TUDU ÖĞRETMEN İLE YARATICI DRAMA VE ÇOCUK YOGASI

Tuğçe Şimşek, bilinen ismiyle ‘Tudu Öğretmen’ ile 2017 yılında Orff Schulwerk eğitiminde tanışmıştık. Hani bazı insanlar vardır ışıl ışıl enerji yayar, pozitifliğiyle sizi sarıp sarmalar işte sevgili Tuğçe de kendini devamlı yenileyen, öğrenme ve öğretme aşkı ile tüm bildiklerini cömertçe paylaşan bir öğretmen. Kampta ilk gece ateşin etrafında gitarı ve güzel sesiyle hepimizi etkilemişti. Şimdi de pedagojik çocuk şarkıları yazıp bestelediği ‘Tudu Öğretmen’ adında Youtube kanalı var. Anadolu Üniversitesi ile Özel Sanat Akademileri Müzik ve Yaratıcı Drama bölümlerini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişim Bölümü’nden mezun oldu. Yaratıcı drama öğretmenliği yapıyor. Sadece çocuklara değil, öğretmenlere yönelik de eğitimler veriyor.
Seda Tansuker: Sadece çocuklara yönelik değil, öğretmenlere yönelik de yaratıcı drama eğitimleri veriyorsunuz. Çeşitli televizyon programlarına konuk oluyorsunuz. Hatırladığım kadarıyla en son TRT 1’de İyi Fikir programına konuk oldunuz ve programda velilere yönelik verdiğiniz tavsiyeler ilham vericiydi. Benim de en büyük hayalim velilere yönelik eğitimlerin olması. Bunu çok fazla yerde dile getirdim ve iki öğretmen arkadaşımla beraber velileri ‘yaratıcı drama’ üzerine bilgilendirme amacıyla düzenleyeceğimiz mini seminerleri yakında hayata geçireceğiz. Yaratıcı drama bir süreç ama çocuk dersten çıkıp eve gittiğinde bu sürecin devam etmesi çoğu zaman sekteye uğrayabiliyor. Bu konuda fikrinizi merak ediyorum. Tuğçe Şimşek: 

Kesinlikle! Yaratıcı drama bir süreç içerisinde olup ve sonuç odaklı olmayıp süreç odaklı bir yöntem olduğundan dolayı bireyin günlük yaşantısından esinlenerek ortaya çıkarmış olduğu bir dışavurumculuk. Bu yüzden yaratıcı dramayı daha çok yaygınlaştırmak ve bilinçli farkındalık ile çocuk eğitimlerinde aileleri de sürece dahil etmek çok daha verimli oluyor. Çalışmış olduğum öğrencilerimin velilerine mutlaka değerlendirme vererek sürece dahil etmeye özen gösteriyorum. Okul öncesinde özellikle ailelerinde yetişkin drama eğitimlerine ya da atölyelerine katılmalarını tavsiye ediyorum.


S.T.: Oğlunuz Atlas, sizin gibi bir anneye sahip olduğu için çok şanslı. Söyleşimizi okuyan ebevynler için; çocuklarıyla daha kaliteli ve eğlenceli vakit geçirebilmeleri bağlamında neler tavsiye edebilirsiniz?T.Ş.: Çok teşekkürler! Cansın da öyle gerçekten.

Çocuklardan öğrenmeyi, öğrenmeliyiz. Genel olarak durum; aile, çocuklara hep bir şeyler öğretme çabasında halbuki bizim çocuklardan öğrenecek çok şeyimiz var. Çocuklarda bulunan hayal gücü, farklı bakış açıları, özgünlük, yaratıcılık bizlerde de var olan ama yaşam süreci içerisinde unuttuğumuz durumlar. O yüzden hatırlamak için çocuklara sormamız gerekli. Biz aslında kuralları, 2x2 =4 olduğunu sürekli onlara söylediğimizde onların bize soracak pek bir şeyleri de kalmıyor. Hayal etmek çok büyük bir eylemdir. Her şey hayal ederek başlar o yüzden en kaliteli ve eğlenceli vakit geçirebilmeleri için ‘bu nesne sence neye benziyor?’ Ya da ‘Sen bir kuş olsaydın hangi kuş olurdun? Neden? Ne renk olurdun? Nerelere giderdin? Bir günün nasıl geçerdi? Eğer kuş olarak özel bir gücün olsaydı bu ne olurdu? Gibi sorular sizi çok farklı yerlere götürür sonucunda bir oyuna geçişiniz ya da bir etkinlik yapmanız verimliliği arttırır. S.T.: Sevgili Tuğçe Şimşek, on parmağında on marifet denir ya benim için siz de öylesiniz. Yaratıcı drama branşının dışında çocuk yogası eğitmenliği de yapıyorsunuz. Kızım Cansın için özenip yoga denge tahtası ve yoga kartları aldım ama ters bir hareket yaptırmaktan çekindiğim için böyle bir eğitim almayı uzun zamandır istiyordum. Udemy Platformu üzerinden ‘okul öncesi yaratıcı drama yöntemi ile çocuk yogası bilgi teknikleri ve eğitmenlik pratikleri’ dersinizin 1. kuruna katılmak için başvuracağım. Eğitim toplamda kaç kurdan oluşuyor? Eğitimin içeriğinden Hınç okurları için bahsedebilir misiniz? T.Ş.: 

Udemy’de bulunan 1. Modül eğitimim daha çok yaratıcı drama ve çocuk yogasının tanıtım bilgi eğitimleri ve arasındaki ilişkinin neler olduğu ile ilgili. Sonraki modelleri de bilgi eğitimleri dahilinde ekleyeceğim. Çocuk yoga uzmanlık eğitimleri ise uluslararası geçerliliğe sahip olunan kurum Yoga Alliance tarafından belgelendiriliyor. Bu eğitimler de modül olarak işleniyor. Yoganın temelinde doğa bütünlüğü yer alarak, doğayı taklit ederek insan beden formuna uyarlanan asanalar (duruşlar) var. İnsanlar, doğumlarından itibaren bu var oluşa sahip oldukları için çok kısa sürede yoga duruşlarına adapte olabiliyorlar tabi ki yoga da yaratıcı drama gibi süreç odaklı olduğundan dolayı her yapılan çalışma bireye ayrı birer kazanım olarak gelişimlerine katkı sağlıyor. Okul öncesi çocukları bu taklit becerilerine hiçbir kaygı duymadan yapabildikleri için onların yapmış olduğu kedi duruşu da bir yoga duruşudur. Daha teknik ve ileri derece yapılan duruşlar ise kişinin içselliği ve bedeni hazır oldukça yapılıyor. Bugün çoğu yerde çocuk yogası ile ilgili kaynaklar bulunuyor, aile katılımlı ev ortamında bu çocuğa verilebilir. Daha çok bir uzman eşliğinde ve ileri derece de gelişim sağlanması isteniyorsa tabi bir yoga okulu ile görüşülebilir.

S.T.: Çocuk yogası konusunda üç sorum olacak. İlki: ‘Çocuk yogasındaki hareketleri yaratıcı dramada ısınma hareketi olarak kullanabilir miyiz?’ İkinci sorum: ‘Sadece bu branşa yönelip, çocuk yogası eğitmeni olmak isteyenler nerelere başvurabilir?’ Üçüncü sorum ise: ‘Çocuk yogası eğitmeni olanlarda olması gereken kriterler nelerdir?’T.Ş.: Yoganın ve yaratıcı dramanın en çok benzeştiği nokta benim için bütünlük algısının oluşumuna katkı sağlamaları. Çocuk yoga hareketlerini tabiki hazırlamış olduğumuz yaratıcı drama plan aşamalarında ısınma olarak kullanabiliriz. Her alınan eğitim yaratıcı drama ile pekiştirilebilir. Bu verilecek olan eğitimin daha çok verimliliğini arttırır. Sadece çocuk yogası eğitmeni olmak isteyenler eğer ki sadece çocuklarla çalışacak ise Yoga Alliance’ dan çocuk yoga eğitimlerine başvurabilir. Eğer ki kendisi de çocuk yoga eğitmenleri arasında usta öğretici anlamında olacaksa önce 200 saatlik yine Yoga Alliance onaylı temel yoga eğitimlerini tamamlamaları gereklidir.S.T.: ‘Hikaye ve Masal Anlatıcılığı’ üzerine de eğitim aldınız diye biliyorum. Hem yaratıcı drama, hem Orff Schulwerk, hem çocuk yogası hem de hikaye ve masal anlatıcılığı tekniğiyle harmanlayarak ‘Tudu Öğretmen’ eğitim modelini hayata geçirdiğinizi söyleyebiliriz. Eğitimden eğitime koşup kendinizi geliştirirken Tudu Öğretmen eğitim modelinin ilk ortaya çıkış fikri nasıl gerçekleşti? T.Ş.: Eğitimleri çok seviyorum gerçekten daha doğrusu öğrenmeyi, örneğin günün sonunda mutlaka kendi kendime değerlendirme yapıyorum. Bugün ne öğrendim? İnsan bunu kendine sorduğunda gerçekten bir gün içerisinde ne çok şey öğrendiğini daha iyi analiz edebiliyor. Yaratıcı drama benim hayata bakış açımı da değiştirdiği için eğitimlerimi alırken de yine aynı şekilde aldım. Yani süreç odaklı olmak. Tudu Öğretmen’nin nasıl çıkacağını bilmiyordum. Sadece daha verimli bir eğitim nasıl olabilir diye düşünüyordum. Çalışmak istediğiniz hedef kitlenizi belirledikten sonra daha çok odaklanabiliyorsunuz. Benim çalışmak istediğim alan okul öncesiydi. Ve okul öncesindeki çocukların ne kadar donanımlı olduklarını bildiğim için en az onlar kadar da olabilmek için neler yapabilirim diye düşündüm sadece. Hayal gücü, şarkı söylemek, resim yapmak, dans etmek, taklit etmek, doğaçlama yapabilmek, oyun oynamak bunların hepsi okul öncesinde mevcut. Onların dünyasına girebilmek için de onları gözlemlemek sadece yetmiyor. Tudu Öğretmen eğitim modelinin temeli de bu şekilde atıldı. Çalışmaları ayırmadan bütünlük içerisinde ilerlemek ve amacım da bu çalışmaları her zaman hatırlatabilmek. 


S.T.: Youtube kanalınızda okul öncesi çocuklara yönelik eğlendirici ve öğretici bestelediğiniz şarkılar var. Kendiniz için bestelediğiniz şarkılar var mı? Onları da ayrı bir kanalda ya da bir albümde dinleyebilecek miyiz? Gelecek planlarınızın içinde öğretmenliğin yanı sıra albüm projesi de yer alıyor mu? T.Ş.: Çocuk şarkıları dışında sayısını unuttuğum kadar bestelerim var. Önceliğim artık çocuklar olduğu için çocuk şarkılarıma odaklıyım. Çünkü ders içeriklerimizde müzik ve harekete çok ihtiyaç duyuyoruz. Bu da okul öncesi çocuklarına gelişim açısından büyük bir fayda sağlıyor. Belki ilerde çocuk şarkılarının dışında, hatıra anlamında başka bir albüm olabilir.S.T.: Hayata geçirmek istediğiniz başka projeleriniz var mı? T.Ş.:

 Çok var. Her şey vaktinde ve sırasıyla oluyor gerçekten. Yaratıcı drama üzerine kitap projeleri, öğretmen eğitimleri ve daha fazlası.

S.T.: Keyifli söyleşimiz için teşekkür ederim. Eklemek istediğiniz bir şey var mı?T.Ş.: Ben teşekkür ederim. Sizin gibi bir meslektaşım ve arkadaşım olduğu için çok şanslıyım. İyi ki! Diyorum her zamanki gibi..

Hınç dergisi okurlarına da saygı ve sevgilerimle…

  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember