça İşler’ ağırlıklı olarak okul öncesi yaş grubuna yönelik atölyeler düzenliyor. Çocuk Yogası ve Kraft Atölyesi, Kil Atölyesi, Ebru Atölyesi, Bahçıvanlık Atölyesi, Masal Anlatımı Atölyesi, Akıl ve Zeka Oyunları, Yaratıcı Drama Atölyesi, Picasso Stili Portreler Atölyesi, Taş Boyama Atölyesi… gibi atölyelerin yanı sıra; kişiye özel doğum günü partilerine de ev sahipliği yapıyor. Sevgili Elif Arat Yıldız ile yarattıkları marka üzerinden söyleşimizi okuyabilirsiniz.

Seda Tansuker: Bodrum Çocukça İşler markası nasıl doğdu? Hem markanın annesisiniz hem de ufak bir bebeğiniz var. Kendi oğlunuz için ‘şöyle atölyeler olsa ne güzel olurdu fikri’ sizin için motivasyon kaynağı olmuş olabilir mi? Elif Arat Yıldız: Ben her zaman kendi çocukluğumu da incelemek araştırmak adına çocuk psikolojisine ve çocuk gelişimine çok ilgiliydim. Çocuk gelişimi ve oyun terapisi eğitimleri de aldım ve bu alana yönelmek istedim. Oğlum bana ilham verdi tabi ki. Özellikle bebekler için fazla aktivite olmaması da bu alanda bir ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Eşim ve ben birlikte kurduk Bodrum Çocukça İşler'i. Amacımız çocuklara faydalı olmaktı ve bir kişide bile güzel etkiler bırakabilirsek ne mutlu bize diyerek yola çıktı. S.T.: 14 Nisan 2022’de düzenlenecek Takı Tasarımı Atölyesi +4 yaş iken; 16 Nisan 2022’deki Çocuk Yogası ve Kil Atölyesi ile 17 Nisan 2022’de düzenlenecek Moda Tasarım Atölyesi ise +3 yaş grubuna yönelik düzenleniyor. Aileler, çocuklarını atölyelere getirirken yaş dışında hangi kriterleri de gözetmeli? Atölyeler ortalama kaçar kişilik katılımcı ile oluşturuluyor? Kaç saat sürüyor? E. A. Y.: Burada esas amacımız yaş grupları aynı olan çocukların kendileri için fayda sağlayacak bir şekilde eğlenmesi, eğlenirken de farkına varmadan bir şeyler öğrenmesi. Burada yetkinlikler ve becerilere göre yaş gruplarını belirlememizin sebebi o etkinliği yapamayacak olan yaştaki bir çocuk etkinliğe katıldığında kendisini yetersiz hissetmemesidir. Eğlence ve oyun önemli ama burada benim için en önemlisi çocukların psikolojilerine dikkat etmek. Atölyelerimiz en fazla 8 ya da 10 kişi oluyor, oyun gruplarımız ise 5 kişi. Hem verim alabilmek adına hem de pandeminin etkileri sonucu sınırlı sayı ile ilerliyoruz. Ama talep doğrultusunda iki grup halinde de organize edebiliyoruz.

S.T.: Aileler bu atölyeler sırasında çocukları eğitmenlere emanet edip kendilerine de zaman ayırabildikleri için mutludur sanırım. Sadece çocuklar için değil, ebeveynler için de bir ihtiyacı karşıladığınızı düşünüyorum. Bunun yanı sıra anne-baba-çocuk atölyesi de yapılabiliyor. Bu aile atölyeleri için özel bir takviminiz var mı yoksa talebin katılımcılardan mı gelmesi gerekiyor? E. A.Y.: Aslında oyun gruplarımız ebeveynli gruplar. Biz öz bakım vermediğimiz için çocukları bırakıp fazla uzaklaşmalarını istemiyoruz. Mekanımız cam olduğu için bazı durumlarda çocuklar bizimle oynasalar da ailelerini cam dışından görebiliyorlar. Bizim çalışma şeklimiz aslında kreş için bir ön hazırlık. Esas amaçladıklarımız; çocukların sosyalleşmesi, ince motor kaslarının çalışması ve eğlenmelerini sağlamak. Anne çocuk yogası, baba çocuk marangozluk atölyeleri yaptık. Ben özellikle babaları işin içine katmayı çok istiyorum, bu alanda ne yazık ki bir eksik var babaları daha çok dahil etmeliyiz. S.T.: Nisan ayının başında Bodrum Oasis Alışveriş Merkezi’nde, Sanat Psikoterapi Merkezi’nin düzenlediği Terapi Yaşam Sanat Atölyesi 3K Sanat Festivali’ne Bodrum Çocukça İşler olarak katıldınız. Çocuklar kolektif olarak ‘sanat terapi’ ile duygularını tuvallere yansıttı. Sizin çocuklarda gözlemlediğiniz ‘ortak’ çizimler neler oldu? E. A. Y.: Benim naçizane yorumum çocukların kendi içlerinde büyük bir bastırılma olduğu yönünde oldu. Sanki hep ailelerinin isteklerini yaşıyorlar ve kendilerini ifade edecek bir alan bulduklarında hemen ortaya dökmek istiyorlar. Keşke çocuklarımızın, istediğimiz gibi olmalarını değil de gerçek duygularını yaşayabilmelerine izin verdiğimiz bir dünyamız olsa... S.T.: Bodrum Peynir Festivali kapsamında 9 Nisan 2022’de Bodrum Slow Food, Bodrum Çocukça İşler’de Çocuklara Peynir Yapımı Atölyesi düzenlendi. Atölyeye kızımla beraber katıldım ve peynirin nasıl yapıldığını çocuklar gibi şen ben de öğrendim. Peynir sevmeyen kızım atölyeden sonra peynir yemeye başladı. Bunun için teşekkür ederim. Bodrum Slow Food ile yolunuz nasıl kesişti? Kaçıranlar için bu atölyenin devamı gelir mi? E. A. Y.: Uluslararası Peynir Festivali kapsamında gerçekleştirdiğimiz atölyemiz çok canlı geçti, sevgili Gonca Aldemir öncülüğünde çocuklarımızla peynir yapımını öğrendik. Sizin yorumlarınız da beni çok mutlu etti ne güzel faydalı olabildiğimizi görmek. Peynir Festivali'ne ev sahipliği yapan Oasis'in halkla ilişkiler müdürü Sayın Derya Koçbaşlı, festivali düzenleyen kişilere Bodrum Çocukça İşler'i önerdiği için bu festivalde yer alma şansı elde ettik. Bir sonraki için net bir tarih yok, ama tekrar talep olursa seve seve katılmak isteriz.