top of page

KADININ ADI 6284

Son zamanlarda tüm ülkeyi etkisi altına alan İstanbul Sözleşmesi ilk olarak 11 Mayıs 2011 tarihinde imzaya açıldı, 2014 yılındaysa yürürlüğe girdi. Hâlâ yasal geçerliliği olan İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme tartışmaları gündemin en sıcak başlıkları arasında. Peki nedir bu İstanbul Sözleşmesi?

İstanbul Sözleşmesi, kadına karşı fiziksel ve psikolojik şiddeti önlemeye, eşitliği sağlamaya ve mücadele etmeye yönelik bir sözleşmedir. Sözleşmenin temel unsuru toplumsal cinsiyet normlarını eşit seviyeye indirgeyip haksızlıklarla mücadele ederek cinsiyete bağlı ölümlere karşı çıkmaktır.

Bu metnin anahtar cümlesini “mücadele etmek” olarak tanımlayabiliriz. Biz kadınlar yaşamın her alanında hayatta kalmak, özgürce kendimiz olabilmek için mücadele veriyoruz. Evlerde, sokaklarda, iş yerlerinde, okulda, her çeşit alanda aslanın ağzında bekleyen özgürlüğümüzü ve haklarımızı koparıp almak için tırnaklarımızı geçiriyoruz dünyaya. Kadın mücadelesindeki öncü rol güç ve yapıcı bir öfke. İstanbul Sözleşmesi’ndeki öncü amaç da eşitliği koruyup mizojin cinayetleri önlemek.

İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükte kalması için son dönemlerde yüksek bir çaba var. Toplu olarak imzalar toplanıp sosyal medyayı saran meydan okumaları yapılıyor. Bu meydan okuma akımı sözleşmeye destek kampanyasına dönüşüverdi. Binlerce insan siyah beyaz fotoğraf paylaşımı yaparak farkındalık yaratmaya çalışmakta. Ülkeyi etkisi altına alan bu kampanya aynı zamanda başka ülkedeki kadınları da etkiledi. Birçok yabancı ünlü isim siyah beyaz fotoğraflarını paylaşarak kampanyaya destek verdiklerini belirttiler. Böylece bu paylaşım kadınların birbirine destek verip sözleşmenin devamını sağlamaya çalıştıkları bir akım haline geldi. Bu akım “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” sloganının her yere yayılmasına da ayrıca yardımcı oldu.Birbirimizin acısını çeke çeke güçlendiğimiz ülkemizde acıyı anlatmak acıyı çekmek kadar zor. Binlerce kadın birbirinden güç alarak en travmatik anılarını ortaya dökmekte. Biri korku içinde yaşamaya çabalarken diğeri ıssız bir sokak başında öldürülmekte. Küfür, hakaret, şiddet ve baskı görmekte. Belki de ben bunları yazarken bir kadın daha öldürülüyor. Bu nedenle İstanbul Sözleşmesi yaşatır. Acını alnına takıp adalet aramak zor. Hele bu şartlarda, yolumuza köstek olan yığınlarca bariyer varken güçlü kalmak zor. Hakkımızı kazıya kazıya alacağız. Durmak yok, sonuna kadar mücadeleye devam!