Haftasonu Keyfi: 8 Bilim Kurgu Dizisi

Hafta sonu için patlamış mısırları hazırlayın! İşte Bilim-Kurgu türündeki beyin yakan diziler...


Bilim kurgu türündeki yapımlar bazıları için vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Hal böyle olunca her yıl onlarca dizi ve film bu kategoriye kazandırılıyor. İşte bu yapımlar arasında bazıları gerçekten de çok iyi olabiliyor. Dark bu noktada en başarılı bilim kurgu yapımları arasında ilk 5’te yer alıyor.

Dizi öylesine karmaşık ki bu karmaşıklığın çözülmesi adına dizideki karakterlerin kimlerle akrabalık bağı olduğunu gösteren bir internet sitesi bile kuruldu. Yani demem o ki Dark, gerçekten de beyin yakıyor. Peki Dark gibi bilim kurgunun önemli temsillerinden olan başka yapımlar yok mu? Elbetteki var. İşte zaman zaman farklı kurgusuyla bizleri kendisine çeken, zaman zamansa Dark gibi beyin yakan bir kurguya sahip olan dizileri sizler için listeledik, iyi seyirler…

The Rain

2018

IMDb: 6,3

Yine bir Netflix dizisi olan The Rain, Danimarka’nın bağrından kopup gelmiş bir dizi. Kıyamet günü dizilerinden olan The Rain İskandinavya'da neredeyse herkesi yok eden ve yağmurla taşınan bir virüsü konu ediniyor. İnsanlar her şeyden bihaber yağmurdan etkilenip ölmeye başlıyor. Bunu gören insanlar kendilerini yağmurdan koruyacak alanlara kapatıyor. Olayın 6 yıl sonrasına götüren dizi, iki Danimarkalı kardeş ve etraflarında gelişen olaylara değiniyor. IMDb puanı listedeki diğer yapımlara göre düşük olsa da farklı kurgusuyla bu listeye girmeye hak kazanıyor.

Altered Carbon

2018

IMDb: 8,1

Altered Carbon kitaptan uyarlanan bir yapım. 2018 yılında Netflix imzasıyla karşımıza çıkan Altered Carbon, karanlık evreni ve neon renkleriyle akıllara kazındı. Dizi gelecekte yani 25’inci yüzyılda geçiyor. Dizi, insan zihni dijitalleştirildiğinde ve ruhlar bir bedenden diğerine transfer edildiğinde tam olarak neler olabileceğini konu ediyor. Netflix’in sevilen ve en çok izlenen yapımların biri olan Altered Carbon, Blade Runner tarzı filmleri sevenler için güvenli bir liman.

Upload

2020

IMDb: 8,3

Ülkemizde çok fazla bilinmese de Amazon Original yapımları oldukça başarılı. Özellikle Amerika ve Avrupa’da popüler yapımlara imza atan platformun bu yılki etkileyici yapımları arasında yer alan Upload, ölüme yakın olan insanların, öldükten sonra seçtikleri sanal bir dünyada ve 2033 yılında geçiyor. VR başlıkların dünyasına giriş yapmanızı sağlayan dizi zaman zaman beyin yakan sahneleriyle seyircisini şaşırtmayı başarıyor.

Dirk Gently’s Holistic Detective Agency

2016 - 2017

IMDb: 8,4

BBC America yapımı olan dizi, Dark’taki gizemi aynı zamanda yapılan zamanda yolculuk temasını sevenler için oldukça iyi bir tercih olacak. Dark benzeri diyoruz ancak dizinin karanlık bir yanı yok Dirk Gently’s Holistic Detective Agency‘nin ilk sezonunun oldukça kafa karıştırıcı şekilde başladığını söyleyebiliriz. Dizide zaman makineleri, zamanda yolculuk ve tanıdık yüzlerin de yer almasıyla dizi izlenecek yapımlar arasında yer alıyor. Ayrıca dizinin Douglas Adams‘ın çok sevilen Otostopçunun Galaksi Rehberi adlı roman serisinden uyarlama olduğunu da belirtelim.

Person Of Interest

2011 - 2016

IMDb: 8,4

Dizi yayımlandığı günden bugüne kadar fazlasıyla sevildi. Gerek kurgusu gerekse aksiyon dolu sahneleriyle 5 sezonu deviren bu dizi, had safhaya çıkan suçların işlenmesini engellemek adına bir programa güvenilmesiyle başlar. Bundan sonra iş CIA ajanındadır. Hem bilim kurgu hem de aksiyon ve gerilim arayan kişilerin izlemesi gereken bir yapım.

Fringe

2008 – 2013

IMDb: 8,4

Fringe, gelmiş geçmiş en iyi diziler listesinde kendisine yer buluyor ve IMDb sıralamasında oldukça yukarılarda yer alıyor. Bu dizi dram, gerilim, bilim kurgu ve diğer pek çok türü içinde barındırıyor. Olay örgüsü bir bilim insanı, bilim insanının çok zeki oğlu ve özel bir ajan etrafında şekilleniyor.

Westworld

2016

IMDb: 8,9

Dünyanın en iyi dizileri arasında ilk sıralarda kendini gösteren Westworld, IMDb tarafında 8.9 puan alarak başarısını taçlandırıyor. Hem Western hem de bilim kurgu karışımı olan dizinin yapımcısı, Jurrasic Park’ın da yaratıcısı Michael Crichton. Hal böyle olunca ortaya gerçekten iyi bir iş çıkmış. İlk sezonuyla sıkı dizi takipçilerinin beğenisini kazanan Westworld, iki konuğun, ileri teknolojinin kullanıldığı bir eğlence parkında Vahşi Batı temasında olmasını konu alıyor. Karanlık bir geleceği işleyen dizi, zengin kesime hitap eden bir eğlence parkını mesken ediniyor. Yapay zekanın yer verildiği ve bunun yanında gelen ziyaretçilerin katılabildiği oyunlarla dolu bu parkta; vahşi batı macerasının sunulduğu kısımda sorunlar ortaya çıkıyor ve ilginç olaylar gelişiyor.

Black Mirror

2011

IMDb: 8,9

Her bölümünde farklı oyuncularla yeni bir konuyu işleyen dizinin hem çok akıcı olduğunu hem de ilginç noktalara değindiğini söyleyebiliriz. Her sezon birkaç bölümde beyin yakan, sonunu tahmin edemeyeceğiniz senaryolara imza atan Black Mirror bu başarısını 8,9 IMDb puanıyla taçlandırıyor. Teknoloji odaklı olan Black Mirror, fazlasıyla izlenesi yapımlar arasında yer alıyor.


  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember