Hasidik Bir Kadının Otobiyografisi: Unorthodox

New York’un Hasidik Yahudi mahallesinde doğmuş ve büyümüş bir kadın. Şu anda Berlin’de yaşayan 33 yaşında bir yazar. Hayat kolay başlamadı onun için. Cemaatinin bağnaz, tutucu ve gerici baskılarıyla mücadele etmek zorunda kalmış genç bir kızken gençliğini ve çocukluğunu yaşayamamış ama bütün zorluklara göğüs gerebilmiş güçlü bir ruh.

2012 yılında Unorthodox: “The Scandolus Rejection Of My Hasidic Roots” adlı kitabı yayımlanınca hayatı büyük ölçüde değişti. Bu cesur kadın bir zamanlar naif, itaatkar ama bir o kadar dobra olan bir genç kızken cemaatinde yaşadığı zorlukları, dışlanmışlığı ve özgür bir kadın olarak yaşamak istediği hayatı için ödediği bedelleri büyük bir açık sözlülükle kitabında anlattı.


2020’de otobiyografik kitabı Netflix’te Unorthodox adıyla diziye uyarlandı. Dizinin en sevdiğim detayı oynayan bütün oyuncuların Yahudi olması ve neredeyse unutulmak üzere olan Yiddiş diliyle çekilmesi. Dizide İngilizce ve Almancayı da duyuyoruz ama ağırlıklı olarak Yiddiş dili ön planda.


New York’un göbeğinde bir Yahudi mahallesinde doğup büyüdüğünüzü, başka hiçbir yere gitmediğinizi ve konuştuğunuz İngilizce'nin Amerikan aksanından çok daha farklı olduğunu hayal edin. Yani yaşadığınız ülkenin aksanına bile uyum sağlayamayacak kadar soyut bir yaşam sürdüğünüzü… Bulunduğunuz ailenin, ait olmaya zorlandığınız cemaatin bir kadın olarak size yüklediği tek görevin evlenmek ve çocuk sahibi olmak olduğunu düşünün. Yazarken kalbim sıkışıyor, nefes alamıyorum adeta.

Maalesef çok uzaklara gitmeye gerek yok bu senaryoda. Ülkemizde de bu türde trajik olaylar reşit olan, olmayan birçok kişinin başına geliyor. Fakat bu yapımda Deborah’ın -dizideki adı Esther- özgürlükler ülkesi Amerika’dan can havliyle nasıl Berlin’e kaçtığını görüyoruz. Henüz izlememiş olanlar için son derece gerçekçi kurgulanmış bu diziyi izlemenizi tavsiye ediyorum. Çekimler esnasında Deborah her zaman ekibin başındaydı. Kitap kurtlarının da kitabı okumalarını tavsiye ediyorum.

Nefes kesen bu yaşam öyküsüne şapkamı çıkarıyorum!


  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember