DİJİTAL ORTAMDAN TİYATRO KOLTUĞU

Pandemi sürecinde tüm dünya sosyal anlamda duraklama dönemine girdi. Sanatı da büyük oranda etkileyen pandemi, tiyatro ve sinemaları aynı duraklama aşamasına çekti. Evdeyken izlenilebilecek tiyatro oyunları dijital ortama sunuldu böylece. Pek çok belediye ve tiyatro kuruluşları Youtube kanalında, Instagram hesaplarında bu tiyatro oyunlarını izleyiciye açtı. Biz de Hınç ekibi olarak bu oyunları sizler için listeledik.

1- Pasaj Müzik Youtube kanalında yayınlanan 7’li Şekspir Müzikali baştan sona kadar muhteşem bir performanstı. Haluk Bilginer’in şahane performansıyla buluşan bu muazzam oyunu izlemek artık fazlasıyla kolaylaştı.


2- Mekan Artı Youtube kanalı “80’lerde Lubunya Olmak” adlı tiyatro oyununu yayınladı. Beş ay önce yayınlanan bu çarpıcı oyun hâlâ kanalda ve izleyicisini bekliyor.


3- Dostlar Tiyatrosu Youtube kanalı aktif bir şekilde oyun arşivlerini paylaşıyor. “Simyacı” isimli tiyatro oyunu, büyüleyici performansıyla Dostlar Tiyatrosu’ndaki Youtube kanalında hâlâ izleyiciye açık. Eğer büyüleyiciyi bir yolculuğa ortak olmak istiyorsanız bu oyun tam size göre.


4- T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Tiyatro’sundaki oyun arşivlerini Youtube kanalında dijital ortama yüklediğinden beri oyunlar ilgiyle karşılanıyor. Aynı zamanda opera ve bale arşivlerine de ulaşmak mümkün.


5- Tiyatro Sahnesi Youtube kanalında hem çocuk hem de yetişkin oyunlarını izlemek mümkün. Haldun Dormen Tiyatrosu adı altında birçok şahane oyuna Tiyatro Sahnesi YouTube kanalından erişebiliyorsunuz.


  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember