FRIDA KAHLO


Eşsiz resimleri, ikonik tarzı ve büyük aşkı Diego Rivera ile olan mektuplaşmalarıyla hepimizin hayatında bir kez olsun çiçekler açtıran Meksikalı ressam Frida Kahlo; kendi kaderine kafa tutan dikbaşlı, güçlü bir kadındı. Gerçeküstücü bir sanat anlayışına sahip olduğu söylense de Frida’nın eserleri hayal ürünü düşüncelerden veya rüya anlatımlarından oluşan eserler değildi. O, yaşadığı olayların kendisinde uyandırdığı duyguları, ona bunları hatırlatan imgeler aracılığıyla resimlerine yansıtıyor ve bir gerçek dünya kompozisyonu tezahür ediyordu. Bu yüzden Frida’nın eserlerinden, hayatının akışından bağımsız şekilde bahsetmek neredeyse mümkün değil.

FRIDA ‘KAZARA’ RESSAM OLDU

Altı yaşındayken babasıyla çıktığı bir gezinti sırasında ağaç dallarına takılıp düşen Frida, bu olaydan sonra çocuk felci geçirdi, ve bir bacağı engelli kaldı. Çelimsiz bacağı arkadaşları arasında ‘tahta bacak Frida’ olarak anılmasına sebep olduysa da Frida bunlara kulak asmayacak kadar güçlüydü. Hedefi doktor olmak ve kendini iyileştirmekti. İyi bir eğitim aldı, bu süreçte sanat, felsefe, edebiyat gibi alanlara yöneldi. Entelektüel ve sorgulamayı bilen bir gençti. On dokuz yaşında geçirdiği trafik kazası, yaptığı planları alt üst etti. Birçok kişinin hayatını kaybettiği kazadan kurtuldu fakat bundan sonraki hayatı sürekli direnmesi gereken zamansız bir acıyla geçecekti. Kazadan sonra bütün vücudunu saran alçılar nedeniyle yataktan çıkamayan Frida, tavandaki “gecelerin ve gündüzlerin celladı” olarak tanımladığı aynaya bakıp acılarını hafifletmek için resim çizmeye başladı. İşte Frida, doktor olarak değil de ressam olarak kendini iyileştirmeye böyle başladı. İlk çalışması “Kadife Elbiseli Otoportre” oldu.

Sayısız ameliyatın ve kullandığı sayısız ilacın ardından iki yıl sonra yeniden ayağa kalktı. Resim yapmaya devam ediyor, sanat camiasından insanlarla tanışıyordu. Tanıştığı sanatçılardan biri de, Meksikalı Michelangelo olarak bilinen ressam Diego Rivera’ydı. Frida’nın hayranlık beslediği bu koca adama resimlerini göstermesi aşklarının başlangıcı oldu ve 1929 yılında evlendiler. Frida’nın evlilikleri için yaptığı “Frida ve Diego Rivera” adlı esersergilenen ilk tablosu oldu. İnişli çıkışlı evlilikleri süresince çocuk yapmayı denediler fakat Frida’nınsağlık sorunları ne yazık ki çok istediği bebeğine kavuşmasına engel oldu. Frida hissettiği acı ve hayal kırıklığını “Henry Ford Hastanesi” tablosunda yansıttı. 1943’te La Esmeralda adlı sanat okulunda ders vermeye başladı ve sağlık durumu elverdiğince derslere devam etti, öğrencilerine “Los Fridos” deniyordu. 1950’li yıllarda sağlık durumu iyice kötüleşen Frida resme tüm gücüyle asılıyordu. 1953 yılında kendi ülkesinde yaptığı ilk sergisine, hayatının büyük bölümünde bağlı olduğu yatağıyla katıldı. Frida Kahlo geride elli beşi otoportre olmak üzere 143 resim bıraktı. Acıyla çok erken yaşlarda tanışan sanatçı, 1954 yılında akciğer embolisiteşhisiyle hayatını kaybetmeden önce çizdiği son resimle bize “Yaşasın Hayat” diyordu.

HENRY FORD HASTANESİ

Frida Kahlo’nun yaşamında yatak, ona şahitlik ve sırdaşlık eden önemli bir eşya olduğundan resimlerinde bolca karşımıza çıkmaktadır. Bu tabloda Kahlo kendini bir hastane yatağında kanlar içinde, karnında hamilelikten kalma şişliği belirgin halde yatarken çizmiştir. Yatağa oranla figürün küçüklüğü, hissettiği yalnızlık ve çaresizlik duygularının yansımasıdır. Başarısız hamileliğini anlattığı bu resimde arka planda görünmekte olan gri şehir Diego’nun o hastanede yatarken çalışmakta olduğu Detroit şehridir. Elinde tuttuğu kırmızı şeritlerin ucundaki her imgenin Kahlo için bir anlamı vardır:  İskelet sistemi problemlerinin, üreme problemleriyle bağlantısını simgeleyen omurga modeli, bebeğinin erkek olmasını dilediğini gösteren bir erkek fetüsgörürüz. Kürtaj operasyonunun yavaşlığının simgesiolarak ise salyangoz.  “Vücut makine gibidir, makine tamir edilebilir, bedenim neden tamir edilemez?” sorusunun temsili olarak yerleştirilmiş makine.Diego’nun Frida’yı ziyaretlerinde bıraktığı orkide ve çocuk sahibi olamadığını gösteren hasar görmüş bir leğen kemiği.

  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember