Ferzan Özpetek'e Ödül

İtalya'da yaşayan başarılı yönetmen Ferzan Özpetek, İtalyan Yazarlar ve Yayıncılar Derneğinin (SIAE) "Özel Ödülü"ne layık görüldü.

İtalyan Yazarlar ve Yayıncılar Derneğinin (SIAE) ödül töreni, 77. Uluslararası Venedik Film Festivali kapsamında düzenlendi. 

İtalyan sinemasının yeni klasiği olarak anılan Özpetek'in, '20 yıldır hayatı farklı açılardan fotoğrafladığı ve Türkiye'den getirdikleriyle içinde bulunduğu toplumu besleyen bir yazar ve yönetmen olması dolayısıyla' SIAE Özel Ödülü'ne layık görüldüğü belirtildi.

Özpetek, daha önce Marco Bellochhio, Paolo Sorrentino gibi ünlü yönetmenlerin layık görüldüğü ödülü almış oldu ve tören sonrasında, AA muhabirine yaptığı açıklamada "Çok güzel bir duygu böyle bir ödülü almak. Çok mutlu oldum, çok onur duydum." dedi.

Üçüncü romanı "Bir Nefes Gibi" ve Geçen yıl vizyona giren 13'üncü uzun metraj filmi "Şans Tanrıçası"ndan sonra bir başarıya daha imza atan Özpetek'i tebrik ediyor, filmlerini şiddetle tavsiye ediyoruz. 

Ferzan Özpetek'e Kısa Bir Bakış

Serseri Mayınlar, Karşı Pencere, İstanbul Kırmızısı ve Hamam filmleri başta olmak üzere birçok başarılı filme imza atan Ferzan Özpetek, yedi yaşındayken ilk defa sinemada izlediği "Cleopatra" filmiyle, sinemaya aşık oldu. 24 yaşında geldiğinde İtalya’ya giden başarılı yönetmen Önce Perugia'da Yabancılar Üniversitesi'nde bir yıl İtalyanca eğitimi aldıktan sonra, Roma'da La Spaienza Üniversitesi'nde sinema tarihi eğitimi almaya başladı.

1982'de Julien Beck ile "Yaşayan Tiyatro"da çalışmaya başlaması, sinema kariyeri için önemli bir dönüm noktası oldu. İtalya’nın iki önemli yönetmeni, Massimo Troisi ve Maurizio Ponzi'nin asistanlığını yapmaya başladı ve 1997'de senaryosunu da yazdığı ilk filmi "Hamam" için kamera arkasına geçti. Filmin başrol oyuncularından Mehmet Günsür, Ankara Uluslararası Film Festivali’nde umut vaat eden oyuncu ödülünü kazandı. Ayrıca Hamam, Cannes Film Festivali'nde, "Yönetmenlerin Onbeş Günü" tarafından keşfedildi ve hem İtalya, hem de ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Japonya gibi ülkelerde büyük ilgiyle karşılandı. 

Her yıl düzenlenen geleneksel ‘‘Gay Parade’’ eşcinseller şöleninde 2001 yılında Ferzan Özpetek'in filmi ‘‘Cahil Periler’’ büyük ses getirerek ‘‘en iyi gay filmi’’ seçildi. 

Yönetmene en çok ödül getiren film ise 2003 yılında çektiği Karşı Pencere filmiydi. Yönetmenin dördüncü uzun metraj filmi, 40’a yakın ödül kazandı ve İtalya’nın en çok hasılat yapan filmlerinden biri oldu. David di Donatella ödüllerinde 5 ödül, Avrupa’nın en önemli festivallerinden biri olan, 38. Uluslararası Karlovy Film Festivali'nde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu olmak üzere toplam 3 dalda ödül kazandı. Karşı Pencere ayrıca Amerikalı şarkıcı Madonna'nın favori filmleri arasında yer alıyor. Madonna, bir televizyon programına verdiği röportajda Ferzan Özpetek'in "bir dahi" olduğunu düşündüğünü ve filmlerini çok beğendiğini belirtmişti.

Ferzan Özpetek, İtalya'da yaşayan bir Türk olarak filmlerinde kültür sentezi yapan yönetmenlerden. Hamam filmindeki Türk Hamamları, Kutsal Yürek filminde Mevlana, Harem Suare filminde ise Osmanlı İmparatorluğu’na yer vermesine karşın aynı zamanda Akdeniz kültürünü de yansıtmıştır. Özpetek, filmlerindeki bireysel hikayeleri, çatışma ve çözümlemeleri aile kavramı üzerinden aktarır. Aşkın cinsel ve cinsiyetçi perspektifini bir yana bırakarak, kutsallığına yönelir. 

Özpetek filmlerinde sık sık görkemli yemek sofralarına şahit oluruz, karakterlerinin yalnızca fiziksel değil aynı zamanda ruhsal olarak beslendiği, sınıf ilişkilerinin yemek metaforuyla anlatıldığı bu sahneler, ünlü yönetmenin altmetin oluşturmadaki başarısına yerinde bir örnek olabilir.  

Kaynak: Hürriyet, Cinerituel

  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember