Yaşamdan Kareler: 2020 iPhone Fotoğraf Ödülleri

Apple’ın her yıl düzenlediği iPhone Fotoğraf Ödülleri’nin (IPPAWARDS) kazananları belli oldu. Yüzlerce kişi arasından seçilen şanslı kişilerin ödülleri fazlasıyla iyi. Teknoloji devi Apple 2007 yılından beri yılın fotoğrafçısını seçip ödüller veriyor.

Bu yarışmaya katılmak için iPhone veya iPad ile fotoğraf çekmeniz gerekiyor. Fotoğrafçılığı ve iPhone fotoğrafçılarını geliştirmek isteyen Apple, dünyanın dört bir yanından gönderilen hayatın içinden, profesyonel, amatör ya da minimal gibi pek çok kategorideki fotoğrafları değerlendiriyor.


Mobil fotoğrafçılığı geliştirmek açısından önem arz eden bu yarışma oldukça renkli karelerin ortaya çıkarılmasına aracı oluyor. iPhone Fotoğrafçılık Ödülleri’nin kazanan fotoğrafı iPhone X ile çekildi. İnternet sitesinde açıklanan yarışma sonuçlarına göre, büyük ödülün kazananı ve yılın fotoğrafçısı da belli oldu.


18 farklı kategoride yarışan iPhone fotoğrafçılarının birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleri tüm dünyadan Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Bahreyn, Birleşik Krallık, Çin, Fransa, Filipinler, Hollanda, Hong Kong, Irak, İspanya, İsrail, İtalya, Japonya, Kanada, Kolombiya, Peru, Portekiz, Rusya, Singapur ve Tayvan gibi pek çok ülkeyi temsil eden fotoğrafçılara layık görüldü.


Yılın Büyük Ödülü, “Flying Boys/Uçan Çocuklar” isimli fotoğrafıyla İngiltere’den sokak fotoğrafçısı Dimpy Bhalotia’ya gitti. Perspektif açısından çok başarılı olan fotoğraf siyah beyaz olarak çekildi. Birincilik ödülünün kazananıysa Belarus’tan Artyom Baryshau. Fotoğrafçı mavi ve beyaz çizgilerden oluşan ve gökyüzüne göz kırpan “Duvar Yok” isimli fotoğrafla ödül kazanıyor.


Çin’den Geli Zhao’nun çektiği rüzgarda uçuşan çarşafların görüntülendiği isimsiz çalışması ikincilik ödülü alırken, Irak’tan Saif Hussain’in çektiği yaşlı bir adamın görüntülendiği “Gençlik Şeyhi” isimli portre üçüncü oluyor.


Büyük ödül ve yılın fotoğrafçısının yanında yılın birincisi, ikincisi ve üçüncüsü olan kişiler bu derecelerin yanında Apple Watch kazanıyor.


Pek çok türde binlerce fotoğrafın yer aldığı yarışmanın kazananları ilginç anları ve farklı kombinasyonları bir araya getirmesiyle dikkat çekiyor.


2020 yılının iPhone Fotoğraf Ödülleri kazananlarının belli olmasının yanı sıra gelecek yılın fotoğrafçılık ödülleri için de geri sayım başladı. 2021 iPhone Fotoğraf Ödülleri için son başvuru tarihi 31 Mart 2021. Yarışmanın tüm detayları resmi internet sitesinde yer alıyor.


https://www.ippawards.com


Fernando Merlo - Spain (1st Place - News/Events)

Lisi Li - China (1st Place - Nature)

Artyom Baryshau - Belarus (1st Place - Photographer of the Year)

Geli Zhao - China (2nd Place - Photographer of the Year)

Haiyin Lin - China (1st Place - Architecture)

Tu Odnu - China (1st - Abstract)

Leo Chan - Hong Kong (1st Place - Sunset)


  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember