Kadıköy’de Festival: #DirectedbyWomen

Birçok başlangıcın ve geçişin olduğu Eylül ayı aynı zamanda büyük çaplı konser ve festivallerin ayıdır.

Bulunduğumuz pandemi şartlarına adapte olarak gerçekleştirilmeye çalışılan organizasyonlardan bu yıl 2.si düzenlenecek “Directed By Women Turkey” kısa film festivali de bunlardan biri.

Dünyada altı yıldır faaliyet gösteren organizasyon, ‘#DirectedbyWomen Worldwide Film Viewing Party’ adıyla içinde New York ve İspanya gibi birçok ülkenin de bulunduğu ulusal ve uluslarası platformlarda sadece kadın kısa film yönetmenleri ve filmlerini aynı çatı altında buluşturuyor ve yapısını “ Her dilden, kültürden farklı bakış ve hikayelere sahip kadınların çektiği kısa filmlerin buluştuğu evrensel bir şenliktir.” cümlesiyle tanımlıyor.

Organizasyonun Türkiye ayağı 'Directed By Women Turkey’, 10-13 Eylül tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi ‘Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’ ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Yeldeğirmeni Sanat Merkezi

Şimdiki haliyle sanat merkezi olarak kullanılan mekan, 1895 yılına dayanan bir tarihe sahip. 119 yıllık geçmişinde; manastır, okul ve kilise olarak kullanılmış olan yapı, 2014 yılından itibaren Kadıköy Belediyesi tarafından kamulaştırılıp, restore edildi. Çeşitli sanat etkinlik ve aktivitelere ev sahipliği yapan mekanda ‘Directed By Women Turkey’ festivaline katılım ücretsiz olacak ve film gösterimleri; akşamları açık havada, gündüzleriyse kapalı salonlarında gerçekleşecek. Festivalin programı ve detayları için sosyal medya hesaplarını ve websitelerini ziyaret edebilirsiniz.


  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember