Sanal Ortamda Fuar: Art Basel 2020

Art Basel, 1970’lerde İsviçre’nin Basel şehrinde başlamış bir sanat fuarı olarak nitelendirebileceğimiz bir oluşumdur. Şehir olarak Basel, Avrupa’daki konumu ve refah seviyesi sonucunda yerel bağlamda başlattığı; başta sergi olarak ziyaretçilerin beğenisini kazanıp, sanat koleksiyoneri için eser satın alma imkanı doğuran oluşum, yapıldığı ilk zamandan itibaren her yıl sanat camiasında ilgiyle karşılanmış yerelden uluslararası bir boyuta taşınmıştır.

Her yıl bir sanat fuarı başta Basel olmak üzere, Miami Beach ve Hong Kong’ta yapılan sanat fuarları bu yıl Covid-19 şartları sebebiyle ertelenmişti. Art Basel 2020 kendi sitesinden yaptığı açıklamada bu yıl hiçbir fiziksel gösterimin gerçekleşmeyeceğini duyurdu.Sanat galerisi fuarın gösterimini 282 küresel çapta bilinen galerinin içinde bulundurduğu 4,000 eserle ‘Çevrimici Odalarla’ (Online Viewing Rooms) sergileme kararı aldı. 23-26 Eylül tarihleri arası gerçekleşecek olan gösterimleri galeri, kurduğu sistemi hem mail yoluyla hem de sitelerinden duyurdu. Hali hazırda Mayıs’tan bu yana fuarın çevrimdışı deneyimi için farklı galerilere ve eserlerine gösterim imkanı sağlayan fuar, özel günler ve saatler belirleyip hepsine birer ‘oda’ ayırdı. Eserlerin gösterim tercihi de tamamen sergilendiği galeriye ait olup farklı tarzlar ve bağlamlarda yapacakları gösterimi kendilerine ayrılan kısımlarda bilgilendiriyorlar. Örneğin; bazı eserlerin gösterimi ‘sanal gösterim’(virtual event) adı altında zoom aplikasyonuyla ve internet üzerinden yapılan seminerlerle (webinar) gerçekleşecek.


Bazı galeriler, gösterimini çevrimiçi yaparken aynı zamanda da sanatçıya soru sorulabilecek bir platform da yaratacağını belirtti. Bazı eserlerse çevrimdışı olarak sitede gösterim zamanı boyunca yer alacak.Oluşturulan bu sisteme katılmak için, sanatseverlerin yapması gereken Art Basel’in sitesinde bir hesap oluşturup, çevrimiçi veya çevrimdışı deneyimlemek istedikleri sergileri seçmek ya da beklemek. Oluşturulacak hesapla beraber seçilen sanatçı ve galerileri kişi kendi istediği üzere gruplandırabilecek ve kendine özel oluşturacağı takvimde işaretleyebilecek. Siz sanatseverler bu deneyime bilgisayar üzerinden veya telefonunuza yükleyeceğiniz Art Basel aplikasyonuyla da ulaşabilirsiniz.

İlkleri deneyimlediğimiz şu günlerde, çevrimiçi platformların her eve ve cebe ulaşabiliyor olması sanatçılar ve sanatseverler için çok farklı bir anlam ve önem arz ediyor. Bunun için gösterimlerden önce 22 Eylül tarihinde Türkiye saatiyle 16:00’da yayınlanacak olan webinarla, alanında yetkin sanatçıların ve küratörlerin bu dönemdeki deneyimlerini izleme fırsatı bulacağız.

Tavsiyem, siteye göz atıp, sanal gösterim’(virtual event), zoom aplikasyonu ve internet üzerinden yapılacak seminerlere (webinar) önceden kayıt olmanız ve zamanı geldiğinde kaçırmamanız.  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember