top of page

SOKAKTAN OBJEKTİFE

Sokağın ritmini objektifine yansıtan bir sanatçı. Çektiği farklı videolarla hislerin uçsuz bucaksız samimiyetine yol almanızı sağlıyor. Dinçer İşgel, bir serçenin bakışlarına yüklediği anlamla başlayan serüvenini Hınç'a anlattı.


  • Merhaba. Hınç Dergi adına, röportaj yapabiliyor olmamızdan mutluluk duyduğumu söylemek isterim öncelikle. Sizi tanıyabilir miyiz biraz?

Merhabalar. Öncelikle derginizde bana yer ayırdığınız için teşekkür ederim. Otuz üç yaşındayım. İstanbul doğumluyum. Kısa bir zaman öncesine kadar özel sektörde çalıştım. Şu an kendimle vakit geçirmek ve gezip görmek istediğim yerlere zaman ayırmak için bir süre iş hayatına ara verdim. Ayrıca mesleki olarak ismini koyacağım bir mesleğim olmadı zaten; Bir mesleğe bağlı kalarak kendimi şekillendirmek istemedim. Yıllardır plansız bir şekilde geziyorum. Yeni yerler keşfediyorum.

  • Sosyal medya hesabınızda, açıklama kısmında yazan ''Gezince geçiyor.'' cümlesi, çok gerçek ve çok sıcakkanlı bir yaklaşım olarak geldi bana. Gezmek, yeni yerler görmek ve yeni insanlar tanımak... Bunların iyileştirdiği şeyler tam olarak nedir sizin için?

Her zaman alışık olduğumuz şehirde benzer yollardan geçmek insanı köreltir. Dünyaya bakışımızı sınırlandırır. Kendimiz ve çevremizin dışında farklı insanların yaşam şekillerinin olduğunu görmek ruhumuzu besler ve geliştirir. Gezdiğim zamanlarda farklı insanları tanımak, bana aynı zamanda insanları daha iyi anlama fırsatı verdi. Ruhumu her zaman sıcak tutmaya çalıştım.

  • Sosyal medyada daha çok insana ulaşmaya başlamanız sizce tam olarak ne sayesinde oldu? İnsanların en çok hoşuna giden şey ne olmuş olabilir? Bir tahmininiz var mı?

Son zamanlarda çektiğim videoları müziklerle harmanlıyorum ve ortaya güzel hissiyatı olan videolar çıkıyor. Takipçilerimden olumlu dönüşler alıyorum.

  • Yaptığınız işin temelini gezmek oluşturuyor. Nasıl keşfedersiniz yeni yerleri? Bir rota oluşturur musunuz yoksa kendinizi sokağın ritmine mi bırakırsınız?

Genellikle sokağın ritmine, havanın durumuna, kendi içimdeki hislere göre anlık kararlar veriyorum. Bazen hiç bilmediğim bir durakta inip o mahallede keşfe çıkarım ve karşıma güzel şeyler çıkar.

  • Ağırlıklı olarak İstanbul'da geziyor ve çekim yapıyorsunuz. En çok hangi ilçede çekim yapmak keyiflendiriyor sizi ve neden?

Tarlabaşı'nda çekim yapmak hoşuma gidiyor. Aynı zamanda yedi yıl orada yaşadım. O bölgede fotoğraf çekmemin nedeni farklı etnik kökenlerden, farklı cinsel yönelimlerden, farklı inanç ve ideolojilerden olan tüm bu renk çeşitliliği bir arada, birbirlerini kabul etmiş bir topluluk olması. Bu beni mutlu ediyor.