Ulusal İnsan Hakları Komisyonunda Feminist Protesto

Sadece bir günde 11 kadının öldürüldüğü, faillerin %98'inin meçhul kaldığı Meksika'da, adalet isteyen kadınlar tarafından ses getiren bir protesto düzenlendi. Ulusal İnsan Hakları Komisyonu'na girerek binadaki tarihi şahıslara ait erkek portrelerini boyayan kadınlar, “Ulusal İnsan Hakları Komisyonu” tabelasını “Affetmeyeceğiz ya da unutmayacağız” şeklinde çevirdiler ve altına “Adalet” yazdılar. Adalet için yapılan feminist protestoların geçmişi, şubat ayında hükumet binasının ateşe verilmesi, mart ayında ise toplu greve gidilmesine dayanıyor. Son protesto ise, Eylül'de başladı. Çocukları tecavüze uğrayan ve öldürülen iki anne Marcela Aleman ve Silvia Castillo, Mexico City’deki binaya girdiler ve çıkmayacaklarını açıkladılar. #NiUnaMenos ve Aequus adlı feminist aktivist gruplar bu iki kadına destek olarak, Ulusal İnsan Hakları Komisyonu’nu şiddete uğrayan kadınlar ve yakınları için bir sığınma evine çevirdiklerini açıkladılar. Çalışanlardan binayı boşaltmalarını istediler, mağdur kadınlar için yer açtılar. Şu ana kadar yüzden fazla mağdur kadın başvurdu.


Binadaki siyasi erkek figürler rujlar ve maskaralar ile boyandı. Çiçeklerle süslendi. Binanın dışına taşınarak baş aşağı sergilenen portreler sosyal medyada çok ilgi görünce, açık arttırmada satılma kararı alındı. Elde edilen gelirin sığınma evine destek olması planlanıyor.

Başkan López Obrador'un protestoya saygı duyduğunu fakat tabloların boyanmasının vandallık olduğunu söylemesi üzerine, kurban annelerinden Erika Martinez başkanın bir tabloyu insan canından daha değerli görmesini eleştirdi.Ülkemizdeki kadın cinayetleri hız kesmeden artarken, katillerin cezasız kalışı her gün daha da kaygılı olmamıza sebep oluyor. Giyinirken en az 'tahrik' edici olanı seçiyor, öldürüldüğümüzde hangi fotoğrafımızın kullanılacağını düşünüyoruz. Karanlıkta yürüyemiyor, biber gazı olmadan güvende hissedemiyoruz. Her gün yaşadığımız taciz olaylarının 'normalleşmiş' olması da çok korkunç. 'Öldürülmedik sonuçta!' diyoruz, çıtayı 'en azından yaşıyor' olmaya çıkartıyoruz. 

Unutmayalım ki cezasız kalan her cinayet, gerçekleştirilmemiş cinayetlere teşviktir. Umarız dünyanın her yerinde 'insan' cinayetleri sona erer. Kaynak: SanatAtak

  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember