top of page

Kayıp Heykel “Romanichel” Bulundu

Berlin’deki Kunsthaus Dahlem Müzesi’nin bahçesinde Arno Breker'ın kayıp “Romanichel” heykeli şans eseri bulundu.


Kayıp heykeller

Adolf Hitler’in favori sanatçısı olan Arno Breker, Romanichel heykelini 1940 yılında yapmıştı. Sanatçının en tanındık eserlerinden olan Romanichel, bilinmeyen ikinci bir mermer heykelle birlikte çıkarıldı.

Heykelin bulunduğu müzenin yöneticisi Dorothea Schöne’nin açıklamasına göre, ikinci eserin yapım tarzının Romanichel‘le benzerliğinden dolayı Breker’e ait olduğunu düşünülüyor.


Hitler’in Favorisi

Hitler sanata ilgi duyan bir politikacıydı fakat avangart akımlara oldukça öfkeliydi. Anlaşılması mümkün olmayan bir sanat olarak görüyordu. Onun için tüm soyut ve modern sanatlara tek bir terim yeterliydi: DEJENERE.

Arno Breker, dejanere sanatın antitezi olan heykellerle tanınır. Bu heykeller daima iktidar tarafından desteklendi.


Arno Breker

Tesadüfi Keşif

Heykellerin müzedeki inşaat çalışmaları sırasında şans eseri keşfedildiğini ifade eden Schöne, “Yeni yollar inşa ediyorduk. Yol inşaatı sırasında normalde 50 cm’den derin kazmamıza gerek kalmaz. Ama biz oluğu da değiştirmeye karar verdik ve heykeller binanın arkasından çıktı.” dedi.

Breker’in 1920'lerde Paris'te tanıştığı genç bir Sinti’yi tasvir eden Romanichel, II. Dünya Savaşı'ndan beri kayıptı.


Sintiler, 1936’da Nazi zulmüne uğramıştı. Binlerce kişi toplama kamplarına gönderilmiş, yaklaşık 500 bin kişiyse öldürülmüştü.