Sanat’ın Yeni Normalde Ulaşılabilirliği

Covid-19 farklı bağlam ve şekillerde insanları etkiledi ve halen etkilemeye devam ediyor. Bu süreçte paylaşım kültürü boyut atladı.


Pandemi öncesinde bilet alınarak girilen müzeler artık ‘çevrimiçi’ olarak ücretsiz gezilebilir. İstanbul Modern ve Sakıp Sabancı Müzesi arşivlerinin büyük çoğunluğunu sanal olarak hizmete açtı. Covid sonrası süreçte müzelerin sitelerine girmeden dahi sosyal medya hesaplarından eserleri inceleyebiliyor, sanat tarihçilerinin sesli eser bilgilendirmelerine ulaşabiliyoruz.


Zorunlu karantina sürecinin bitimiyle hayatımıza giren ‘yeni normal’ kavramı sanatı da yeni bir şekilde deneyimlememize olanak sundu.

Sakıp Sabancı Müzesi’nin bu yıl dördüncüsünü düzenlediği Müzede Sahne isimli etkinlik 7-15 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Emre Koyuncuoğlu’nun sanat yönetmenliğini üstlendiği “Adı Sanı, İsmi Cismi” başlıklı program Topyekûn Kadın temasıyla korona-virüs sürecinde evin içinde artarak şiddet gören ve hayatını kaybeden kadınların sesi olmayı amaçlıyor.


Sabancı Müzesi gösterimlerini ana sahneleri olan Fıstıklı Teras’ta, küçük sahneleri Orta Bahçe’de ve bünyesinde bulunan the Seed’te seyirciyle buluşturacak.

Etkinlik bileti ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki seçenekli ve kapasite sınırlamalı olarak alınabilecek. Program kapsamındaki bazı oyunlar çevrimiçi olarak da izlenilebilecek.

Yerli ve yabancı pek çok oyunun sahneleneceği etkinliğin detaylarını sakıpsabancı.org sitesinden takip edebilirsiniz!

Yeni normali bol bol sanatla deneyimlemek üzere…

  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember