top of page

Gökdelenlerin Ortasında Teras Sergisi: Elgiz Müzesi

İstanbul’un önemli iş merkezlerinden olan Maslak’ta gökdelenlerin arasında bir “özel koleksiyon müzesi” yer alıyor. 2001 yılında açılan Elgiz Müzesi, Türkiye’nin ilk çağdaş sanat müzesi olma niteliğini taşıyor. Kâr amacı gütmeyen müze, çağdaş sanatın gelişimini genç sanatçı ve küratörleri destekleyerek halka hizmet veriyor.


Esra Ekşi

Müze; süreli sergiler, mezzanine (proje odaları olarak tanınan asma katı),

heykel üçgeni ve teras sergileri olarak dört farklı alanda sergi imkânı sunuyor.

Müze küratörleri, 20’nci yıllarını kutlama amacıyla oluşturdukları yeni seçkisi "Yıkılan Hayaller" ile pandemi sürecini nasıl deneyimlediklerini izleyicinin beğenisine sundu. Hale Tenger’in Oto-portresi, Wang Xiaoshuang’in Hatıralar Şehri No.5’i ve Sarp Kerem Yavuz’un AMIN, eserleri gibi birçok yerli ve yabancı sanatçıya ev sahipliği yapan müze, 2012’den beri süregelen Teras Sergileri’nin 12.si “Herşeye Rağmen”i Eylül 2020’de sanatseverlerle buluşturmayı planlıyor.


Maslak iş kuleleri arasında yer alan bu teras, çağdaş sanatın sergilendiği ve

sürdürebilirliğin hedeflendiği; birçok büyük ölçekli heykellere, enstalasyonlara ve land-art eserlerine ev sahipliği yapıyor. Hazırlıkları tamamlanan “Herşeye Rağmen”in ziyaret detaylarının, müzenin internet sitesinde duyurulacağı belirtildi. “Yıkılan Hayaller” sergisinin ise ziyaret saatleri şöyle; Salı-Cuma günleri 10.00-17.00 arası, Cumartesi 10.00-16.00 arası ücretsiz olarak gezilebilecek. “Saklı hazine” olarak nitelendirilen bu müzeyi ve yeni sanat eserlerini sağlıkla deneyimlemeniz dileğiyle.