SYLVİA PLATH

“Diğer her şey gibi, ölmek de bir sanattır.

Ben bunu son derece iyi yapıyorum.”


İçe dönük kişiliği, buhranları ve intiharıyla edebiyat dünyasında iz bırakmış Amerikalı yazar ve şair. Sylvia Plath 27 Ekim 1932’de Boston’da doğdu. Yazar Otto Plath ve Şair Aurelia Plath’ın evliliğinden doğan iki çocuktan ilkiydi. 8 yaşında babasını kaybeden Sylvia bu durumdan fazlasıyla etkilenir. Hayatının tümünü etkileyen manik depresif bozukluğu, 1950 yılında bursla okuduğu Smith College’deki ikinci yılında intihar girişimini gerçekleştirmesindeki etkenlerden de biriydi. İntihar girişimden dolayı akıl hastanesine yatırıldı. Tüm bu zorluklara rağmen öğrenimini 1955 yılında üstün başarısının bir tescili olan “summa cum laude” derecesiyle bitirdi. Ardından Cambridge Üniversitesinde yükseköğrenimine devam etti.


Evliliği

“Hiçbir zaman olmadığı kadar iyi şiir yazıyorum, en iyilerini çünkü kendi içimde güçlüyüm ve dünyada benim dengim olabilecek bir adama aşığım… Adı Ted Hughes” (Letters Home)

Plath, üniversite yıllarında tanıştığı İngiliz şair Ted Hughes ile 1956 yılında evlendi. Bu evlilikten 1960 yılında kendi gibi şair olan kızı Frieda ve 1962 yılında oğlu Nicholas Hughes dünyaya geldi. Nicholas’ın doğumundan bir süre sonra eşinin başka bir kadınla ilişkisi olduğunu öğrenen Sylvia, Londra’ya dönerek boşanma işlemlerini başlatır.


Sırça Fanus

Sylvia Plath’ın yarı otobiyografik sayılan ve Victoria Lucas takma adıyla yayınladığı tek romanı. 14 Ocak 1963’te yayınlanan kitap üniversite öğrencisi olan Esther Greenwood’un buhranlarını, intihar girişimini ve tekrar hayata tutunma çabasını konu edinir. Yazar ayrıca kitabında anneyle olan ilişkinin genç bir kızın yaşamındaki etkisini psikolojik açıdan da ele almıştır. Sırça fanus ilk Amerikan feminist romanı olarak değerlendirilmektedir.

“Sırça fanusun içinde ölü bir bebek gibi takılıp kalan insan için, dünyanın kendisi kötü bir rüyadır.” (Sırça Fanus)


İntiharı

Son yıllarında yaşamı daha da zorlaşan Plath’in ruh sağlığı giderek bozulmuştu. Yazdıklarının çoğunda ölümü tema edinen ve daha önceden de intihar girişiminde bulunmuş olan Sylvia 11 Şubat 1963’te trajik bir şekilde yaşamına son vermiştir. Sırça Fanus’ta yaşamdan kopan yanını betimlemiştir bir nevi: “Karanlığın sızdığını görüyor musunuz çatlaklarımdan? Tutamıyorum içimde hayatımı.”

  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember