Teknolojiden Sanata Bir Dokunuş: Sarah Ezekiel

Teknoloji özellikle sağlık alanında önemli gelişmelere önayak oluyor. Haliyle sağlık teknolojisi de önemli aşamalar kaydediyor.

Yakın zamanda Elon Musk’ın Neuralink adıyla kurduğu şirkete ait bir cihaz tanıtıldı. Bu cihaz Black Mirror dizisindeki gibi insanların başına takılan bir cihaz ile makineler ve insanların iletişim kurmasını sağlamak adına geliştiriliyor.

Bu heyecanlı gelişmenin ardından ise söz konusu teknolojinin her açıdan etkileri hakkında fikirler ortaya atılmaya başladı. Bazıları bu teknolojinin mahremiyet ilkesine aykırı olduğunu söylerken bazılarıysa pek çok sağlık sorununun bu sayede çözülebileceğine inanıyor. İşte tam da bu noktada karşımıza teknolojinin nimetlerinden yararlanarak sanatını icra edebilmiş Sarah Ezekiel çıkıyor. Londra merkezli bir sanatçı olan Ezekiel, geçirdiği bir rahatsızlıktan dolayı bedenini kullanamıyor. Buna elleri de dahil. Tekerlekli sandalyeye bağlı yaşamak zorunda kalan sanatçı, hayattan umudunu kesmemiş ve teknoloji sayesinde gözleriyle sanatını devam ettirmiş.


Ezekiel'in resimleri, gözlerinin hareketini algılayabilen ve bu hareketleri bilgisayara aktaran özel bir teknolojiyi kullanıyor. Eserlerinde daha çok soyut çizgiler kullanan sanatçı birçok ödül de kazanmış. 34 yaşına kadar bir sorunu olmayan sanatçı sonrasında ALS hastalığı sebebiyle yıllar içinde tekerlekli sandalyeye mahkûm kalmış ancak pes etmemiş ve hayata daha sıkı tutunmuş. Ezekiel, Tobii Dynavox tarafından geliştirilen Eye Gaze cihazını kullanıyor. Bu teknoloji kişinin göz bebeklerinin en küçük hareketlerini bile izleyebiliyor. Bu sayede kişiler cihazla imleci hareket ettirebiliyor.

Eye Gaze aslında piyasada pek çok kişinin kullandığı bir cihaz. ALS hastası olan ünlü fizikçi Stephen Hawking de yanağındaki hareketleri algılayan gözlüklerine monte edilmiş bir kızılötesi sensörü kullanarak iletişim yazılımını kontrol edebiliyordu.


Küçükken sanat eğitimi alan Ezekiel, 2012 yılında Eye Gaze cihazını kullanarak resim yapmaya başladı. "Barışçıl Savaşçı" adını verdiği ilk eseriyle dikkat çekti. Daha sonra eserleri pek çok ülkede sergilenmeye başladı. Dünyanın Koronavirüs salgınından kurtulmasının ardından yeni sergiler açmayı planlayan sanatçı, hayata karşı hep daha güçlü yaklaşılması gerektiğini savunuyor.

  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember