Ruhsal Öğretiler: David Altmejd

Sanatçı stüdyoda geçirdiği uzun süre zarfında nasıl aklı başında kaldığını anlatıyor.Karantina boyunca birçok artist meşguldü, ancak görünüşe göre Los Angeles merkezli heykeltıraş David Altmejd “bilhassa” meşguldü.


Vaktini Los Angeles’taki stüdyosunda geçiren Altmejd, Brüksel galerisi Xavier Hufkens’te bu ayın başında açılan serginin son rötuşlarını yaptı. Ağustos ayında da Los Angeles’taki David Kordansky Galerisi’nin kadrosuna katılacağı yönünde haberler çıktı. Bu ona tek çalışmadan oluşan online bir sergi fırsatı verdi. Altmejd’in ilk somut sergisinin ise Mayıs 2021’de açılması planlanıyor.


Altmejd, Brüksel’deki serginin açılışından önceki günlerde, stüdyoda geçirdiği uzun süre zarfında nasıl aklı başında kaldığını bizimle paylaştı.


  • Stüdyonuzda sizin için en vazgeçilmez olan şeyler neler?

Kuvars taşı, açık bir zihin, kalem-kağıt ve ağlayacak bir alan.


  • Ajandanızda yarın için iple çektiğiniz görev hangisi?

Bir eseri henüz bitirdim, o yüzden; temizlik yapıp yeni bir başlangıç için biraz boşluk yaratmak.


  • Çalışırken nasıl bir atmosferi tercih edersiniz? Müzik veya podcast mi dinlersiniz yoksa sessizliği mi tercih edersiniz? Neden?

Eckhart Tolle’nin “Şimdinin Gücü” kitabını sesli kaydını tekrar tekrar dinlerim. Bu benim İncil’imdir. İçerikle alakalı değil, ama bilinçte zamanın dışında bir boşluk açıyor ve bu yüzden stüdyoda olan şeylerin çoğu benden ziyade bahsettiğim boşluktan (veya boşluksuzluktan) geliyor.

Gece geç saatlere kadar çalıştığımda, ruhların uyandığı ve yoğunluğun katlanarak arttığı korkutucu ve uğursuz bir alan yaratmaya çalışıyorum. Bu bana muazzam bir şey olmak üzereymiş gibi hissettiriyor; dünyanın sonu, ölüm veya bilincin tam bir dönüşümü gibi... Tam o noktada çalışmayı bırakıyorum çünkü çok korkuyorum. İşte o ulaşılmaz nokta; ‘tanrı’.

  • Bir sanat eserinde en çok hayranlık duyduğunuz ve en çok küçümsediğiniz özellik nedir?

Büyülenmek ve neden büyülendiğini bilmemek. Çünkü bu, işin içinde zihnin ötesinden gelen bir şey var demektir. Daha doğrusu, bir eser tamamen akılcı olmadığında tarif edilemeyen açıklıklar bırakır, böylece hissedilebilir.

Sanatta hiçbir şeyi küçümsemiyorum.Kaynak: news.artnet.com/art-world/david-altmejd-studio-visit-2-1910959

  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember