DİJİTAL FESTİVAL

Geçen yıl Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen İstanbul Fringe Festival, bu yıl COVID-19 tedbirleri kapsamında online ortama taşınıyor.

Türkiye’den ve yurtdışından sanatçıları bir araya getiren İstanbul Fringe Festival – Online, 21-27 Eylül 2020 tarihlerinde YouTube, Zoom, WhatsApp ve diğer sosyal medya mecralarından ücretsiz takip edilebilecek. Hafta boyunca izlenebilecek kayıtlı video gösterimlerinin yanı sıra canlı performanslar, atölyeler, söyleşiler ve bir de parti olacak.

Bu yıl dijital mecralardan ücretsiz şekilde takip edilebilecek olan festivalde dans, performans, tiyatro gösterileri, atölye çalışmaları, sanatçı-izleyici buluşmaları, söyleşiler ve kapanış partisinde 12 yabancı ve 3 yerli ekip yer alıyor.

Yurt dışından gelecek performansların tamamı, 21-27 Eylül tarihleri boyunca YouTube‘da ücretsiz olarak izlenebilecek. Bu sayede tüm dünyadan izleyicilerin deneyimleyebileceği festivalde bağımsız sanat üreticilerinin bir araya gelerek deneyim ve fikirlerini paylaşacakları paneller, sanatçı-izleyici buluşmaları ve online workshop etkinlikleri de yer alacak.

SANATÇILARA FRİNGE DESTEK FONU

İstanbul Fringe, COVID-19’dan olumsuz etkilenen performans sanatçılarını desteklemek amacıyla Fringe Destek Fonu’nu hayata geçirdi. Bu kapsamda tiyatrolar.com.tr üzerinden satışa sunulan Fringe Destek Biletleri ile destek olmak isteyen kişiler, hem önümüzdeki yıl fiziksel olarak gerçekleştirilmesi planlanan festivale katılma hakkı kazanıyor hem de sanatçılara ve festivale fon sağlamış oluyor. 1 Temmuz - 31 Ekim 2020 tarihleri arasında ulaşılabilen 6 farklı kategorideki biletlerin geliri İstanbul Fringe Festival 2020 Online seçkisinde yer alan sanatçılara ve festivalin 2021 çalışmalarına destek sağlayacak.

FRİNGE FESTİVAL NEDİR?

“Alternatif", "keşfedilmemiş", "sınır" anlamına gelen Fringe'in hikayesi, 1947 yılında Uluslararası Edinburg Festivali'ne misafir olarak katılan ve gösterilerini "bir kenarda" sergileyen 8 ekiple başladı. Bu oluşum, çağdaş gösteri sanatları alanındaki en prestijli festivallerden biri olarak görülen Edinburg Fringe'e dönüştü. Bugün Fringe Festivalleri, her yıl dünyanın farklı şehirlerinde 170 bin sanatçıyı, 250 farklı mekânda ve 60 bin etkinlikte, yaklaşık 19 milyon kişiyle buluşturuyor. Her şehirde farklı ölçek ve formlarda düzenlenen Fringe Festivalleri alternatif ve yenilikçi işler üreten genç sanatçılara işlerini uluslararası platformda sergileme imkânı sunuyor.

İstanbul Fringe Festival, tüm dünyada olduğu gibi çeşitliliği ve özgünlüğü İstanbul'un kent dinamiği ve çok kültürlü doğasıyla buluşturmak üzere yola çıkıyor. Çoğulcu ve disiplinlerarası bir temele dayanan Fringe, yeni ve dinamik olanı kültür ve sanat yoluyla arayan katılımcılarını, çoğulcu ve yenilikçi bir atmosfere davet ediyor.


  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember