HURİYE BAŞ İLE LOREN’İN DÜNYASINA YOLCULUK

Ay’a Tutunan Çocuk ve Loren’in Renkli Dünyası’nın yazarı Sevgili Huriye Baş ile yolumuz Oyuncu Kuklalar sayesinde kesişti. Sevgili Meral Balcı Tanış’ın eğitimlerinden sınıf arkadaşı olduk ve hayata bakışına hayran oldum. Baş’ı ve özel kızı Masal’ın maceralarını İnstagram’da @kromozom_martisi hesabından takip edebilirsiniz.

Kocaeli Üniversitesi bankacılık mezunusunuz. Üniversite sonrası bankada çalışmaya başlamışsınız ve kızınız Masal’ın 2017’de doğumuyla beraber kariyer planlarınız da değişmiş görünüyor. Yaratıcı drama liderliği yapmanızın yanı sıra Çocuk Gelişimi Bölümü’nde de öğrencisiniz. Masal özel bir çocuk ve bu alanlara o doğduktan sonra mı yönelmeye karar verdiniz? Hem annelik hem bu öğrencilik zorlayıcı oldu mu?


Kırılma noktam Masal 3 aylıkken başladı. Kızım için daha fazla nasıl faydalı olabilirim diye araştırma yaparken yaratıcı dramanın çocuklar üzerindeki etkisini gördüm ve çok etkilendim. Bunun üzerine yaratıcı drama lideri ünvanını almak için 2 yıl kadar eğitim sürecinden geçtim. Bu eğitimle beraber çocukları keşfettiğimi ve dünyalarına indikçe de ne kadar mutlu olduğumu farkettim. Edindiğim gelişimin üzerine ne katabilirim derken 2020 yılında çocuk gelişimi bölümüne (aöf) yazıldım.


Anneliğin ve öğrenciliğin aynı anda olması konusunda zorlandığım tek husus, drama eğitimini alırken Masal çok bebekti ve bu eğitimi yüzyüze almam gerekti. Gündüz gitmem imkansız olduğundan akşam eğitimlerine katılmak durumunda kaldım. Eşim işten geldikten sonra Masal'ı ona bırakıp, yorgun düşen bedenime göz kırparak "hadi gidiyoruz" dedim ve gittim. Eğitim süresince anneliğim ikiye ayrılırdı... Bir yanım "o daha çok bebek sana ihtiyacı var" derken, diğer yanım "o şimdi babasıyla, zaten onun için gidiyorsun oraya" dedi. O dönem eğitim sürecim sancılı ama bir o kadar keyifliydi çünkü içimdeki çocuk uyanmaya, ruhuma ve çocuk kalbime iyi gelen bu eğitim anneliğime de iyi gelmeye başladı.Şimdi diyorum ki "iyi ki gitmişim, kendime ve kızıma yaptığım en büyük iyilikti bu..." Çünkü dün bebeğini bıraktığı için vicdan yapan anneyle, bugün kızının gelişimine katkı sağlayan anne arasında açık ara fark var.Yazarlık maceranız nasıl başladı? İlk kitabınız Ay’a Tutunan Çocuk. Kitaba ilham kaynağınız kızınız olmuş. Konusundan bahsedebilir misiniz?


Aslında ortaokulda "Ölü Ozanlar Derneği " kitabını okumamla başladı yazarlık hayallerim. Küçücük dünyamda büyük büyük yazılar yazardım. Katıldığım hikaye yarışmasında birinci olmamla birlikte öğretmenlerimin keşfi ve teşfiki ile yazmaya devam ettim. O günden bugüne yazıyorum hala. Çocuk kitabı yazma konusunda beni cesaretlendiren ve kendimi keşfetmeme sebep olan şey ise aldığım drama eğitimi oldu.


Ben ve eşim hastaneye gidip incitme beni hastaları için etkinlikler düzenlemeyi ve onları mutlu etmeyi istedik, haklı bir sebep yüzünden onay alamadık ( dışarıdan enfeksiyon getirmemek adına ) ... Ben de bu isteğimi kitabımda gerçekleştirmek istedim. Artık bu kitabı yazmak için iki sebebim vardı, birincisi farkındalık oluşturmak ve kızıma benden bir hediye bırakmak, ikincisi ise hayalde de olsa o çocuklara dokunmak... Bu yüzden konusu, down sendromlu bir kızın incitme beni hastalarına olan dokunuşu oldu.

Bu kitaptan sonra bir mucize oldu ve bir hastanenin derneğine üye oldum. Orada uzun süre tedavi olan çocuklara gönüllü olarak etkinlikler yapmaya başladım. Derken bir mucize daha gerçekleşti ve incitme beni hastaları için açılan hijyen merkezli derneğe gidip onlarla etkinlik yapma imkanı buldum. Pandemi sebebiyle şuan ara verildi, ama pandemi süreci bitmesiyle yine onlarla birlikte olacağım. Çünkü bana iyi gelen bir şey bu, ruhumu şifalandırıyorum o çocuklarla.

İkinci kitabınız Loren’in Renkli Dünyası’nda tekerlekli sandalyesi olan Loren’in maceralarına tanık oluyoruz. Kitabın çizimleri Büşra Akbulut imzası taşıyor. Kuklası ise Meral Balcı Tanış’ın eseri.


Youtube’da kitabın şarkısı bile var. Söz-müzik kime ait?


Sözler bana ait, bestesi Ayşegül Dede'ye ait.


Sola Kidz Çocuk Kitapları’ndan çıkan Loren’in Renkli Dünyası, 3-6 Yaş Arası Çocuk Kitapları kategorisinde yer alıyor. Kitabınız Soliunitas internet sitesinden alınınca elde edilen gelirin %10'u tekerlekli sandalye bekleyen çocuklara aktarılacak diye duydum. Bu bilgi doğru mu?


Evet doğru, yayınevinin almış olduğu bu karar beni hem duygulandırdı hem de gururlandırdı doğrusu.Ebeveyn olarak kızım için kitap seçerken uzman psikolojik danışman onaylı olmasına özen gösteriyorum. Loren’in Renkli Dünyası hem psikolojik danışman onaylı hem de Sürdürebilir İyi Ebeveynlik (SİE) Bilim Kurulu Önerisi olan bir kitap. Danışmanlardan ve kurullardan onay geçmesi için bir çocuk kitabının olmazsa olmazı nedir?


Nitelikli çocuk edebiyatının olmasının yanı sıra çocuğun bireyselliğine saygı duyan bir yayın olmasına gayret ediliyor. Çocuğa göre'lik diye bir kavram var. Çocuğa göre'lik, çocuğun düşlem gücüne seslenen, onun rahatça ve tat alarak okuyup anlayabileceği dili ve anlatımı içinde barındıran, ilgi duyabileceği konuları işleyen, onu duygu ve düşünce yönünden besleyen, kurgusu ve olay örgüsü karmaşık olmayıp onun kavrayabileceği bir düzeyde olan, dikkat dağıtıcı ayrıntılardan arındırılmış olan demektir. Bana göre bir kitabın onaydan geçmesi için bunlar esas alınır.


Toplumda farkındalık yaratacak konuları kitaplarınızda işlemeniz takdire şayan. Kitapların devamı gelecek mi? Sonraki kitaplarda özel çocuk -görmeyen, duymayan, konuşamayan- karakterlerin olacağı hikayeler olacak mı? –Temennim olması yönünde- Çocukların farklılıkların farkındalığıyla büyümesini önemli buluyorum.


Şu an bununla ilgili bir ön çalışmam yok, ilerisi içinde bir şey söylemem pek doğru olmaz. Elimden geldiğince farkındalık adına farklı çalışmalar yapıyor ve yapmaya da devam edeceğim. İkinci kitabımda drama etkinliği de var, bahsettiğiniz diğer farklılıklara ise orada yer verdim. İstedimki çocuklar sadece okuyarak değil, canlandırarak da empati kurup, anlasınlar. Okuduklarını pekiştirsinler.

Söyleşilere katılıyor musunuz? Sizi davet etmek isteyen/isteyecek ana okulları size nasıl ulaşabilir?


Evet katılıyorum. @kromozom_martisi instagram hesabımdan ya da ozdemir_huriye@hotmail.com mail adresimden bana ulaşabilirler.

Keyifli söyleşimiz için teşekkür ederim. Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Asıl bu nazik davetiniz için ben teşekkür ederim. Eklemek istediğim tek şey, ön yargıları kırma vaktinin geldiği... Zincirlerimizi kıralım ve ötekeleştirmek yerine birey olduklarının farkına varıp onlara saygı duyalım. Özel gereksinimlilerin engeli yok, onlara engel olan biz olmayalım.


  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember