SENİN YANINDA(N)

Senin yanından geçip gitmiş herhangi bir insan da olabilirdim. Şimdi ben dört köşesi aklımın ucu bucağına batan masanın dört ayağı kadar sağlam bir vicdan, o ayakların değdiği zemin kadar serin bir öğlen esintisinde; evimizin balkon kapısını kendime doğru açmış, hiçbir dilde karşılığı olmayan ama inatla dile kazandırılmak için dip dibe getirilmiş harfler bütününü, sol koluma vuran güneşle kucaklıyorum. Senin yanından geçip gitmiş herhangi bir insan "da" olabilirdim. Oradaki "da" ikimizin ömrünün en soğuk iklimini ve ömrün çaresiz yalnızlığına dahilliği de tarif edebilirdi. Biz bu dahillikten sıyrıldık. Bu, bizim de içinde muhakkak bulunacağımız ve şimdikinden çok başka şartların göğünün altında soluklanacağımız bir ihtimaldi. Kendimizi bir yaranın üzerinden kaldırır gibi, bu korkunç ihtimalin üzerinden de kaldırdık. O kaskatı ve kurumuş, suya muhtaç halimizle bir kabuğa benzeyişimiz de; kabuk olmaktan bir an gocunmayışımız, sıyrıldığımız ihtimalin dışında bir yerde, o ihtimalin kendi kendini onarışını izleyişimiz ve artık hiç kanamayan özgürlüğümüzü, sevginin ortasında çatırdatışımız da bundandı.


Senin yanından geçip gitmiş "herhangi" bir insan da olabilirdim. ‘’Herhangi’’ olmanın seçim şansı bırakmayan daracık sokağından, kendin için iyi olanı seçmenin iç ferahlamasına doğru genişleyen bir caddeye karşı uzattım boynumu. Kıldan ince ama demirden ağır oluşum tam da bundandı. Senin yanından geçerken ben, herhangi bir insan olma ihtimalinden ve gözümü kısarak bakmak zorunda kalacağım hayattan sıyrıldım; içimin nefes alan toprağı, şimdi bakıyorum da başka türlü yaşamam mümkün olmazdı.


Deri değiştirmek, yeni bir ihtimalin kapısında beklemekten elbette daha zor değildir ve ben ikisini de yaptım. Senin yanından herhangi bir insan gibi geçip gitmedim; peşimden gelen ihtimaller ve senin daha tanışmadığın dahilliklerle beraber, güneşi yüzümle karşılamaktan hiç gocunmadığım bu evde, perdeleri üzerimize serip yaşamayı seçtim. Perdelerin dört köşesi sınır ve bizim hayatımızın diğerlerine "dahil edilmeyen" toprağı oldu.


Senin yanından geçip gitmiş herhangi bir insan da olabilirdim, ama olmadım. Yanından geçerken seni de tutup yanıma oturttuğum bu hayat dolu manzarada bana eşlik ediyor olduğun için minnettarım.

  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember