OKULU SEVMEK, İSPİYONCULUK VE YARATICILIK ÜZERİNE

Bu yıl ana okuluna ya da birinci sınıfa başlayan öğrencilerin bir bölümünün ebeveynlerinden ya da onlara bakım veren kişilerden ayrı kalma endişesi taşıdığına şahit oldum. “Bugün karnım ağrıyor, okula gitmek istemiyorum” cümlesini tarihe karıştıracak kitap önerilerimle karşınızdayım sevgili Hınç okurları…

Avucundaki Öpücük Audrey Penn’in kaleme aldığı, Ruth E. Harper ve Nancy M. Leak’in resimlediği kitap Butik Yayıncılık’tan 2011 yılında okurlarıyla buluştu. ‘New York Times Çok Okunanlar Listesi’nde bir numarada olan bu çocuk kitabının çevirmeni ise Pınar Savaş. Ön sözden alıntı: “Yeni okula başlayan ya da kampa giden, koruyucu aile bakımına verilen ya da bir kurumda yaşamak durumunda kalan, sevdiklerinden geçici olarak ayrılan ya da ebeveynini, büyükbabasını, büyükannesini ya da başka bir özel kişiyi kaybeden, hatta korkutucu bir yetişkinle karşılaşan her çocuk bu sayfalarda aradığı güveni bulacaktır.” Kitabın konusu ise; ormanda okula başlayan Minik Rakun, annesinin ona verdiği ‘avucundaki öpücük sırrı’ ile okulda ayrı kaldıkları süre zarfında onu çok sevdiğini hatırlamasını sağlar. Bu kitabı kendi kızımda nasıl bir değişim yarattığına çok net bir şekilde şahit olan bir anne ve eğitimci olarak sizlere önerebilirim. Okula Gitmek İstemeyen Zebra Christine Beigel’in kaleme aldığı, Herve Le Goff’unresimlediği, Güçlü Özkök’ün çevirmenliğini üstlendiği Okula Gitmek İstemeyen Zebra kitabı, 1001 Çiçek Kitaplar Yayınları’ndan 2012 yılında okurla buluştu. ‘Uykudan Önce Kısa Hikâyeler’ başlığı altında yayımlanan kitap, bir annetavuğun, sabah olup okula gitmek istemeyen civcivlerine ‘okula gitmek istemeyen bir zebranın’ hikâyesini anlatmasını konu alıyor. Okula gitmek yerine tek başına gezmeye çıkmayı tercih eden zebranın bir panterle karşılaşmasını, başlarından geçen maceraları ve zebranın sonunda okula gitmesini anlatıyor.


Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor Sara Şahinkanat’ın kaleme aldığı, Feridun Oral’ın resimlediği, Yapı Kredi Yayınları’ndan 2008 yılında çıkan, baskı üzerine baskı yapan kitabın baş karakteri küçük ahtapot Nino. Ahtapot olmak yerine yılanbalığına dönüşmek isteyen -kendinden mutlu olmayan- Nino’nun bir yılanbalığı ve yavrularının hayatını ‘ahtapot olması sayesinde’ kurtardığı ve kahramana dönüştüğünü konu alan kitap, Nino’nun ‘okul yolunda yaşadıklarını’ konu ediniyor. Utangaç Ayı Monti Okulda arkadaşlık kurmakta zorlanan, yeni insanlarla tanıştığında çekingen davranan çocuklar için önerebileceğim kitap: Utangaç Ayı Monti. Türkiye İş Bankası Yayınları’ndan 2017 yılında çıkan, baskı üzerine baskı yapan kitabın yazarı ve resimleyeni Duncan Beedie, çevirmeni ise Ali Berktay. Gözlerini dikip herkesi seyretmeye bayılan Ayı Monti, kabalık ettiğinin farkında değildir. Tek isteği arkadaş edinmektir ama bunu nasıl yapacağını bilememektedir. Ormanda ona yardım edecek bir kurbağa ile tanışır ve arkadaşlık kurmanın incelikleri ile gülümsemenin gücünü keşfeder. İspiyoncu Sihirbaz Amerikan Psikoloji Derneği (APA) Çocuk Gelişim Kitaplığı’ndan, Sabri Ülker Vakfı Yayınları’ndan 2021 yılında okurla buluşan İspiyoncu Sihirbaz kitabının yazarı Dr. Frank J. Sileo, resimleyeni MacKenzie Haley, çevirmeni ise Gözde Döneli. Sihirbazlar Kampı’nda geçen hikaye; ‘ispiyonculuk’ ile ‘bildirme’ arasındaki farkı çocukların anlayabileceğieğlenceli bir dille anlatıyor. Son zamanlarda kızım Cansın ile favori kitaplarımız listesinde bir numaraya yükselen bu kitabı tesadüfen keşfettim. Özellikle öğretmenler ve ailelere yol göstermesi açısından kitabın en arkasında yer alan ‘Yetişkin Sihirbazlara Notlar’ kısmında ispiyonlama ile bildirme arasındaki farkı oldukça anlaşılır anlatılıyor.

Bonus Kitap Önerileri: Hayal Gücünüzü Serbest Bırakın

Masal Yolu Kate Baker’in yazdığı, Mandela Matoso’nun resimlediği, Oğuzhan Aydın’ın çevirmenliğini üstlendiği ‘Masal Yolu’, 2017 yılında Redhouse Kids’ten okurla buluştu. 3 milyardan fazla masal üretilmesine imkân veren; çocukların kahramanlarını, mekânlarını, olaylarını seçebileceği kombinasyonların yer aldığı kitap çocukların yaratıcılığını geliştirmek ve ailece keyifli vakit geçirmek için ideal olduğunu söyleyebilirim. Senin Seçimin Pippa Goodhart’ın kaleme aldığı; Nick Sharratt’ın resimlediği, Çağla Vera Kılıçarslan’ın çevirmenliğini üstlendiği ‘Senin Seçimin’ hikaye kitabı 2011 yılında Domingo Yayınları’ndan okurla buluştu. Aynı yayınevinin bir milyondan fazla satan ‘Senin Seçimin’ serisine de bakabilirsiniz. ‘Mekân, Zaman, Kim…’ gibi soruların resimli seçeneklerini barındıran kitap çocukların hayal güçlerini serbest bırakmasına ve kendi hikâyelerini yazmalarına özgürlük tanıyor. Bonus Kutu Oyunu Önerisi: Zorbasavar Uzman Klinik Psikolog Açelya Şahin Fırat ile Uzman Klinik Psikolog Begüm Ayşegül Uğurlu’nun hayata geçirdiği ‘Zorba Savar’, arkan zorbalığı ile baş etme üzerine tasarlanmış bir kutu oyunu. 2-4 kişinin oynayabileceği, 6-10 yaş için tasarlanmış oyunda; 75 durum kartı, 15 farkındalık kartı, 20 ek kart, 1 oyun tablası, 4 piyon ve 1 zar içeriyor. Çocuklarla eğlenceli vakit geçirirken aynı zamanda eğitici özelliği ile sosyal ve duygusal gelişimlerinin desteklenmesi amaçlanan oyun sayesinde, 6-10 yaş arasındaki çocukların zorbaca davranışı tanıma, karşı karşıya kaldıkları akran zorbalığı ile başa çıkma, sosyal problemlere çözüm odaklı bakış açısı geliştirme ve haksızlığa uğradıkları durumlarda haklarını sağlıklı yollarla savunma becerilerini destekleme amacıyla geliştirilmiş.

  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember