top of page

TİYATRO ODAKLI BİR YAŞAM: ÖZLEM USLU

Seda Tansuker: Bodrum Deneme Sahnesi’nin (BDS) ilk oyunu Uçlar’da rol aldınız. İkinci oyunu Düğüm’de ise asistandınız. Masal Toplayıcısı adlı çocuk oyunuyla aynı zamanda BDS’nin doğum günü olan 1 Mayıs’ta Bodrum Çocuk Şenliği’nde seyirci karşısındaydınız. Nice alkışlı yıllara… BDS ile yolunuz nasıl kesişti? Özlem Uslu:2016 yılında öğrenciliğim devam ederken, fakültede Nejat İşler atölye dersleri vermeye başladı ve vesilesiyle okul dışında Arif Akkaya ile tanışma şansı yakaladık ben ve birkaç arkadaşım… İlk oyunumuz “Beyaz Yalanlar” oldu. Mezun olmama aylar kala kendimle istişare içindeyken tiyatrosu olmayan bir yerde bunun sürdürülebilirliğini sağlamak mesleki anlayışıma uygun düştü. Serüven başladı... BDS kendi yerinde açılışını 1 Mayıs’ta yaptı. Yıllar sonra 6. Yaş gününde çocuklar ve yetişkinlerle masallar alemine daldık. Harika bir duygu.

S.T.: Ufukta, önümüzdeki sezon için sizin de rol alacağınızçocuk veya yetişkin için yeni oyun/oyunlar var mı? Ö.U.: Var. Provalara başladık. Sürpriz olsun.

S.T.: Eskişehir Odunpazarı Belediye Konservatuarı’nın ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Tiyatro Bölümü’nden 2017 yılında mezun oldunuz. Bodrum Şehir Tiyatrosu, BDS ve Tiyatro Akla Kara Bodrum dışında Bodrum’da yerleşik tiyatro yok. Bu bağlamda okuldan mezun olduktan sonra oyunculuk kariyeriniz için oyunculuğa ve eğitmenliğe burada devam etmenin verimli olduğunu düşünüyor musunuz? Ö.U.: Kendimi bildim bileli ne istediğimi biliyordum. Kendi jenerasyonum içinde şanslı, sanat dolu bir şehir olan Eskişehir’de büyüdüm. Bir ara İstanbul’da iki farklı oyunda oynadım, akşam okullarına gittim. Evet, Bodrum sanat kokan fakat maalesef sanattan bihaber bir kasaba, zaten eksikliği doğrultusunda burada kalma fikri oluştu kafamda. BDS usta ve çırak ilişkisi ile yürüyor. Donanımlarını öğrendikçe büyüdüğüm, ben aldıkça üstüne koymaktan keyif alan bir ustam var. Her yerde sahneye çıkabilirim fakat bir ustayı her yerde bulamam. Kaldı ki mesleğe adımımı attığım amatör tiyatromun ilk gününden bugüne nerede olduğumun sahnede olduğum sürece bir önemi olmadı. Siz çalışma ve keyif alma azmini bırakmadığınız sürece kendinizi geliştirmekten geri duramazsınız. Türkiye şartları her şehirde hemen hemen aynı iken özgürce işimi yaptığım yer yuvam olmaya devam edecek. S.T.: Bodrum Deneme Sahnesi çatısı altında 3-6 yaş arası çocuklara yaratıcı drama dersleri veriyorsunuz. Yazın da dersler devam edecek mi? Okul öncesinin yanı sıra ilkokul ve orta okul öğrencilerine yönelik de yaratıcı drama dersleri olacak mı? Ö.U.: BDS’de drama ders yaş aralığı 3-9. 3 ayrı sınıfa ders veriyorum. İlkokul ve orta okul dersleri de ayrıca var. Evet, yazın da dersler devam ediyorum. Ayrıca yaz okulu için ayrı bir ders programı hazırlığı içinde olacağımız günler yakın.

S.T.: Bodrum Deneme Sahnesi’nde yaratıcı drama dersleri dışında hangi dersler var? Ö.U.: Şu an için ” Konservatuvara Hazırlık”, “Yetişkinler İçin Tiyatro” iki farklı sınıfa sahip şu anda ve bir oyun hazırlığı içinde prova sürecinde... S.T.:Öğrenciniz olmak isteyenler size nasıl ulaşabilir? Ö.U.: Bodrum Deneme Sahnesi Instagram sayfasından ya da 05362733111 numaradan ya da arayarak ulaşabilirler.

S.T.: Menajeriniz var mı? Yakın zamanda dizi ya da filmlerde sizi görebilecek miyiz? Ö.U.: 16 yaşından beri tiyatro yapıyorum. Hep tiyatro odaklı oldum. Kendi yaşıtlarıma baktığımda kamera önü için geç kalmış gibi görünüyorum. Belki de zamanı gelmemişti hiç adımım olmadı. Menajerim yok. Belki yakın zamanda olur…

S.T.: Keyifli sohbetimiz için teşekkür ederiz. Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Ö.U.: Sorularınız için ben teşekkür ederim. Benim için bir keyifti. İyi çalışmalar...