Empatiye Dönüş: Birden fazlası için tasarım


Kültürel veya sanatsal faaliyetler için kullanılan bienal kelimesi Fransızca bir kelime olup, "her bir diğer yıl" anlamına gelen ve iki yılda bir düzenlenen etkinliklere verilen addır. En eski bienal 1895'ten beri düzenlenen Venedik Bienali’dir. Türkiye’de ise İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) 1973 yılında ‘uluslararası sanat festivalleri’ düzenleme adı altında, Türkiye’nin ulusal, kültürel ve sanatsal değerlerini destekleyerek tanıtma hedefleri üzerine çalışmalara başlamıştır.

1987 yılına uluslararası niteliğe sahip olan oluşumu ilerleyen zamanlarda farklı sanat dallarının festivalleri de takip etti. Bunlar; Uluslararası İstanbul Film Festivali, Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali, Uluslararası İstanbul Caz Festivali. Böylelikle İstanbul Kültür Sanat Vakfı, ilki 2012 yılında gerçekleştirilen İstanbul Tasarım Bienali’ni de etkinlikleri arasına katmasıyla, uluslararası festivaller ve bienaller düzenleyen bir kurum oldu.


İstanbul Tasarım Bienal’i


1987’den beri iki yılda bir düzenlenen İstanbul Bienali’nin yanı sıra 2012 yılından bu yana da İstanbul Tasarım Bienali gerçekleştiriliyor. Bu sene 5.si düzenlenecek olan etkinliğin teması “Empati: Birden fazlası için tasarım”. Etkinlik; Empati Seansları, Kara ve Deniz Kütüphanesi, Yeni Yurttaşlık Ritüelleri ve Uydu Projeleri gibi 4 ana başlıkta gerçekleşecek.


Empati Seansları, “empati kavramını genişleten bir film seçkisi. Sanatçıların ve tasarımcıların ürettiği bu filmler, seyircileri yeryüzünden okyanusların derinliklerine kadar farklı bakış açılarını benimsemeye ve dijital âlemdeki çok sayıda alanı keşfetmeye davet ediyor.”

Kara ve Deniz Kütüphanesi, “ziyaretçileri kara ve denizle ilişkilerini sorgulayarak Akdeniz kavramı üzerine yeniden düşünmeye davet eden eğitsel bir mekân..”

Yeni Yurttaşlık Ritüelleri, “belirli toplulukların ev sahipliğinde farklı yerlerde gerçekleşecek yeni türden karşılaşmaların provasının yapılacağı müdahaleler..”

Eleştirel Yemek Programı, “mutfağı tasarım odaklı düşüncenin ve üretimin merkezi olarak yeniden hayal eden filmler, dersler ve performanslardan oluşan dijital bir video serisi.” olarak niteleniyor.

Uydu Projeleri, ise her projenin kendine ait açıklaması olan farklı mekan ve zamanlarda sergilenecek daha bağımsız nitelikte projeler olma özelliği taşıyorlar.


Etkinliğin detaylarını İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın Youtube kanalındaki açılış videosuyla direktör Deniz Ova, küratörler; Mariana Pestana, Sumitra Upham ve Billie Muraben gibi etkinliğin başrolleri duyurdu. Bienal 15 Ekim 2020 - Nisan 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek. Etkinliğin sergi mekanlarıysa çevrimiçi ve çevrimdışı olmak üzere ikiye ayrılıyor. Youtube ve etkinliğin sitesinin yanı sıra Karaköy ve Beşiktaş İskeleleri gibi kamusal alanlarla, Pera Müzesi, Ark Kültür ve IN- Between Design Space gibi özel müzelerde de sergilenecek. Açılış videosunda küratör Mariana Pestana etkinliği şu sözlerle niteliyor: “6 ay boyunca yavaş yavaş sergilenecek olan bienal kapsamında eserler dört ana başlık altında gerçekleşecek. 2020’nin zorlayıcı şartları bienali üretmede bizleri de çok farklı düşünmeye itti. Sergileme imkanlarını temizlik ve sosyal mesafe odaklı yapmamız gerektiğinden olabildiğince az yer değiştirerek ve yerel sanatçılara imkan sağlayarak gerçekleştirdiğimiz bir proje oldu. Bu şartların zorluğu bizleri hem besledi hem de farklı bir davranış modeli geliştirmemizi sağladı.” Etkinliğin manifestosuna, dört ana başlığın neleri temsil ettiğine ve küratörlerden ses tasarımcılarına kadar bir çok kişinin konuşmalarına İKSV’nin web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: http://aura-istanbul.com/index.php/2018/09/28/gecmisten-gunumuze-iksv-istanbul-bienalleri/

https://www.hurriyet.com.tr

http://empathyrevisited.iksv.org/tr/index#home

  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember