MİSAFİR

Kişileri duygulardan, duyguları kişilerden ayırmak. Haksızlık gibi görülür ilk başta “O olmasaydı yaşayamazdım bunu” ya da “O olmadan yaşayamam.” Asıl bu cümlelerin sana, kendi hayatına haksızlık olduğunu sonradan anlayacaksın -en azından dene-.

Duygular, ne çoklar…

Gelip insanın hayatını değiştiren, varlığıyla acı çektiren ama eksikliğinde de yoksunluk krizi yaşatacak kadar güçlüler. “Gelip", bu kelimeyi unutma, unutma ki duygularının sana gelen misafirler olduğunu, onlardan ibaret olmadığını anla -zor biliyorum-.

Bir evim var benim, gelen misafirlerimi en iyi şekilde ağırlamaya çalıştığım. Bazen müthiş kalabalığıyla curcuna, bazen kaos, bazen de gelip gideni olmayan ıssız bir boşluk. Mutluluk çok sık ziyaret eder beni, huzurla kol kola oturmayı çok sever, dokunsal biri. Hüzün, acının yakınında olur çoğu zaman. Öfke, fark ettirmese de kendini, hep orada. Sevgi, evin küçük çocuğu gibi, oturmuyor bile ama varlığını sürekli hissettiriyor. Aşk, yurtdışında yaşayan değerli biri, sık sık gelmiyor; hatta bazen hiç gelmiyor. Ama evim kocaman benim, hepsine yetecek kadar yerim ve ağırlayacak kadar gücüm var.

-Anlamakta zorlanıyorum seni, diyelim ki kabul ettik, duyguların misafir; ya bir tanesi daha çok yer ister ve varlığıyla diğerlerini küstürürse?

+Bazen insana evinin kontrolü onda değilmiş gibi gelir, sormalı kendine: Evini sen mi yönetiyorsun?

-Ben yönetiyorum, sanırım... Benim dışımda bir sürü dinamik var ama kontrol edemiyorum.

+Khrysippos’u konuşmaya davet ediyorum...

+Duyguların adı aynıdır nedense, ama etkileri ve bıraktığı tat herkeste farklıdır. Nasıl karşılamıştın en son gelen duygunu, mesela acını? Karşılayabildin mi güzelce; “Merhaba! Hoş geldin hayatıma.” diyerek kabul ettin mi? Ya da “Hayır istemiyorum seni” diyerek almadın mı içeri? Planlı mıydı gelişi?

-Saçmalama, planı olur mu acının gelişinin?

+Tabii ki olur, hatta bazıları onun geliş yollarını ilmek ilmek dokur da, farkına varmaz. Aslında kişi onu kendisi çağırmıştır.

-Geldi… Evimin en güzel köşesine sanki hep oradaymış gibi kuruldu, oh ne âlâ!

+Nasıl ağırlayacaksın onu?

-…

+Cibran’ın kabuğu çatırdar.  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember