top of page

Gürcan Keltek’e Berlin Film Festivali’nden Destek

Yönetmenliğini Gürcan Keltek'in Üstlendiği Yeni Şafak Solarken, Berlin Film Festivali'nin Dünya Sinema Fonu’ndan Prodüksiyon Desteği Kazandı.

Berlin Film Festivali'nin Dünya Sinema Fonu (WFC), 2004 yılından beri farklı coğrafyalardaki bağımsız filmlere yapım ve dağıtım desteği sağlıyor. Sinemada kültürel çeşitliliği besleyen bu girişim aynı zamanda sinema sektörünün çok gelişmediği, sinemanın finansal alanda yer bulamadığı ülkelerdeki sanatçılara da büyük fayda sağlıyor. Bugüne kadar iki yüze aşkın filme destek veren oluşum, bu yıl 50 ülkeden 153 projeyi değerlendirdi. Destek verilecek 14 film için ayrılan bütçe ise 395 bin Euro. Festivalin geçen yıl desteklediği yapımlar arasında ise Emin Alper'in çok ses getiren filmi "Kız Kardeşler" vardı.

Bu yıl seçilen 14 filmin içinde, Gürcan Keltek'in yeni filmi Yeni Şafak Solarken - New Dawn Fades de yer alıyor. Filmin yapımcı koltuğunda Vigo Film'den Arda Çiltepe oturuyor. Geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali Cinefondation L’Atelier programına seçilen ve Sorfond Pitching Ödülü kazanan filmin sinopsisi hayli ilgi çekici: “Akın’ın kendi varlığı ile olan bağı kopmaya başladığı noktada, zihni bir başka gerçekliğe doğru kaymaya başlar. Kötülüğün banalleştiği, merhametin yok olduğu bu sokaklar, bu üst üste yığılı semtler artık Şeytanların İblislerin evidir.”

Yönetmen Gürcan Keltek'in sinema yolculuğu, 8mm ile çektiği ilk kısa film olan "Fazlamesai" ile başlıyor. Kısa film serüveni öncesinde Yeşim Ustaoğlu ve Ömer Faruk Sorak'ın asistanlığını yapan, Mor ve Ötesi, Manga, Aylin Aslım ve Mabel Matiz gibi müzisyenlerle çalışan yönetmen, kendini klip yönetmeni olarak tanımlamadığını belirtiyor. Kıbrıs meselesini konu edinen orta metraj 'Koloni' ve Kürt meselesini farklı bir bakış açısıyla irdeleyen 'Meteorlar' Keltek'in başarılı filmleri arasında yer alıyor.

Klasik belgesellerden farklı olarak oyuncu kullanan ve kurgu akışını düzenleyen Keltek, filmlerinin şahsi eğilimlerden doğduğunu belirtiyor.

'Meteorlar' filminde alışılmışın dışında bir üslupla düşük çözünürlüklü görüntüler kullanan yönetmen, tasavvur ettiği sürecin yansıtılmasındaki en estetik yolu seçmişti. Gürcan Keltek'in yeni filmi Yeni Şafak Solarken'i merakla bekliyoruz.

Berlin Film Festivali'nin Dünya Sinema Fonu'ndan Destek Alan Diğer Filmler:

Prodüksiyon Desteği

Trenque Lauquen, Yönetmen: Laura Citarella (Arjantin). Destek: €35,000

Bomb Bay, Yönetmen: Nantenaina Lova (Madagaskar). Destek: €10,000 + WCF ACP tarafından sağlanan €20,000*

A Male, Yönetmen: Fabián Hernández Alvarado (Kolombiya) Destek: €30,000

Yeni Şafak Solarken, Yönetmen: Gürkan Keltek (Türkiye). Destek: €30,000

Tiger Stripes, Yönetmen: Amanda Nell Eu (Malezya). Destek: €30,000

Souad, Yönetmen: Ayten Amin (Mısır). Destek: €25,000