Ekinoksun Bahar Şarkıları

Mitolojiler yüzyıllar boyu olağan olaylara olağanüstü bir bakış katmıştır. Mevsimler de bu durumdan nasibini almıştır pek tabi. Yunan Tanrısı Hades’i bilmeyenimiz neredeyse yok gibi. Peki bu ölüler diyarını hizaya getiren yeraltı tanrısı aşka düşüp pervane olmaz mı? Olur tabi, hem de öylesi bir aşk ki mevsimler yaratan…


Efsane şöyle başlar: Hades bir gün Demeter’in güzeller güzeli kızına vurulur ve Zeus’u da kendine ortak edip Persephone’yi yeraltı diyarına kaçırır. Demeter kızının çığlığını duyup arayışa çıkar ama bir türlü bulamaz Persephone’yi. Bereket Tanrıçası Demeter’in öfkesinden dünyaya bir kıtlık yayılır. Bundan sebep Demeter bir şekilde kızının yeraltına kaçırıldığını öğrenir ve bunu öğrenen Hades aşkını kaybetmemek için Persephone’ye ölüler diyarında yetişen nar tanelerinden yedirir. Yeraltındaki bir meyveyi yediği için Persephone ölüler diyarıyla bağını koparamaz. Demeter ve Hades arasında varılan anlaşmayla Persephone yılın belli kısmını yeryüzünde geçirir. Yeryüzüne her gelişindeyse baharı peşi sıra sürükler. Bahar ekinoksu ise bu tomurcuklanan gelişin bir işaret fişeği. Genelde 21 Mart’a denk gelen, gece ve gündüzü eşitleyen ilkbahar ekinoksu bu sene ayın 20’sinde gerçekleşti. Gece ve gündüz bir kez daha eşitlendi.


Her sene toprağa düşen cemre, üzerinden atladığımız nevruz ateşi ve çiçeklenen bahar tomurcuklarıyla ilkbaharı kutsadık. İlkbahar ekinoksu, diline bahar şarkıları dolayarak yeryüzüne yükselen Persephone gibi tomurcuklarını saçarak geldi. Neşesi vardır bu baharların. Her kültürde hissedilir bu neşe. Japonya’da ilkbaharın gelişini geleneksel çiçek seyretme festivali Hanami ile kutlanır. Japonlar çiçeklenen Sakura ağaçlarının gölgesinde Sake (ulusal içki) yudumlarken ağaçlara asılı kağıt fenerlerinden yansıyan çiçekleri seyreder.

Birçok kültürün kutsal saydığı ilkbahar gelişiyle neşeden, bereketten ve yaşam tomurcuklarından öte birlik ve beraberlik duygusu getirmektedir. Bazı gelenekler varlığıyla dahi neşe kaynağıdır.

  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember