top of page

İlhamı Yaratanlar ve Yazanlar: Fazıl Say

Hayatı yaşayışı ve deneyimleriyle ilham verici konuşmalar yapanlar, kitaplar yazanlar ve gösteriler yapanlar... Her insanın hayat yolculuğu kendi çeperinde farklı, renkli ve zor. Fakat biz insanlar, görece ünlü ve alanında tanınmış kişilerin kendi hayatlarını ve tecrübeleriyle damıtılmış gerçekliklerini daha çok dinlemek istiyor, kendi yollarımızda bizlere rehber olacak kişileri ve olayları arıyoruz.


Bunun için; kitleleri yaratımlarıyla etkileyen, estetik zevk ve duygulara hitap edip besleyen sanatçılar en iyi örneklerden biri.

Bu sanatçılardan biri olan Fazıl Say yeni yayımlanan ‘Suya Yazılan’ adlı kitabında dinleyicilerine ve okuyucularına tecrübeleri sonucu verdiği tavsiyeleri ve öğütleri, yaptığı bestelere dair açıklamaları ve anılarıyla kendi dünyasının kapılarınını aralıyor. Fazıl Say kitabını kendi sözleriyle şu şekilde nitelendiriyor: “3 yıldır yazdığım, biriktirdiğim yazılarımı en iyi şekilde derledik, topladık. Buna pandemi sürecinde yani bu Korona sürecinde, son 6 ayda yazdıklarım da eklendi. Amacım bir erdeme ulaşmak ve kendimi ilerletmek…”.

“Uçak Notları”, “Yalnızlık Kederi”, “Akılla Bir Konuşmam Oldu” adında üç kitabı daha bulunan Say’ın dördüncü kitabı ‘Suya Yazılan’ kendi ifadesiyle “ilham olmak” istediği bir eser olmuş.


Kendi besteleri ve yorumladığı bestelerle de dünyaca tanınan piyanist, 18 Ekim 2020’de düzenlenecek Der Deutsche Klassikpreis (Alman Klasik Müzik Ödülleri)’ne “Yılın Enstrümantal Kaydı” ve “Yılın Enstrümantal Sanatçısı” dallarında aday gösterildi. Sanatçı kimliği ve yaşadıklarını erittiği eserini hayata adayan Say, okuyucusunu şu sözlerle düşünmeye teşvik ediyor “…Ne söylersek söyleyelim ne yaşarsak yaşayalım ne yazarsak yazalım, nafile bir imkânsızlıktan fazlası değildir anlattığımız. Suyun üzerine yazı yazmanın imkânsızlığı vardır her birinde. Ruhumuzda, aklımızda, kalbimizde sert rüzgârlar estiren tüm duygu ve düşünceler, bir gün ardında hiçbir iz bırakmadan silinip gidecek. Yolun yarısında bile olsak, suya yazılmış gibidir çoğu kez hayat.”