Düşünme Taşı

Doğduğumuz an ölmeye başladığımız bu hayatta, varoluşumuzdan bir haberken.. Tanrının bize lütfettiği armağan.

Çizgi filmlerdeki çok ama çok değerli sihirli taşları anımsatıyor. Kötülerin eline geçmesi halinde dünyaya hükmetmelerini sağlayacak araç.

Hepimizin kafatasının içinde işte böyle bir taş vardır. Onu nasıl kullanacağımız bize kalmıştır. "Düşünme Taşı" Düşünmektir ki çağ açıp, çağ kapatan. Düşünmektir ki kayadan tekerlek yapıp kıtalar aştıran. Düşünmektir ki basılıp çiğnenen bir otu merhem yapan insanoğluna. Düşünmektir ki uğruna savaşlar açılan, varı yok eden, yoku var eden.


Hızla yaşanan, hızla tüketilen, nesnelerin insanlarla yer değiştirdiği, tek kullanımlık aşkların yüceltildiği, kullan at doslukların rağbet gördüğü bu çağda.. düşünmek elbetteki bunu yazdıran duyguyu doğururdu. Düşünmeyenler ise bu "hazların" içinde boğulurdu."Düşünmek ve sabır kardeştir" derdi babam, artık ikisi de tüm onurunu yitirmiş durumda.

Düşünmenin töreni, ağırbaşlı jestleri rezilliğe dönüştü. Eski usûl bilge kişilere hiç tahammül yok. Çok hızlı düşünüyoruz konu ne denli önemli olsa da çok hızlı düşünüyoruz. Düşünmek için zamanımız yok. Oysa tizliği doğuracak şey biraz ön hazırlık ve sessizlik. Hazza ulaşma çıkarına yoruluyoruz.

Unutuyoruz hatırlamamak üzere; hazza ve çıkara dönük tutkular ruhun akla aykırı yönünden hoşlanır.

Aşk da buna dahil. Kişi aşk tutkusunu doyuramayınca acı baş gösterir.

Acı da buna dahil. Acı akla yakın olan kısımdır ama artık acı da reddedilir.

İşte tam da bu yüzden düşünmek artık gereksiz, abes ve yersizdir. Düşünmek taşı artık başkaları tarafından üretilip, fahiş fiyatlara marketlerde ve mağazalarda satılan bir nesneye dönüştü. Harcanan ise insanlığımız oldu ayaküstü.

  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember